Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Zgr 02:40, 28 cze 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Tak z ciekawości- jak często i na jak długo włączacie linię kroplującą pod tujkami?
michal0111 09:38, 29 cze 2020

Dołączył: 17 lut 2019
Posty: 11
Teraz od chyba 4 tygodni w ogóle nie włączam . Ale to wszystko zależy jaką masz ziemię. U mnie jest glina i jest bardzo zła. Wszędzie mam odwodnienie drenażowe bo 1 ogród (gdy jeszcze nie miałem odwodnienia) cały zgnił od nadmiaru wody.
Jak jest sucho to włączam raz na tydzien na 1,5 godz (to jest ok 8L wody na Thuje) - ale tak jak pisałem u mnie są specyficzne warunki i boję się nadmiaru wody.
michal0111 09:48, 29 cze 2020

Dołączył: 17 lut 2019
Posty: 11
Monika dzięki teraz widzę wyraźnie różnicę. Pozdrawiam
arcisz 13:56, 11 lip 2020

Dołączył: 11 lip 2020
Posty: 1
Witam,

Trafiłem tu szukając informacji nt choroby która dobiera się do moich tui,
W zeszłym roku jedna uschła i myślałem że to moja wina bo niedaleko przesadzałem drzewko. Jednak w tym roku następna w kolejności usycha.

Ogrodnik twierdzi że coś ją podgryza ale nie ma żadnych nor czy mrowisk w bezpośredniej bliskości.

Macie może pomysł co to może być? Fytoftoroza we wczesnym stadium? Wydaje mi się że na pniu jest trochę brązowego pyłu?



Pozdrawiam,
Gardenarium 08:40, 12 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szmata jest przyczyną opieńkowej zgnilizny korzeni, gnije szyjka korzeniowa i roślina jest już do wyrzucenia. Wywal szmatę, bo pozostałe może spotkać to samo, czego nie życzę. 10 lat trąbię, żeby tego dziadostwa nie kłaść

Otulone szmatą, dodatkowo kamienie, tuje tego po prostu nie znoszą. Ich korzenie lubią oddychać i lubią korę, nie kamienie. To niestety Twoja wina, lub Twojej niewiedzy o prawidłowej uprawie roślin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Charlie 18:20, 25 lip 2020

Dołączył: 25 lip 2020
Posty: 1
Dzień dobry,

Będę wdzięczny za wskazówki, co zaczęło dziać się w przypadku jednej mojej tui. Tuje były nawożone dwa razy Substralem 100 dni do iglaków (koniec marca i czerwca), są w miejscu średnio-nasłonecznionym, dobrze nawodnionym.

Co może być przyczyną i jak to zahamować? Czy należy te końcówki obciąć?



songo 19:37, 27 lip 2020

Dołączył: 30 maj 2018
Posty: 9
@Charlie,

ja bym się nie przejmował, jeśli jest to tylko na jednym drzewku i takiej ilości. To może być wszystko, ale wątpliwe, żeby to był wynik użycia nawozu długo działającego.

Nie zaszkodzi wyciąć przyschnięte pędy i obserwować sytuację.
Gardenarium 21:01, 30 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dominik5555 napisał(a)
Witam,
Mam problem z tujami szmaragd, zaczęły żółknąć. Tuje zostały posadzone tamtego roku na jesień
i nie było z nimi problemu aż do teraz, co może być przyczyną?


Wklej jakieś zdjęcie, bo z tego co napisałeś trudno cokolwiek wyrokować.
Przyczyną może być nadmierana wilgotność gleby spowodowana położeniem szmaty zamiast kory. No i nadmierne opady, zaniżenie terenu, choroba grzybowa, opadanie igieł w środku z powodu braku światła i zagęszczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dominik5555 10:03, 03 sie 2020

Dołączył: 30 lip 2020
Posty: 2
Na wiosnę część z nich została zniszczona przez jelenie
Maciej_nowic... 21:00, 05 sie 2020

Dołączył: 01 maj 2020
Posty: 8
Drogie koleżanki i koledzy proszę o pomoc.
Mam problem z 3 tujami (posadzonych 50szt) kopane z gruntu. W ostatnim czasie ok 2 miesięcy trzy tuje zaczęły zmieniać kolor i marnieć. Tuje posadzone w kwietniu 2020, gleba gliniasta, przed posadzeniem nasypana ziemia optima pod iglaki. Drzewka posadzone jak miały ok 120cm. Ziemia przy korzeniu jest cały czas wilgotna, a gdy mocniej poleje deszcz błotnista. Nadmienię, że reszta tui ma się dobrze, a tylko te 3 odstają od rodziny. Tuje nie były jeszcze nawożone od posadzenia. Dodam że słabo rosną, prawie nie ma przyrostów na wysokość.
Proszę o radę co to może być? Jak mogę im pomóc.

Z góry dziękuję za pomoc
Maciej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies