Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

mkasia 11:07, 03 mar 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Danusiu,
rok temu na wiosne kupilismy duzego platana. Podcinalismy go w tym tygodniu, ale okazalo sie, ze dwumetrowy maz, drabina i sekator na wysiegniku to za malo, zeby go ciachnac z gory.

Masz jakis pomysl jak go przycicac? CHodzi nam o to, zeby sie rozrastal wszerz bardziej Poza tym myslisz, ze nie za mlao go obcielismy albo moze za duzo? To nasz pierwszy sezon z tym platanem.

Gardenarium 21:06, 03 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz trzy wyjścia, wybierz które chcesz



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mkasia 07:33, 04 mar 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Danusiu dziękuję za odpowiedź. Tylko ja nie jestem na tyle odwazns, żeby zdecydować się na cięcie 2 i 3. Dzis wykonany 1 poziom. A i tak się boję
Gardenarium 14:26, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1 jest najbardziej zachowawczy, więc drzewo pójdzie w górę. Skoro piszesz że korona ma się rozrastać wszerz, to co chcesz zrobić czyli "1" - nie osiągniesz tego. To drzewo odrasta w tempie zastraszajacym więc nie ma obaw. MOżesz ciąć nwet na "3". I tak bym zrobiła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 11:34, 30 cze 2017


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
a do jakiej wysokości i średnicy dorasta Platan klonolistny 'Alphen's Globe'?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Sebek 09:49, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wysokość do 4-5 metrów, w zależności od wysokości szczepienia
Szerokość - taka na jaką mu pozwolisz
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
dzika_roza 11:51, 14 lip 2017


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
dzięki za informację
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Iwonka 10:19, 02 wrz 2017


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Zachwyciły mnie platany na Piazza Napoleone w miejscowości Lucca w Toskanii. Otaczają plac, są ogromne. Jak to platany mają piękną korę - wzór "moro" Zastanawia mnie kolor liści...Nie wiem czy to wpływ włoskiego słońca czy taka odmiana. Liście są jaśniejsze niż u nas w Polsce, wręcz świecą.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Rejzi 19:45, 04 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Witam, chciałam zapytać o doswiadzczenia z Alphens Globe. Jak odmiany kuliste prezentują się po latach, też sporo wyrastają? Zastanawiam się nad posadzeniem w małym ogrodzie i chciałbym jak najwięcej informacji zebrać.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Gardenarium 10:53, 05 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zawsze możesz go przyciąć do gołego pnia. Jeśli okaże się za duży.
Nie wyrastają sporo, bo to odmiana kulista i nie wyrasta jak zwykły platan.

Podlinkowałam na holenderskie strony

Popatrz na te zdjęcia. To doskonałe drzewo do małych ogrodów, jesli chcesz mieć duży cień, bo duże i gęsto osadzone listowie da duży cień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies