Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 22:07, 21 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
anuska2507 napisał(a)
To twoja konstrukcja czy jakaś firma kopała?
Woda na 3 m to wysoko. U nas dopiero na 10 m trafiliśmy.
Firma nie, Pan z polecenia, to chyba jego dodatkowe zajęcie. Kilkanaście lat już kopie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
NowaKiKi 22:17, 21 paź 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 650
Super sprawa studnia!!!!
Ja sie zadowolam duzym zbiornikiem na wode.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Marcin89 12:43, 29 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Miskanty ML coraz piękniej kwitną

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 09:28, 30 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Udało mi się przysiąść do rabaty z boku domu, którą na ten moment planuję zrobić po całości. Już bez paska trawnika jak kiedyś myślałem.

Po wrysowaniu żywopłotu o szerokości zaledwie 1,2 m zostaje niewiele tej przestrzeni do chodnika.

To ten fragment ogrodu:


Idąc od gospodarczego:




Takie uwagi techniczne:
- Wrysowałem placyk żwirowy koło tarasu, by zachować komunikację na tył ogrodu i do planowanych drzwi do gospodarczego, musi być bez roślin, ewentualnie zmienić kształt lub posadzić kilka roślin w tym żwirku w stronę żywopłotu lub przy tej donicy tarasowej
- Widok z tarasu na budynki sąsiada chętnie bym zasłonił, ale tutaj z drzewami może być problem. Zostaje chyba wysoki żywopłot zimozielony
- Mniej więcej w połowie domu jest okno balkonowe i na piętrze 2 takie same okna z barierkami. Widok prosto na dom sąsiada, który jest zaledwie 10 m od mojego i jest wysoki. Drzwi wejściowe tego domu są w moją stronę
- Przy narożniku domu w stronę frontu jest furtka do sąsiada. Na ten moment zostaje i projektujemy całość, a przy sadzeniu się zobaczy, czy robić przejście, czy roślinność
- Blisko narożnika domu i wspomnianej furtki jest studnia chłonna, wrysowana jest czarnym kółkiem na planie, który zaraz wstawię

Taki jest bok domu, nie chcę go zasłonić drzewami całkiem, by nie mieć ciemno w domu. Ale coś muszę wymyślić.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 10:01, 30 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Plan koło domu zrobiłem na podstawie swoich pomiarów, więc wszystko jest w skali.

1 cm, czyli dwie kratki to 1 m w rzeczywistości.


Głównym elementem przy budynku są 3 graby kolumnowe zatopione w rozplenicach japońskich. W tle opcjonalnie miskanty. Chcę taki jakby efekt "wyspy" Z tych traw. Na wiosnę koło traw dużo cebulowych. Poza obrębem traw uzupełnienie lawendą i jeżówkami.

Idąc dalej hortensja bukietowa i magnolia. Zatopione w łanie z ostnicy i werbeny. W tle znowu miskanty. Magnolia widoczna z okna kuchennego i od ulicy.

Dalej już powtórzone hortensje i miskanty oraz drzewo igaste, bardzo mi tu pasuje świerk serbski. Nie zacieni też tak bardzo okna, bo jest wąski. Jako uzupełnienie byliny, czyli jakiś pas wzdłuż podjazdu, głębiej mix seslerii jesiennej i szałwii Caradonna.

Gatunki mogę trochę przemieszać, bardziej mi chodzi o sam zamysł tej rabaty.
Co myślicie?

PS. Cały czas myślę też o zamianie miejscami grabów ze świerkiem. Tylko tam jest blisko do ściany budynku. Od razu powiem, że wiśnie Amanogawy mi coś nie leżą.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 10:22, 30 paź 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10746
Dla mnie bomba
Z jedną uwagą - ten świerk serbski w tym miejscu nie bardzo mi się widzi - urośnie wielki i będzie taki nieco "od czapy". Może magnolia zamiast niego? Albo ślidośliwa wielopienna?
Poza tym - super .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
LIDKA 12:17, 30 paź 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 8213
Fajny plan rabaty.
Co do świerka to też mi nie leży . Ale rozumiem że chcesz coś iglaste.
Może jodła koreanka?

Dobrze zrozumiałam że masz furtke do sąsiada? Nie zostawiaj jej. Zasadź rośliny.
W razie potrzeby pójdziesz normalnym wejsciem.

Drewno do kominka zostaje ?
Tam masz chyba 6 m placyka z kamienia. Czy naprawde aż tyle potrzeba.

Fajna by była rabata do końca albo prawie. Drewno można ułożyć w wyższe sztaple . A kamyk tylko pod drzwiami ze 2 max 3m. Na taczkę i ewentualne rąbanie starczy.

Też mialam problem co z drewnem zrobić. Mam drewutnie taką pod płotem.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 12:46, 30 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
Judith napisał(a)
Dla mnie bomba
Z jedną uwagą - ten świerk serbski w tym miejscu nie bardzo mi się widzi - urośnie wielki i będzie taki nieco "od czapy". Może magnolia zamiast niego? Albo ślidośliwa wielopienna?
Poza tym - super .
A zapomniałem napisać, że go chciałem trochę ciachać, tak jak Pani Danusia w swoim ogrodzie.
Też myślę o śś w swoim ogrodzie
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 12:53, 30 paź 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2929
LIDKA napisał(a)
Fajny plan rabaty.
Co do świerka to też mi nie leży . Ale rozumiem że chcesz coś iglaste.
Może jodła koreanka?

Dobrze zrozumiałam że masz furtke do sąsiada? Nie zostawiaj jej. Zasadź rośliny.
W razie potrzeby pójdziesz normalnym wejsciem.

Drewno do kominka zostaje ?
Tam masz chyba 6 m placyka z kamienia. Czy naprawde aż tyle potrzeba.

Fajna by była rabata do końca albo prawie. Drewno można ułożyć w wyższe sztaple . A kamyk tylko pod drzwiami ze 2 max 3m. Na taczkę i ewentualne rąbanie starczy.

Też mialam problem co z drewnem zrobić. Mam drewutnie taką pod płotem.
Tak, nie mam w ogóle iglaków dużych, dlatego taki wybór. Pamiętam, że mi koreankę polecasz, a ja dalej w głowie mam tego świerka

Drewno oczywiście zniknie, ale cały czas brakuje czasu. Będę chował do gospodarczego. Akurat zajmie mi jedną krótką ścianę.
Nie zdążyłem napisać w poście, a i tak był długi.

Placyk koło tarasu to wychodzi właśnie 2 m szeroki, trochę szerszy w lewo i prawo od drzwi. Taka poszerzona ścieżka. Tam gdzie drewno będzie żywopłot.

Musiał bym pomyśleć jak z tego zrobić węższą ścieżkę i wtedy mini rabaty. Prościej duży placyk i wrzucone rośliny. Przez środek przejście.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Angelika95 15:23, 30 paź 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1116
Fajny plan, przemyślany może między rozplenicami rozchodniki? To taki piękny duet mi świerk też nie pasuje, ale może w realizacji okaże się, że gra też mam u siebie zaplanowaną rabatę w grabami i rozplenicami, zaplanowałeś odleglosc 2m między nimi? Bo u mnie też tak jest. Za nimi daję miskanty Memory, ale na nie trzeba dużo miejsca, nie wiem czy u Ciebie nie sprawdziłaby się lepiej inna odmiana. Dałeś sprawdzone rośliny i ich połączenia, powinno być pięknie
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies