Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Mary 17:04, 24 maj 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Przyjrzałam się zdjęciom hortensji załączonym przez Mitsu.
Bardzo przypominają moje, które wkleiłam w ogólnym wątku o chorobach i szkodnikach.
Skopiuję swoje zdjęcia tutaj.

Najbardziej intrygujące jest to, że ja także mam problem z hortensjami Limelight.
Inne hortensje bukietowe (Great Star, Prim White, Kyushu) i krzewiaste (Anabelle i Dome White) nie mają takich objawów.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 17:09, 24 maj 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Uszkodzenia na moich hertensjach Limelight



____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 17:45, 24 maj 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Przyjrzałam się moim hortensjom ponownie i takie pojedyncze znaleziska.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Tysiaczek85 10:51, 25 maj 2018

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 4
Dzień dobry,
Zwracam się do szanownych forumowiczòw z prośbą o pomoc.
Mam na balkonie w donicach 2 hortensje. Jeszcze tydzień temu były piękne, dorodne o śnieżnobiałych kwiatach. Niestety dzień po dniu zaczęł marnieć
Sa ustwione w pòłcieniu (rano jedt cień a słoneczko pojawia się dopiero popołudniu) Podlewałam je codziennie, bo piły jak smok Raz w tygodniu podlewałam płynnym nawozem dla roślin kwasolubnych.
Gdzie popełniłam błąd? Przelałam? Czy może mimo wszystko miały za dużo słońca? Z gòry dzìękuję serdecznie za pomoc!
MarcinKRK 10:03, 28 maj 2018


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Tysiczek85

Odmiany o białych kwiatostanach wolą cień (jeśli już ma być słońce, to raczej poranne niż popołudniowe), ale jak się domyślam chodzi Ci przede wszystkim o liście, a nie kwiaty...

Jeśli rośliny kupione w tym roku, to niepotrzebnie je nawoziłaś, poza tym i tak zbyt często, jak na rośliny doniczkowe.

Wydaje mi się też, że doniczki są zbyt małe jak na wielkość roślin, chociaż w tym wypadku zdjęcie może przekłamywać proporcje.

Co do wilgotności gleby - wyjmij z doniczki i sprawdź: jeśli można wyciskać jak gąbkę, to przelana, ale wg mnie wygląd nie wskazuje na przelanie roślin.
Marko 13:02, 31 maj 2018

Dołączył: 29 cze 2016
Posty: 2
Witam serdecznie,

mamy problem z naszą 2 letnią Hortensją Limelight. Stoi ona w mocno nasłonecznionym miejscu, gdzie dopiero po godzinie 16:00 pojawia się cień. Jest ona często podlewana, jednak nigdy nie przelewana. W zeszłym tygodniu z dnia na dzień z pięknych zdrowych liści, zrobiło się to co widać na zdjęciach. Liście nie są suche, jednak zaczęły skręcać się do środka. Utrzymują jednak zielony kolor i jedynie z 2 - 3 liście odpadły. W zeszłym roku hortensja pięknie kwitła w tym miejscu i na wiosnę została przycięta. Spróbowaliśmy środka przeciwgrzybicznego, jednak nic nie pomogło. Na liściach nie ma żadnych robaczków, plamek, niczego. Czy ktoś ma jakiś pomysł? Z góry dziękuję za pomoc.
Lidziorek 22:51, 31 maj 2018

Dołączył: 31 maj 2018
Posty: 2
Witam wszystkich Forumowiczow,

kochani, wczoraj dotarły do mnie hortensje, jako, że to moje pierwsze, chciałam was zapytać czy z ich listkami wszystko ok. Niestety dopiero zaczynam przygodę z tymi roślinami, a że szalenie mi się podobają to chciałabym zapytać, czy z nimi wszystko w porządku, a ja tylko niepotrzebnie panikuję???...

Mazan 17:13, 01 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marko

"Nigdy nie przelewana" czyli ma sucho.


Pozdrawiam




Lidziorek

Nie jest w porządku. Wygląda na szarą pleśń. Chore liście usuń i opryskaj Dithane lub Gwarantem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Lidziorek 00:24, 04 cze 2018

Dołączył: 31 maj 2018
Posty: 2
Ogromne dzięki Mazan.

W między czasie byłam w ogrodniczym, gdzie sprzedano mi topsin. Usunęłam chore liście (marnie to teraz wygląda) i opryskałam. Jeśli jednak nie zadziała sięgnę po te środki które polecasz. Mam nadzieję, że nie dobiję moich roślinek tymi zabiegami

Pozdrawiam i trzymajcie proszę kciuki
MarcinKRK 10:20, 04 cze 2018


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Lidziorek

Która to odmiana h. ogrodowej?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies