Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

PatrycjaF 11:37, 04 maj 2020

Dołączył: 03 maj 2020
Posty: 2
@tomi_ok
U mnie podobnie wyglądają zmiany po kocie, który lata na skróty przez moją działkę. Skąd wiem, że to kot? Po wyjątkowo charakterystycznym zapachu. "Zaczernienie" sięga na 50-60 cm wysokości rośliny. Z tym, że ja już przestałam walczyć z kotami, nic ich nie odstrasza. Zostawiłam mu te kilka punktów, które znaczy.
HubGra21 21:51, 05 maj 2020

Dołączył: 05 maj 2020
Posty: 2
Witam Serdecznie Forumowiczów mam problem z moimi szmaragdami sadzone późną jesienią
wykopany otwór wsypany torf do iglaków zakupione w szkółce w doniczkach po zimie straciły kolor i zasychaj jak widać na zdjęciach podlewane system kropelkowy raz w tygodniu po 6ha przez zimę nie były podlewane można prosić o diagnozę
MartaKM 17:01, 10 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2018
Posty: 33
Co to za nalot na tujach?
Monika921 09:35, 15 maj 2020

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Dzień dobry!
Potrzebuję porady. Tuje posadzone w 2019 roku, duży dołek z ziemią do kwasolubnych, torfem kwaśnym, ziemią rodzimą. Podlewane. Zimą po dużych deszczach i wietrze, niektóre z tujek powyginało. Naprostowaliśmy, podsypaliśmy ziemią. Teraz na wiosnę zaczęłam obserwować podsychanie i żółknięcie. Obudziłam się że powinniśmy podlewać. Od tej pory pilnujemy i dbamy o to. Zakupiłam obornik granulowany koński. Podsypałam po garści pod każdą tujkę. Nie wiem co dalej mogę jeszcze zrobić. Na moje oko ,po przejrzeniu wątku , ususzyłam te tuje. Czy mogę liczyć na pomoc? Zaczynam swoją przygodę z ogrodem i wszelką wiedzę czerpię z Ogrodowiska. Będę wdzięczna za pomoc i jakieś sugestie. Dodam,że przychodzi czasem pies sąsiadów i na pewno zaglądają koty z okolicy..

songo 13:37, 17 maj 2020

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
@Monika921

Zdecydowanie powinnaś poczekać na odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego, niemniej jednak kilka uwag z mojej strony:

1. Żywotnik zachodni toleruje szeroki odczyn pH, jednak najlepiej rozwija się w glebie lekko zasadowej. Należy więc stosować podłoże odkwaszone.
2. Objawy nie wyglądają, jakby miały mieć związek z brakiem substancji odżywczych, więc nawożenie było zbędne. Zresztą młodych drzewek (do roku) nie nawozimy.
3. Z drzewek najbardziej uschniętych raczej nic już nie będzie.
4. Ostrożnie sugerowałbym jednak jakąś chorobę grzybową (być może wywołaną suszą), ale jak pisałem - poczekaj na lepszą diagnozę. Sprawdziłbym też pH gleby.
Monika921 15:18, 17 maj 2020

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Songo dziękuję za uwagi. Podesłałam zdjecia do ludzi którzy znają ogrodnika. Pokazali mu te zdjęcia i moje informację. Stwierdził zamieranie pędów. Zalecił obciąć suche gałązki, wyrzucić całkiem tuje całą suchą , bo jak stwierdził, to już trup. Czyli tak jak Ty sugerujesz. Zalecił oprysk Topsinem i czekać. Wróciłam do wątku o chorobach tuj, no i teraz pasuje mi mój problem do tej choroby.
Ale dlaczego to spotkało moje tuje???? Czytam o powodach możliwych i nic mi nie pasuje....Teraz boję się o świerki omoriki w niedalekiej odległości posadzone. To 2 metrowe świerki i jak pomyślę że na nie przejdzie choroba ,to płakać się chce. Czy je profilaktyczne spryskać Topsinem?
songo 20:33, 17 maj 2020

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
@Monika921

Nie ma co panikować. Jeśli to Kabatina thujae, to wątpię, żeby choroba mogła zaatakować Twoje świerki.

A dlaczego tak się stało? Powodów może być wiele. Sama napisałeś, że rośliny mogły mieć za mało wody, jak również to, że miały kilka przygód zimą. Grzyb ma łatwiej, jeśli drzewka są osłabione, a do tego młode. Co nie znaczy, że drzewa zdrowe są bezpieczne…

Usuń całkowicie uschnięte pędy oraz drzewka w najgorszym stanie. Nie zapomnij też powtórzyć oprysku (należy go wykonać 2 - 3-krotnie). Ja bym je jeszcze podlał Previcurem. Potem pozostaje obserwacja i reagowanie, jeśli choroba będzie postępowała.
Monika921 14:07, 20 maj 2020

Dołączył: 08 sty 2020
Posty: 11
Songo jeszcze raz dziękuję. Tuje opryskane. Dołączam zdjęcie tej najgorszej tujki po wykopaniu. Same czarne korzenie. Chyba to nie jest normalne..
ania0510 20:45, 20 maj 2020

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Witam, mam problem z tuja szmaragd. Sadzone w roznym czasie, jedne dwa lata temu, inne jesienią zeszłego roku, z roznych szkolek - kazda partia ma te same objawy. Gałązki robią sie czarne, nie brazowe ani suche, czarne jakby zamoczone byly w smole. Dodatkowo w niektórych drzewkach końcówki gałązek maja jakby czarne kropki. Pani ze sklepu ogrodniczego polecila oprysk topsinem. Czarne gałązki zostały usuniete, oprysk topsinem dwukrotny w odstępie 10 dni a dziś zauważyłam kolejne czarne miejsca. Będę wdzięczna za pomoc.
KrisMazi 10:28, 23 maj 2020

Dołączył: 23 maj 2020
Posty: 3
Dzień dobry,
witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam w ten piękny deszczowy dzień.
Pierwszy raz na tym forum i od razu ciekawy dla mnie temat.

Mam podobny problem z tujami co koleżanka Ania powyżej w poście...
Jestem ciekaw Waszych opinii. Niebawem wybieram się do mojego ogrodowego speca z przykładową gałązka i zdjęciami.
Oby to nic poważnego.
Czekam na Wasze zdanie, a moją zdobytą wiedza podzielę się niebawem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies