Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

Rojodziejowa 19:57, 30 mar 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Najlepszości Bożenko!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
basia3012 21:59, 30 mar 2024


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9456
Bożenko, no to napisz ten przepis na ten najlepszy sernik z brzoskwiniami. Nie daj się prosić. I na to drugie wspaniałe ciasto również. Mniam, mniam.
Radosnych świąt.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Patrycja_KG_Lu 22:13, 30 mar 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Kordina napisał(a)
Powiadasz Moniko Joanna d'arc, być może, chociaż nazwa wielkokwiatowe raczej do dużych kwiatów, a one średnio drobne Takie duże miałam ciemnofioletowe, tamte bardzo lubię

Patrycjo a widziałaś ten filmik wyżej? Ja nie ma fb świadomie, ale zainteresowały mnie Twoje lampy, zrobisz zdjęcie jak wyglądają? I przyczepione do regału? W sumie białe światło jest najlepsze okazuje się

Kupiłam w grudniu trzy odmiany krokusów i posadziłam w sylwestra. Nie mam porównania i doświadczenia, ale właśnie te białe Joanna d’Arc są spore w porównaniu do dwóch pozostałych odmian zakupionych. A to ich pierwsza wiosna u mnie. Dokupię ich więcej jesienią.

Filmiku akurat tego nie widziałam w całości, otworzyłam by obejrzeć i coś odwróciło moją uwagę. Obejrzałam za to wcześniej ten:
https://youtu.be/l634_W-mWMw?si=FMQ2RtCVD8xqXbnG i jeszcze jakiś drugi plus przejrzałam ww. forum na FB. Jak dojdą lampy i je zamontuje to zrobię fotki i wrzucę na moim wątku. Planuje też zakupić 2 koce termiczne w aptece i 3 strony regału nimi obłożyć, by odbijały światło.
P.S.: Również wykonałam dziś sernik z brzoskwiniami i pianką z białek.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 22:34, 30 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Dzięki Asiu

basia3012 napisał(a)
Bożenko, no to napisz ten przepis na ten najlepszy sernik z brzoskwiniami. Nie daj się prosić. I na to drugie wspaniałe ciasto również. Mniam, mniam.
Radosnych świąt.

Basieńko to jest ten sam sernik po upieczeniu z pianą z białek i okruszkami na wierzchu.Chyba taki sam jak Pati piekła
Przepis napiszę jutro
Trzymajmy się wszyscy pozytywności, nie dajmy się ...
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Monika83 10:04, 31 mar 2024


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2990
Kordina napisał(a)
Powiadasz Moniko Joanna d'arc, być może, chociaż nazwa wielkokwiatowe raczej do dużych kwiatów, a one średnio drobne Takie duże miałam ciemnofioletowe, tamte bardzo lubię


Bożenko niekoniecznie bo z cebulek przybyszowych kwiat może być mniejszy w pierwszym roku,pozatym mają charakterystyczny fiolet u podstawy Radosnych Świąt.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Margo2 23:10, 01 kwi 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 777
Witam się już poświątecznie.
Jak dobrze do Ciebie zaglądac.
Można się tylu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Miałam zamiar w tym roku zakupić lampy doświetlające do siewek, bo ja nie mam dobrych parapetów, ale jakoś tak czas przeleciał i nie kupiłam.
Może to i dobrze, bo Patrycja zrobiła fajny zakup.
Zobaczymy jak jej się sprawdzi
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Patrycja_KG_Lu 16:28, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Masz może zdjęcia swojej krzewuszki z poprzedniego sezonu?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 19:19, 02 kwi 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Znalazłam, teraz postanowiłam w moim folderze roślin posadzonych zapisywać daty, bo to też ważne i się zdziwiłam, bo okazało się, że krzewuszka jest u mnie od września 21 r, ja kupuję niewielkie roślinki z powodów ograniczeń wiadomych moja miała ok 20 cm wys za to za kilkanaście zł. Nie mam ładnego zdjęcia w pełnej krasie niestety, muszę w tym roku nadrobić

pażdziernik 22 po przycięciu po kwitnieniu w czerwcu do wys. najniżej położonych pędów bocznych (w/g kalendarza cięć) bo zależy mi na gęstym,zwartym krzaczku i tak wypuściła szybko gałązkę. Niezapomniany Pan Grzegorz z Zielonego też ostro tnie



29 maj 23


sierpień 23 (ucięta góra, zaczynała 2 kwitnienie):


dzień dzisiejszy, ma ok 150 wys (a piszą, że do 1,20 ), ładnie zarysowany gęsty krzaczek:
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 20:19, 02 kwi 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4720
Obiecałam przepis na najlepszy (chociaż to pewno rzecz indywidualnego smaku ) na świecie sernik z brzoskwiniami dla Basi, piekę 2-3 x w roku bo dosyć pracochłonny jest, więc zaczynam:
korzystam z blaszek 26/40 albo 22/30 wtedy jest wyższy, albo i 2 długie podłużne, używam papieru do pieczenia.
Ciasto na dno, powinno być jak plastelina, jeśli kruszy się w rękach (zależy od zawartości tłuszczu w tłuszczu a z tym różnie bywa) dolewam troszkę tłustej śmietany. Robię kulki bo łatwiej mi wyściełać i ugniatać je na blaszce:

1 kostka (250g dodaję kawałek z drugiej kostki potrzebnej do masy twarogowej) lekko rozpuścić, dodać 5 żółtek (białka zostają do piany) + szklanka (ja dodaję 2/3) cukru, tu miksuję + 2 łyżeczki proszku + 3 szklanki mąki pszennej - tu już wyrabiam ręcznie.
Ze 3 nieduże balaski ciasta wkładam do zamrażalnika. Blaszka z dnem wyścielonym ciastem czeka sobie.
Teraz przygotowuję resztę:
odsączam na durszlaku owoce z 2 puszek z brzoskwiniami w zalewie (odwracam "do góry brzuchem" żeby obciekły))
Masa twarogowa:
3/4 kostki tłuszczu (używam masła , można oczywiście margarynę) lekko rozpuścić, dodać 2 żółtka (2 białka ubić osobno) + 40 dk cukru pudru + suchy budyń waniliowy (taki na 1/2 l mleka) + cukier waniliowy albo olejek (dodaję pomarańczowy) + wiaderko twarogu (Maluty najlepszy, twardy, bez zbędnych dodatków, ale oczywiście można inny)
Miksuję całość mieszadłami na koniec dodaję pianę z 2 białek. Masa twarogowa gotowa, wykładam na przygotowaną i wyklejoną ciastem blaszkę.
Na to przekrojone na pół brzoskwinie (na poprzedniej stronie zdjęcie) na to wykładam ubitą pianę z 5 białek z dodatkiem 1 szkl cukru (używam 2/3) z łyżką mąki ziemniaczanej. Najpierw ubijam same białka później dodaję stopniowo resztę.
Wyjmuję z lodówki zamrożone balaski ciasta trę na tarce o dużych oczkach i rozkładam równomiernie na białkach.
Piekarnik najpierw nagrzany do ok 180 °C piec ok godzinę, sprawdzam po 50 min jak ładnie upieczony bursztynowy, to dobry - smacznego.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
LIDKA 21:21, 02 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7050
Bożenka ja ten przepis wykorzystuje już ze 25 lat. Znam go pod nazwą: Torcik serowy na kruchym spodzie.
Goście nie wierzą że ten ser jest tylko z 2 jajkami.
Pyszny jest.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies