Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

macKuba 22:20, 28 lip 2023

Dołączył: 16 lip 2019
Posty: 3


Czy ktoś wie co może im dolegać ? zaczęły czarnieć losowo, niektóre mniej, niektóre bardziej, na całej wysokości

sylwiap 22:18, 19 sie 2023

Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 37
Dobry wieczór czy ktoś spotkał się że szkodnikiem tui o nazwie licinek tujowiaczek? Czym zrobić oprysk?
Iwona81 18:48, 22 wrz 2023

Dołączył: 22 wrz 2023
Posty: 5
Dzień dobry.Czy może ktoś powiedzieć co dolega moim tujom.Posadzone 15.08 (kopane z pola)podlewane systematycznie.Od dwóch tygodni działa linia kroplująca.Podsypane nawozem jesiennym.Zauważyłam że tuje zaczęły zmieniać kolory na brązowy,żółty.Co może być przyczyną?
Iwona81 18:56, 22 wrz 2023

Dołączył: 22 wrz 2023
Posty: 5
Maad 13:28, 24 wrz 2023

Dołączył: 24 wrz 2023
Posty: 1
Cześć,

Tuje rosną u mnie od 4 lat, a od 3 tygodni, gałązki najpierw uginają się ku dołowi, następnie blakną, żółkną i odpadają.
Po zerwaniu ugiętej gałązki (mimo, że jest zielona) widać w środku pustkę (jak na załączonym zdjęciu). Co tydzień z każdego krzaka usuwam po kilka, kilkanaście takich gałązek.
Szmatę usunąłem, choć nie było to łatwe bo mocno poprzerastała korzeniami.
2 tyg. temu zrobiłem oprysk Topsinem.
Proszę o sugestie co to może być i jak z tym walczyć?
Dziękuję!
Karmazyn81 10:37, 02 paź 2023

Dołączył: 01 paź 2023
Posty: 1
Witam wszystkich, mam problem z tujami, które sadziłem na początku czerwca tego roku, sadziłem z donic, system korzeniowy był dobrze rozwinięty, nie uszkodzony, wszystkie 70 sie przyjęły.
Od miesiąca obserwuję żółknięcie i brązowienie pędów od dołu rośliny, naczesałem już 2 wiadra suchych gałązek, tuje szybko mizernieją ale są też nowe przyrosty ładnych zielonych gałązek i igieł obok tych usychających. Zaczęło się to od 4 sztuk a teraz widzę te objawy na niemal wszystkich. Sadzone z dodatkiem torfu, podlewane wodą czasem z dodatkiem drożdży, warstwa kompostu wymieszana z granulowanym obornikiem od góry i ściółkowanie korą. Nie sypałem nawozów mineralnych. Załączam zdjęcia i proszę o fachową pomoc.
Iwona81 22:13, 15 paź 2023

Dołączył: 22 wrz 2023
Posty: 5
Witam. Czy ktoś może powiedzieć co się dzieje z moimi tujami?

Gardenarium 08:17, 16 paź 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
macKuba napisał(a)


Czy ktoś wie co może im dolegać ? zaczęły czarnieć losowo, niektóre mniej, niektóre bardziej, na całej wysokości



Tutaj podsikuje kot z sąsiedztwa, te czarne ślady to mocz koci. Albo pieska.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:19, 16 paź 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niki napisał(a)
cześć,


Pytanie czy dam radę jeszcze je uratować? Czy sądzicie, że może to być jakiś szkodnik (jakoś nic nie zauważyłem) a dziwią mnie nieraz pojedynczo usychające gałązki.
Będę wdzięczny za wskazówki i sugestie.






wyrzucić szmatę całkowicie, dobrze sobie radziły, że niby miały przeszkody? Powinny rosnąć w ziemi gdzie tworzy się próchnica i korzenie oddychają, a w sum ie to sam zabiłeś te tuje, wyrzuć szmatę, wyściółkuj przekompostowaną korą, podlej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:20, 16 paź 2023


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Iwona81 napisał(a)
Witam. Czy ktoś może powiedzieć co się dzieje z moimi tujami?



Gubią stare przyrosty, zbierz je i wyściólkuj korą te tuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies