Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Magara 00:06, 30 kwi 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Basia - wszystkie, które kupiłam, z założenia, powinny zimować No ale wiadomo jak jest

LIDKA - z tym ochlastaniem to właśnie nie do końca wiadomo czy dobrze Pisałam u Ciebie niedawno ale chyba nie zauważyłaś - mój tulipanowiec po zeszłorocznych przymrozkach odbił z korzenia, wypuścił ponad metrowe baty Teraz i one przemarzły, zobaczymy co będzie.

Kasya - moja Gienka kwiatów nie otwiera Wygląda tragicznie, i też muszę na nią patrzeć non stop, nie jest to fajne
Asashi - coś mi się z filmu Marty kojarzy. Czy to nie jest ten dolistny???

Monia - trzymam kciuki i za Ciebie i za siebie, chociaż bida jest wielka

Ania Żuławska - oby kciuki pomogły

Rumianko - byłam, widziałam, nie jest najgorzej

Zuza - paprotkowe tematy są mega szerokie, trudno się na nich poznać Ja kupuję oczami i po jednej sztuce, patrzę co się sprawdza

Jola - czyli dobrze civicolę z Tobą kojarzyłam Jest piękna

Sylwia - dzięki Wasze wszystkie "nieszczęścia" oczywiście pamiętam. Są dla mnie "przykładem" żeby nie marudzić. No ale jest jak jest... Radość z wiosny odebrana
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:20, 30 kwi 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Nabyłam dziś lilaka Utro rossii )
Miał być ciemny fiolet, a jest taki jak jest, jasny fiolet
Miałam dziś na trasie Kowale (trójmiejskie Dziewczyny wiedzą o co chodzi, dla nie-trójmiejskich wyjaśniam - lokalne CO )
Byłam około 12, miałam pół godziny czasu, wydawało mi się, że sporo na zakup czegoś tak banalnego jak lilak.
Myliłam się. Ludzi multum. Z trudem zaparkowaliśmy. Fajne lilaki po 160 zeta, odpuściłam, to spore przegięcie jednak. Skupiłam się na mniejszych, Małżonka wysłałam w giga kolejkę do kasy i wybierałam na wariata No ale jest
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
PrawieBory 06:49, 30 kwi 2024


Dołączył: 08 sty 2018
Posty: 126
Daga, czytam o Twoich stratach mrozowych i doskonale rozumiem. U mnie w Borach magnolia chyba nie odbije - zrobiła się czarna, grujecznik kolejny rok przymrożony( przewodnik czarny, boczne gałęzie chyba odbiją), akacja dostała cała mrozu i kilka innych drzewek też. Nie ma rady, trzeba się pozbierać. Są większe tragedie....
Jeśli chodzi o lilaka- mam odmianę Sensation. Jeśli chcesz sadzonkę to pisz- podeślę tak na pocieszenie
____________________
Pozdrawiam. Kasia
Wafel 07:12, 30 kwi 2024


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 1012
Dziewczyny smutne co piszecie o tych stratach przymrozkowych u mnie przeszła jakaś fala, ale takim pasem, że wychodząc rano do pracy w ogródku nie było szronu, bo mieszkam na małej górce, a dalej kilka metrów za domem idąc w dół wszystko zamrożone. W szoku byłam, że mróz tak może pasami przejść. Życzę aby wszystkie rośliny się pozbierały.
Piękne tez zakupione nowe rośliny, o paprotkowych nie mogę pomarzyć, bo u mnie za mało cienia.
P.S. Ja na Kowale to jeżdżę w tygodniu tylko a najlepiej jeszcze jak pada albo wieje, mało chętnych wtedy . Zakupy sobotnie to nie na moje nerwy...
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Judith 13:52, 30 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10062
Magarko, czytam o ogrodowych stratach… Nie mam nic mądrego do powiedzenia w tym temacie, ale za to przytulam wirtualnie :-*
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Kasya 14:04, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42187
Magara napisał(a)
Nabyłam dziś lilaka Utro rossii )
Miał być ciemny fiolet, a jest taki jak jest, jasny fiolet
Miałam dziś na trasie Kowale (trójmiejskie Dziewczyny wiedzą o co chodzi, dla nie-trójmiejskich wyjaśniam - lokalne CO )
Byłam około 12, miałam pół godziny czasu, wydawało mi się, że sporo na zakup czegoś tak banalnego jak lilak.
Myliłam się. Ludzi multum. Z trudem zaparkowaliśmy. Fajne lilaki po 160 zeta, odpuściłam, to spore przegięcie jednak. Skupiłam się na mniejszych, Małżonka wysłałam w giga kolejkę do kasy i wybierałam na wariata No ale jest

Matko kochana tyle pisania /i czytania/ i żadnej fotki ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Kasya 14:07, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42187
A może u ciebie wkleję zaczerpnięte z zasobów innych ?
Jak coś to usunę, daj znać

Instrukcja co robić po przymrozkach poniżej, a tutaj podajemy gatunki roślin, które zawsze uszkadzają nawet niewielkie mrozy i jest to zjawisko całkiem powszechnie występujące (nie wiadomo dlaczego takie zdziwienie wywołuje ), jak każda uszkodzona roślina wymaga kilku tygodni regeneracji i będzie "jak nowa"
Żałoba ogrodowa już była, trzeba ruszać dalej, wszyscy dostali po równo

Pnącza:
- winobluszcz we wszystkich gatunkach i odmianach
- aktinidia (mini-kiwi) we wszystkich gatunkach i odmianach
- winorośl we wszystkich gatunkach i odmianach
- glicynia w większości gatunków i odmian
- milin we wszystkich gatunkach i odmianach
- przywarka japońska

Krzewy:
- pięknotka
- kielichowiec
- budleja
- hortensja omszona, piłkowana, ogrodowa

Drzewa:
- magnolia (ma bardzo dużą zdolność regeneracji, chociaż tuż po wygląda rzeczywiście okropnie )
- katalpa
- morwa
- grujecznik
- platan
- miłorząb
- robinia akacjowa
- paulownia
- cedrówka chińska
- mydleniec wiechowaty
- dawidia chińska
- bożodrzew
- sumak

Iglaste:
- świerki (młode przyrosty)
- jodły (młode przyrosty)
- cisy (młode przyrosty)

Byliny, trawy, paprocie:
- funkia (hosta)
- kirengeszoma
- wietlica japońska
- rdest himalajski
- turzyca rzędowa

- W drzewach i krzewach owocowych mróz uszkadza zazwyczaj zawiązki owoców. Tutaj ewenementem jest jagoda kamczacka, której zawiązki owoców wytrzymują spadki temperatury do -7 stopni

Natomiast w tym roku ucierpiały również gatunki, które nigdy wcześniej na naszych terenach nie miały z tym problemu - winna była przedwczesna wegetacja spowodowana bardzo wysokimi temperaturami w kwietniu oraz bardzo długie, całonocne mrozy (zjawiska do tej pory nigdy niewystępujące).

Regeneracja roślin będzie następować z pąków śpiących w ciągu następnych kilku tygodni
W tym czasie niestety rośliny mogą wyglądać nieestetycznie

Instrukcja postępowania (nie jesteście jedyni ). Nie panikować, rośliny w ciągu 2-3 tygodni się zregenerują

Zostawcie rośliny w spokoju, na razie nic nie obcinajcie.
Po przymrozkach:
do oprysków stymulatory wzrostu ze środkiem grzybobójczym (Asahi lub Tytanit plus Previcur Energy), kto nie dawał nawozu długodziałającego to teraz nie ma na co czekać, można też dać dla szybszego działania dodatkowo na start np. Yara Mila Complex (uważać na dawki, żeby nie "spalić" roślin).
Rośliny trzeba wzmacniać, bo będą osłabione - to tyle.
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Magara 00:27, 01 maj 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Kasia - PrawieBory - przykro mi z powodu i Twoich strat Że są większe tragedie, wiadomo. Ale że jest nam smutno i źle bo ogród przestał cieszyć i wygląda jak po bombie atomowej - no to nie ma co ukrywać żalów... Obejrzałam tego Twojego "Sensation" - piękny on Jutro zerknę czy upchnę kolejnego lilaka (na pewno upchnę) i dam znać na priv Dzięki wielkie za propozycję

Asia-Wafelkowa - w mieście jest jednak dużo cieplej, grzeją domy i samochody Na wioskach takich jak moja mróz ma dolce vita
Kowale w poniedziałkowe południe mnie zszokowały tłumami

Judith - dzięki Jak nic muszę się przyzwyczaić do trendów klimatycznych... Jeszcze nie wiem jak.

Kasya - Ty masz tyle lilaków, że też chce Ci się obce oglądać??? Zaraz fotkę znajdę
Instrukcji absolutnie nie usuwaj, przyda się.
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:32, 01 maj 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Dla Kasyi:

Żaden ósmy cud świata to nie jest, ale, tak jak pisałam wczoraj - mało czasu na decyzję miałam, ale wizję, że trzeba jedną dziurę zasłonić na sąsiedzkie widoki
Małżonek twierdzi, że pachnie cudnie Ja się nie wypowiadam w tym temacie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Kasya 08:33, 01 maj 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42187
Krzaczek bardzo fajny i już wysoki
Przygarnęłabym
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies