Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Toszka 20:58, 04 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Można dać fosfor w korzenie jako ukorzeniacz. Świeżo sadzonych tuj nie nawozi się przez co najmniej pierwszy rok. Ponad 90% problemów na tym wątku ze świeżo sadzonymi tujami to nadgorliwość w nawożeniu. Tuje potrzebują wody, odchwaszczenia i ściółkowania. I w praktyce nic więcej dla zdrowia.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 10:32, 13 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
janeksok napisał(a)
Cześć,

W zeszłym roku posadziłem ok. 70 thui brabant jako żywopłot. Ziemia jest piaszczysta, dość kiepskiej jakości. Rośliny zostały posadzone, następnie przykryte agrowłókniną i korą. Na jesieni tego roku dostały nawóz Substal Osmocote (długo działąjący). Wszystko wyglądało dobrze, rośliny przyjęły się i rosły jak należy. Pod koniec lata zaczęły pojawiać się na nich obumarłe gałązki, a na kilku z nich również rdzawe plamki na dużej części rośliny. Zastosowałem trzykrotnie Saprol, jednak bez spektakularnych efektów. Niedawno również Aliette 80. Czy ktoś z Was jest w stanie pomóc mi w identyfikacji choroby i doborze środków aby jej zapobiec?

W załączeniu zdjęcia.

Miłego wieczoru!





W środku zamierają stare przyrosty i jest to naturalne zjawisko, Co do plamek - nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kruci 11:26, 19 paź 2019

Dołączył: 15 kwi 2018
Posty: 4
Hej, czy dopadł moje tuje przędziorek? Na gałązkach mnóstwo takich narośli, dodatkowo cała donica była pełna małych ok 0.5mm pomarańczowych robaków.
Po oprysku Agricolle mnóstwo tych robaków jest martwych, narośla są suche i łatwo można je oderwać - oczywiście tuja zaczęła usychać, ale wydaje się ze proces został zatrzymany i nawet zaczęła podnosić w górę gałązki, które wcześniej leżały na ziemi.
Sebkab 09:07, 19 lis 2019

Dołączył: 19 lis 2019
Posty: 2


Witam

Brązowieja gałązki już dwie sztuki mi na wiosnę padły boję się że padną kolejne cztery jedt na to jakaś recepta
Pozdrawiam
Mazan 09:35, 19 lis 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sebkab

Możliwe, że jest to nie "jakaś zaraza" lecz określona choroba odglebowa. Należy jednak podać więcej szczegółów - przekrój poprzeczny i podłużny więdnącej gałązki przy nasadzie, a jeśli są zmiany koloru kory to także i to zjawisko pokazać należy.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sebkab 11:41, 19 lis 2019

Dołączył: 19 lis 2019
Posty: 2
Brązowieją od końcówek w głąb gałązki dzieje się to na wszystkich od najmniejszych do największych gałązek od zewnątrz w głąb. Nie ma widocznych zmian kory. Dodam że mają 8 lat i jedt ich okolo 120 szt. Dzieje się to w kilku oddalonych miejscach na dwóch trzech drzewkach sąsiadujących.
Gardenarium 20:57, 25 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kot sąsiada znaczy swój teren moczem po tujach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lopeeez 18:04, 29 lis 2019

Dołączył: 19 lip 2017
Posty: 7
Też mam pewien dziwny problem ze swoimi thujami kolumnowymi. Thuje były posadzone na wiosnę 2017, wszystkie się przyjęły.

Od jakiegoś czasu (dwa miesiace temu) jedno z drzewek zaczęło całe równomiernie (choć nieco szybciej od góry) brązowieć. Kolor stawał sie coraz bardziej zgniłozielony, lekko brązowy. Z daleka wyraźnie to widać. Nie były to końcówki gałązek a całe gałązki równomiernie. Obecnie drzewko wyraźnie odróżnia sie odcieniem od inych i wpada w brąz.
Widać to na zdjęciu z tym narożnym drzewkiem.



Dzisiaj zauważyłem że inne drzewko w zupełnie innym miejscu zaczyn brązowieć od góry i cały jego kolor staje się mniej "żywy". Widać to na pozostałych dwóch zdjęciach. Co więcej, thuja w dotyku na górze jest jakby badziej sucha od innych.




Pozostałe kilkadziesiąt drzewek jest w porządku. Na wiosne je nawoziłem nawozem z azotem a we wrześniu nawozem jesiennym.

Rok temu w podobny sposób wypadła mi jedna thuja.

Co może być tego przyczyną? Na wiosnę i w lato wszystko było w porządku.
Gardenarium 09:25, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rafipl napisał(a)
Witam forumowiczów i proszę o radę. Posiadam około 70 sztuk tuji szmaragd (6-7 lat), ostatnio zauważyłem że jest dosyć sporo brązowych końcówek pędów. Znajomy stwierdził, że to przędziorek i 4 dni temu temu zrobiony został oprysk Ortusem wraz z Magiczna Siła Przeciw brązowieniu Iglaków. Dzisiaj sam się przyjrzałem dokładniej tematowi i okazuje się, że na tujach przebywają licinki, a uschnięte końcówki po przełamaniu mają wydrążone tunele w pędach. Jak zabrać się za zwalczanie i odbudowę tuj?
Czy można czymś to jeszcze popryskać zważywszy że dopiero co był robiony oprysk na przędziorka?



To raczej licinek.

Gdy jest około 12 stopni - Promanal, gdy się ociepli do ok. 15°C najlepiej zastosować np. Sumithion 500 EC.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:57, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mamahuberta napisał(a)
Wydaje mi się, że na moich kulistych thujach pojawił się misecznik tujowiec ( małę brązowe suche, jakby martwe muszelki). Czy zastosowanie Confidor 200 SL nie zaszkodzi roślinom jeśli źle zdjagnozowałam intruza? Jedna roślinka przestała już rosnąć i brązowieje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies