Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkie marzenie w małej przestrzeni.

DariaB 11:51, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
LIDKA napisał(a)
Mnie soe zdaje że masz duzo drzew i roślin.

Ja mam dzialke 1290 m
Pusto mi się ciągle wydaje.
A ogrodnik, ten co trawnik mi tereaz robił, mówił że mam dużo roślin (drzsew i krzaków) i że to starczy.
No ...ja jeszcze tego niewidzę.

Plan na kartce w kratkę to chyba dobry pomysł. Bo masz tych roślin sporo wg mnie.
Też mam problem z odległościami przy sadzeniu.


Właśnie mi też się ciągle wydaje, że mam pusto i łyso, a niedługo będziemy żyć w buszu i nie będziemy się rozstawać z sekatorem. Zapomniałam o jeszcze dwóch typowo owocowych drzewach - mam dwie kolumnowe jabłonie
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
DariaB 11:52, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Judith napisał(a)

Nie tyle stereotypowo, co przemawia przez Ciebie brak ogrodowego doświadczenia . Bo ogrodnik w ogrodzie raczej nie siedzi. Raczej przysiada tu i tam, jak sie zmęczy albo chce sie napić wody w przerwie pracy . Dlatego ławeczki tu i tam są przydatne. A prócz tego, ze przydatne to są elementem architektury ogrodowej. I czasem powod ich postawienia nie ma nic wspolnego z ich przydatnością w danym miejscu .


Judith jak zawsze w punkt masz rację, nie wszystko co się znajdzie w ogrodzie ma być w 100% użytkowe, w końcu wody z fontanny się nie pije, a fajnie ją mieć
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 12:20, 28 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
DariaB napisał(a)


Anda odrobiłam zadanie domowe Poprosiłam męża o pomoc, niech chociaż tak się dołoży do prac ogrodowych i okazało się, że źle zmierzyłam rabatę, nie dodałam już istniejącej rabaty z bukami gapa ze mnie.

Rabata frontowa, 1 kratka = 1 m
Białe drzewko magnolia, bordowe buki, zielone - teoretycznie wiśnia tybetańska, piękna jest. Rzeczywiście jest miejsce tylko na jedną, teraz to widzę.


Super, jednak rysowanie w skali zawsze pomaga

Wiśnia tybetanska jest piękna. Zafunduj sobie w takim wypadku wielopniową. Będzie hitem w przedogródku. I nie sadź jej na środku, tylko na 1/3 długości rabaty. Tak będzie wyglądać lepiej dla oka

Magnolia będzie blisko okna. Nie będzie przeszkadzać w podziwianiu widoków? Zwłaszcza latem, jak będzie dobrze ulistniona? Parę gałązek może zaglądać do okna, ale nie za wiele
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 12:35, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Anda napisał(a)


Super, jednak rysowanie w skali zawsze pomaga

Wiśnia tybetanska jest piękna. Zafunduj sobie w takim wypadku wielopniową. Będzie hitem w przedogródku. I nie sadź jej na środku, tylko na 1/3 długości rabaty. Tak będzie wyglądać lepiej dla oka

Magnolia będzie blisko okna. Nie będzie przeszkadzać w podziwianiu widoków? Zwłaszcza latem, jak będzie dobrze ulistniona? Parę gałązek może zaglądać do okna, ale nie za wiele


Na 1/3 rabaty czyli bliżej ścieżki od furtki do domu? I pewnie też na 1/3 szerokości czy bliżej ogrodzenia? Chodzi też o to, żeby drzewko dało trochę cienia w gabinecie. A te drzewka są bez problemu dostępne w PL?
Z tą magnolią to sama jeszcze nie do wiem co począć, bo nie mam jej gdzie za bardzo posadzić tak żeby miała słoneczne stanowisko, można ją delikatnie podcinać, żeby się nie pchała do pokoju. Mam jeszcze obok kolumnowego abmrowca, też muszę z nim coś począć.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 12:49, 28 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
Albo bliżej ścieżki albo bliżej buków. Zależy, jak Tobie się bardziej podoba i jak to będzie z okna wyglądać.
Za wiśnią możesz posadzić jakieś krzewy, które będą ładnie zamykać rabatę, np. Euonymus fortunei 'Silver Queen' i dodatkowo na tej wolniejszej 1/3 przestrzeni ładnie wybarwiający się jesienią Euonymus alatus Compactus. Dlatego też nie sadzilabym wiśni zbyt blisko ogrodzenia, a raczej bliżej środka tej części przedogródka, ale nie na środku

Magnolię można podcinać, Wiola tak robi


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 12:58, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Anda napisał(a)
Albo bliżej ścieżki albo bliżej buków. Zależy, jak Tobie się bardziej podoba i jak to będzie z okna wyglądać.
Za wiśnią możesz posadzić jakieś krzewy, które będą ładnie zamykać rabatę, np. Euonymus fortunei 'Silver Queen' i dodatkowo na tej wolniejszej 1/3 przestrzeni ładnie wybarwiający się jesienią Euonymus alatus Compactus. Dlatego też nie sadzilabym wiśni zbyt blisko ogrodzenia, a raczej bliżej środka tej części przedogródka, ale nie na środku

Magnolię można podcinać, Wiola tak robi




Bo jeszcze tą magnolę mogłabym wsadzić w drugim rogu tej ściany, a przy schodach np. tego amrbowca. Za wiśnią chyba zostałyby te cisy jako żywopłot, podobała mi się ta koncepcja wiśni plus oczar plus kaliny
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Anda 13:49, 28 lut 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33634
DariaB napisał(a)


Bo jeszcze tą magnolę mogłabym wsadzić w drugim rogu tej ściany, a przy schodach np. tego amrbowca. Za wiśnią chyba zostałyby te cisy jako żywopłot, podobała mi się ta koncepcja wiśni plus oczar plus kaliny


Magnolia i ambrowiec z bukami i wiśnią to już będzie zbyt dużo dobrego na tą przestrzeń

Zrób plan reszty ogrodu w skali i wtedy będziesz mniej więcej wiedzieć, gdzie masz miejsce. Wyznacz rabaty i nie bój się wyjścia trochę bardziej na środek. Nie wszystkie rośliny muszą być pod płotem

Za wiśnią mogą być oczywiście te rośliny wymienione przez Ciebie. To świetna opcja
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DariaB 14:01, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Anda napisał(a)


Magnolia i ambrowiec z bukami i wiśnią to już będzie zbyt dużo dobrego na tą przestrzeń

Zrób plan reszty ogrodu w skali i wtedy będziesz mniej więcej wiedzieć, gdzie masz miejsce. Wyznacz rabaty i nie bój się wyjścia trochę bardziej na środek. Nie wszystkie rośliny muszą być pod płotem

Za wiśnią mogą być oczywiście te rośliny wymienione przez Ciebie. To świetna opcja


Ech ja szalona, niedoświadczona roślinomaniaczka mąż się ucieszy z kolejnego zadania Miejsca mam dużo po drugiej stronie ogrodu ale tam jest mało słońca a ambrowiec lubi słoneczko.
Te buki to chyba za szerokie namalowałam na projekcie, na metce pisze, że będą miały 1,5 m szerokości.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Wiolka5_7 14:27, 28 lut 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20650
Na mojej metce jest napisane że do 3 m szer.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
DariaB 14:29, 28 lut 2022


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3062
Wiolka5_7 napisał(a)
Na mojej metce jest napisane że do 3 m szer.


No patrz jak nas oszukują i jak to człowiek ma coś zaplanować? A takie same buczki masz?
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies