Ściółka (mulcz) korzystanie wpływa na zdrowie ogrodu Ściółkowanie (mulczowanie) gleby jest najlepszym sposobem na ograniczenie lub całkowitą likwidację chwastów. Zmniejszy znacznie czas, jaki musi poświęcić ogrodnik na pielęgnację, głównie na pielenie, które jest bardzo uciążliwe i pochłaniające czas.

Ściółka (mulcz) korzystanie wpływa na zdrowie ogrodu. Rośliny są bardziej odporne na suszę i bardziej żywotne. Ma same zalety. Ale też satysfakcja ogrodnika jest ważna, jeśli ściółkę uda się pozyskać bez znaczących kosztów.

Oczywiście, najłatwiej jest kupić korę, ale o ile bardziej cieszy, gdy mamy coś za darmo. Uznaję jedynie naturalne metody ściółkowania, bowiem nie akceptuję włókniny ani maty szkółkarskiej. Popieram organiczne materiały ściółkujące, które ulegając procesowi rozkładu, wzbogacają glebę w próchnicę, czym dobro czynią dla roślin.

Odsuwamy ściółkę od nasady pnia

Zaliczam do nich m.in.:

  • skoszoną trawę
  • zrębki drewniane
  • liście
  • próchnicę
  • przekompostowaną korę
  • kompost
  • słomę lub siano
  • dojrzały obornik
  • pocięte młode chwasty bez nasion
  • trociny

Niezbyt miło "pachnący", ale doskonały do ściółkowania (zwłaszcza pod róże) -  spróchniały obornik Nawet płatki róż mogą stać się pachnącą ściółką

Przedstawię Wam, jak w tym roku ściółkowaliśmy darmową, skoszoną trawą, której mieliśmy pod dostatkiem.

Kosimy trawnik minimum raz w tygodniu Miejsca trudno dostępne dokaszamy kosiarką spalinową
Trawnik - dobre źródło darmowej ściółki Gruba warstwa ściółki położona na tekturę falistą

Co jest potrzebne do mulczowania skoszoną trawą

Potrzebna jest tektura falista, używana przez budowlańców jako ochrona podłogi przed zniszczeniem, zarysowaniem podczas wszelkich prac budowlanych. Kupujemy ją na rolki w marketach budowlanych. Najlepsza szerokość to paski około metra, gdyż wygodnie je rozkładać na rabatach.

Inny, zastępczy materiał to namoczone lub polane wodą gazety. Najlepiej czarno-białe. Kolorowa farba drukarska szkodzi.

My ściółkowaliśmy w międzyrzędziach, gdzie rosły nasze topiary z cisa. W przypadku roślin posadzonych rzędami, taki sposób jest najbardziej wygodny. Tam, gdzie rośliny posadzone są chaotycznie i gęsto - nie używamy tektury, a ściółkujemy bezpośrednio skoszoną trawą na glebę lub używamy gazet, które wygodniej jest rozkładać.

Zwykła tektura falista, używana przez budowlańców Przeschnięta skoszona trawa
Ściółkowanie bylin Pocięte kawałki łodyg włącznie z chwastami bez nasion

Jak ściółkować

Są dwa sposoby mulczowania: na wypielone już grządki i na takie zarośnięte chwastami. Ważne, aby chwasty nie były zbyt wysokie. Jeśli takie są, konieczne będzie ich ograniczenie poprzez skoszenie. Odpowiednio gruba warstwa (3-4 cm) skutecznie zadusi chwasty. Przetestowałam taki sposób w zeszłym roku podczas uprawy cukinii. Ściółkę sypałam nawet grubiej, na zachwaszczoną glebę. Mulczowanie powtarzałam kilkakrotnie.

Najlepiej ściółkować, gdy gleba jest czysta, pozbawiona chwastów.

Uważać należy, aby ściółka nie dotykała bezpośrednio nasady pnia, gdyż stała wilgoć może powodować gnicie. Ja akurat tego nie przestrzegałam zbytnio, ale lepiej będzie zastosować się do tej rady. Ma to sens.

Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

50 komentarzy:
Joku 21:22, 13 lis 2019

Stosowałam podobną metodę, wykorzystywałam jednak tylko trawę i zrębki bez tektury. Bo kartonów nie miałam, gazet zresztą też. A pomysł wykorzystania falistej tektury nie przyszedł mi do głowy. Korzyścią dla mnie było mniej pracy - ważne bo od jakiegoś czasu jestem mniej sprawna. O użyźnieniu gleby dopiero się przekonam. Zastosowałam jeszcze jeden sposób na ograniczenie chwastów w miejscu mało dla mnie dostępnym. Przykryłam chwasty czarną matą i zostawiłam miejsce w spokoju na jakiś czas. Wiosną zdejmę okrycie i zobaczę czy chwasty wyginęły. Pomysł nie jest mój, wyczytałam gdzieś w necie.

dancingcrane 22:25, 13 lis 2019

To bardzo dobry sposób na zabicie chwastów.Tak likwiduję trawnik tam, gdzie chcę zrobić rabaty. Tylko tej trawy wiecznie za mało i bardzo szybko sie zrozkłada, dlatego sypię wszystko co mam za darmo, m.in. suche igły z tuj. Co roku mam z nich bardzo dużo (choć i tak za mało) także estetycznej ściółki. Najpoierw sypię trawę, na to "tuje" i wychodzi gruba i ładna ściółka.

Danuta Młoźniak 22:52, 13 lis 2019

Przy dużych powierzchniach rabat kupowanie kory to znaczący wydatek, a tutaj mamy wszystko za darmo. Dobro zebrane z ogrodu - do niego wraca i to jest słuszne działanie.

Henryk Sankowski 14:31, 14 lis 2019

Także ściółkuję trawą, oraz przy zakładaniu rabat używam kartonów. Powoli pozbywam się z ogrodu wszelkich "szmat" -( brak doświadczenia i PR zrobił swoje na początku zakładania ogrodu ;)

Danuta Młoźniak 19:13, 14 lis 2019

Bardzo dziękuję za wpis. Bardzo dobrze robisz, grunt to w porę zmienić sposób. Ja każdego nowego klienta, który ma szmatę, próbuję przekonać, żeby wyrzucił. W 100% się udaje.

AnetkaKogucik 20:32, 14 lis 2019

witam serdecznie , a czemu używanie " agrowłókniny" jak zwał tak zwał , nie jest dobre? od 1,5 roku mam ogród, było u mnie z 15 projektantów i każdy pierwsze co to żeby to położyć bo ogród mam 35 arów i nie dam rady plewić. zmartwiłam się bardzo bo niestety mam. będę wdzięczna za info. Pozdrawiam

Danuta Młoźniak 20:51, 14 lis 2019

Agrowłóknina zapobiega naturalnemu obiegowi materii organicznej w przyrodzie, nie tworzy się próchnica, izoluje skutecznie i dżdżownice nie mogą "przerobić", wciągnąć pod ziemię opadniętych liści itp. na próchnicę. Zabija życie w glebie (mikroorganizmy), gleba się zasklepia, robi się zbita, korzenie nie mają wystarczającej ilości powietrza, które jest tak samo potrzebne jak woda. Na macie chwasty i tak rosną, a jak wyrosną, to przerosną szmatę i potem to już nic nie można zrobić, nawet usunąć się nie da. Nie można nawozić, bo jak wymieszasz nawóz z glebą skoro leży szmata?

Agrowłóknina, a jeszcze gorzej często stosowana mata szkółkarska (czarna, plastikowa), szczelnie otula pień drzewa powodując opieńkową zgniliznę korzeni, gnije nasada pnia i drzewo zamiera, zwłaszcza takie zbyt głęboko posadzone i w mokrej, zlewnej glebie.

Stosowanie szmaty nie ma nic wspólnego z dobrym ogrodnictwem, to nie jest ogrodnictwo niestety. Proszę skopiować ten link, wkleić do przeglądarki i poczytać. https://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Ogrodnictwo jest jak życie, nie da się iść na skróty. Rozwiązanie - naturalne ściółkowanie, nie szmata. I pielenie w pierwszym roku po posadzeniu, nie dopuszczenie do wysiewania się chwastów.

Powinno zależeć nam na tym, aby rośliny zdrowo rosły, wszak inwestujemy w nie sporo pieniędzy. O estetyce, a raczej braku estetyki nie wspomnę, bo to akurat nie jest najważniejsze.

Katarzyna Lelental 08:13, 16 lis 2019

Wypróbowałam dwa rozwiązania u siebie na rabacie podzielonej na dwie części, każda po 30m2. Na pierwszym "poletku" glebę (ciężka glina) miałam wypieloną, przekopaną. Na to porozkładałam szare kartony (polecam po szafach z Ikei :), nawet sąsiedzi mnie zaczepiali, co ja tak z tymi kartonami biegam :) ). Na to kora. Na drugim "poletku" nie przekopałam, nie odchwaściłam. Przykryłam podobnie kartonami, potem korą. Efekt pozbycia się chwastów (tak 90-95%) podobny. To, co wychodziło, było łatwe do usunięcia. Po roku kartony zniknęły całkowicie. Kolejnym plusem było to, że pod kartonami i korą gleba zachowywała wilgoć i jak chciałam przekopać miejsce pod rośliny, to nie było problemu przebicia się przez karton a łopata wchodziła łatwo (u mnie latem robi się skorupa i nawet wiertnica nie daje rady). Zdecydowanie polecam ten sposób przygotowywania rabat.

PS. Też mam ogród ok 35 arów,chociaż w trakcie urządzania. Natomiast nie stwierdzam, że tam gdzie były kartony jest więcej pracy. Wprost przeciwnie, bo gleba (uzupełniana corocznie ściółką, kompostem) jest coraz łatwiejsza w pracy, odchwaszczanie jest proste. Prace to mam rzeczywiście tam, gdzie mam szmatę (na ścieżkach u mnie) i chwasty i tak się wysiały i tutaj jest już masakra ..., bo wyrywasz, a korzenie pod szmatą zostają, nie można podważyć widłami. Ale bez wątpienia taki duży ogród wymaga pracy i systematyczności.

dancingcrane 23:28, 16 lis 2019

Szmata służy do wycierania brudu, nie do ogródkowania. Polecam maty kokosowe do ściółkowania. Rozkładają się dłużej niż papier i wyglądają estetycznie. Niestety to trochę większy wydatek, więc chyba nikt całych rabat nimi nie wyścieli. Ale tańsze dyski kokosowe, takie jakie używa się w szkółkach, uwolnią od chwastów (które czasem ciężko dosięgnąć) pnie/nasady naszych drzew i krzewów .

Ewa567 12:58, 17 lis 2019

Ściółkowanie kartonami i skoszoną trawą stosuję od lat. Ogród jest duży, bo około 70 arów, ale nigdzie nie mam maty - szmaty. Kiedyś próbowałam sobie ułatwić ina małym kawałku położyłam geowłókninę, lecz i na niej zaczęły rosnąć chwasty, wyrzuciłam. Po ściągnięciu jak pisano gleba jest zbita, korzenie drzew czy krzewów były na wierzchu. Staram się plewić na bieżąco, choć nie zawsze zdążę wszystko na czas zrobić. Dlatego nieraz mnie dziwi, że ludzie mają małe ogródki i na całej powierzchni kładą matę. Skoszoną trawę ściółkuję pomiędzy pomidorami, ogórkami czy warzywami. Obkładam też wokół drzewek, wtedy łatwiej kosić kosiarką. Przygotowanie nowej rabaty też zaczynam od wyłożenia tekturowych pudełek lub gazet i na to trawa. Po kilku miesiącach jest rabata gotowa. Jestem za zdrowym ogrodem i zdrowymi roślinami.

Danuta Młoźniak 06:44, 18 lis 2019

Dziękuję za cenne wpisy z Waszymi doświadczeniami w naturalnym ściółkowaniu.

antracyt 10:27, 18 lis 2019

Ja również stosuję ściółkę ze ściętej trawy. Sypię ją bezpośrednio na rabaty, sprawdza się bardzo dobrze na glinie. Chociaż jesienią ograniczam się z jej stosowaniem, ponieważ zauważyłam, że sprzyja zwiększeniu się ilości nornic w ogrodzie - zastanawiam się, czy ktoś ma podobne doświadczenia? Na rabatach, na których do późnej jesieni stosowałam skoszoną trawę miałam na wiosnę dużo więcej tuneli po nornicach w porównaniu do rabat, gdzie taką ściółkę dawałam tylko do końca lata i częściowo zdążyła się już rozłożyć/ wymieszać z ziemią. Mam jeszcze jedno niezbyt dobre doświadczenie ze ściółkowania skoszoną materią - wyjechaliśmy pewnego lata na dłuższe wakacje, trawnik (u mnie nie jest to monokultura, prócz trawy jest też koniczyna, krwawnik i inne zioła) urósł i część zieloności wytworzyło nasiona... Zamiast pomyśleć i przewidzieć skutki ściółkowania czymś takim, zrobiłam jak zwykle i po kilku tygodniach miałam koszmarnie zachwaszczone rabaty, a wystarczyło użyć głowy ;)

Rumianka 21:45, 19 lis 2019

Ściółkowanie skoszoną trawą, to u mnie norma. W związku z tym, że kosimy często, to traweczki tej skoszonej jest niewiele i czasem kosimy bez kosza, a to co skoszone pozostaje w trawniku nawet niewidoczne. Jednakże większą trawą po skoszeniu, ściółkujemy najczęściej tuje. One aż "klaszczą w ręce" z radości, że dostają samo dobro...Ogród musi być zdrowy, bo i my przebywając w nich chcemy być zdrowi...:)

Anabell 22:36, 19 lis 2019

Ściółkowanie skoszoną trawą też u mnie norma od lat. Pod cisy przy ogrodzeniu co dwa lata rozkładam grube kartony i na to sypię pierwsze koszenie trawy. Cały sezon spokój z chwastami.

Sypię też wiosną na rabaty ale ściągnęłam krety do ogrodu. Myślę że mnoży się więcej dżdżownic. Nieraz mam deficyt skoszonej, a jak nadmiar to wrzucam cienką warstwę na duży kompostownik.

Dziś skosiłam trawę z liśćmi i jutro sypię na zagon w szklarni, lekko skopać na to kartony i jeszcze przykryć kartonami na wierzch drugą warstwę trawy. Podlać wszystko i zostawić do wiosny pod pomidory.

Danuta Młoźniak 18:12, 20 lis 2019

Ja dzisiaj dla odmiany ściółkowałam żywopłot z cisa liśćmi buka i tulipanowca. I trochę zmieszane z trawą.

sierotka 11:24, 28 lis 2019

Witam za radami jakie tutaj przeczytalam wysciolkowalam rabatę parę razy skoszoną trawęi przykryłam korą tą większą .Po pierwsze nie rosną juz prawie ziela a jeśli to pojedyncze i kora tak szybko nie znika .Wiosną 2020 usunę resztki czarnej płachty spod tuj ( cześć juz przy samych tujach usunęłam i zastosuję z rad tutaj wyczytanych tekturę falistą i trawę .:) Nie doczytałam tylko ,czy na warstwę trawy kładziecie coś jeszcze ?czy zostawiacie taką trawiastą pierzynkę?

PS to prawda że ziemia pod plachtami jest zbita ,po za tym trudno jest nawozić rośliny jak też spulchniac im od czasu do czasu ziemię zanim urosną do odpowiednich rozmiarów np tuje . Będzie to wyzwanie usunięcie płachty brrr ponieważ jest przysypana kamyczkami.Ale juz wiem kto to zrobi ;)

Kasia Jagiełka 18:00, 13 gru 2019

Bardzo się cieszę, że promuje Pani naturalne ściółki. Gdzie nie spojrzę wszędzie firmy zakładające ogrody stosują włókniny, folie i inne sztuczne wynalazki.Za to skoszoną trawę, liście i gałęzie,które można spożytkować z korzyścią dla ogrodu, przekompostować albo zastosować jako ściółkę wystawiają w workach do odbioru przez zakłady oczyszczania. Wszystko na opak.

Danuta Młoźniak 20:26, 13 gru 2019

Promuję naturalne ściółki i walczę na ile mogę - ze "szmatą". Dzięki za wsparcie, potrzeba go więcej.

JoannaSUCH 16:07, 03 sty 2020

Dzień dobry. Mam bardzo dużo trawy po koszeniu, ale nie wykładam jej na grządki bo ona pleśnieje. Proszę o poradę, co zrobić aby ograniczyć to pleśnienie.

Danuta Młoźniak 20:27, 03 sty 2020

Można wstępnie przesuszać. Nie wykładać od razu grubej warstwy. Mi się wydaje, że nie pleśnieje...po prostu to normalny proces rozkładu.

JoannaSUCH 23:57, 04 sty 2020

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Pozdrawiam

say_nice 14:16, 09 sty 2020

Witajcie wszyscy miłośnicy zielonych klimatów, to mój pierwszy wpis i z pewnością nie ostatni. Jestem w początkowej fazie zakładania ogrodu, jak na razie dokształcam się, a Wasze forum spadło mi z nieba. Multum informacji, chciałoby się je wszystkie wchłonąć w jeden wieczór! Pomarzyć można..

Proszę podpowiedzcie mi, jak powinnam zabrać się za zakładanie rabat. Piszecie o ściółkowaniu, mam glebę ciężką-gliniastą. Czy w pierwszej kolejności po wytyczeniu rabat, konieczne jest zebranie pierwszej warstwy gliny, dorzucenie obornika, próchnicy i piachu, a następnie przekopanie. Później należy wyłożyć rabaty kartonami i korą (skoszonej trawy nie posiadam - jeszcze nie urosła). Czy dobrze zabieram się do tego? Liczę na Wasze wsparcie :)

W kolejnych wpisach ale już stricte na forum postaram się podzielić projektem ogrodu, znów licząc na konstruktywną krytykę i podpowiedzi ;)

Danuta Młoźniak 16:26, 09 sty 2020

Nie zaczynaj od sadzenia na szybko. Najpierw zajmij się uzdrowieniem gleby i jej użyźnieniem. Masz sporo artykułów o tym na Ogrodowisku.

Potem zajmij się rozplanowaniem ogrodu, gdzie będą nawierzchnie (tam użyźniać nie trzeba), gdzie rabaty, gdzie trawnik. Niekoniecznie musisz wiedzieć co będziesz sadzić, najważniejsze gdzie będą sadzone rośliny.Jak poprawić zdrowotność gleby znajdziesz pod tym samym tytułem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na stronie głównej, gdzie są artykuły. W jeden wieczór się tego nie nauczysz, ani nie zrobisz w tydzień. To długotrwały proces i sadzenie pewnie na przyszły rok, albo na jesień. Pośpiech potem się "mści".

Po wytyczeniu ogrodu, dopiero syp wszelką materię organiczną (masz o tym w artykule https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

Skoszona trawa i tektura to tylko jeden ze sposobów, niekoniecznie estetyczny do końca, to jest alternatywa dla "szmaty", której nie polecam i zwalczam ostro. Kora przekompostowana jest dobra do pięknego ogrodu. Ale trawa też jak najbardziej. Gliny się nie zbiera, przekopuje się ją z piaskiem i materią organiczną, miesza itd.

say_nice 21:56, 09 sty 2020

Dziękuję Pani Danusiu za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Przeczytałam wspomniane przez Panią artykuły i z tego co zrozumiałam, w moim przypadku dobrze byłoby po odchwaszczeniu potraktowanie działki broną (mam szczeście w tym temacie, mogę liczyć na sąsiedzką przysługę). Następnie glebogryzarka i w miejscu rabat przekopać ziemię z piaskiem i materią organiczną. W którymś z Pani wpisów wyczytałam, że stosuje Pani odpowiedni rodzaj próchnicy (fot.) -czy jest to rodzaj kompostu, czy to zupełnie coś innego? Czy taki rodzaj użyźnienia będzie wystarczające na początek ? Wcześniej myślałam jeszcze o HUMUS ACTIVE, ale błądzę. Przepraszam, ale z uwagi na moje początki niektóre tematy to dla mnie enigma i konieczne jest tłumaczenie łopatologicznie ;)

Danuta Młoźniak 22:24, 09 sty 2020

Humus w płynie nie da masy...coś poprawi, ale w przypadku gliny masa organiczna ważąca i mająca objętość zrobi swoje, a nie lanie płynu.

Kup kompost na tony, obornik, zbieraj liście, skoszoną trawę, od sąsiadów nawet. Kompostuj.

Tamaryszek 14:39, 13 sty 2020

Fakt, że masa firm ogrodniczych stosuje maty pod korę, ostatnio w nowiutkim ogrodzie przyjaciół znalazłam coś takiego i namówiłam ich do wyciągnięcia tego paskudztwa, póki czas. Muszę powiedzieć, że mam spory ogród, zakładany samodzielnie i kiedyś w najlepszej wierze sama położyłam w wielu miejscach ogrodu matę, przysypując ją korą. Wszystko, o czym napisała Danusia mi się sprawdziło, a dodam jeszcze, że usuwanie maty po kilku latach to był koszmar! Teraz od lat stosuję naturalne ściółki, ale kory też nie. Zamiast na nią wydawać pieniądze, wolę kupić rośliny. Rozsypuję na rabaty skoszoną trawę, kompost, a na nowo zakładane rabaty, kiedy odstępy między młodymi roślinami są duże, kładę właśnie tektury i przysypuję je trawą. Sprawdza się z korzyścią dla ogrodu i portfela.

Drdz 09:29, 19 lut 2020

Podoba mi się pomysł nieprzekopywania miejsca pod rabatę, tylko zdanie się na rozłożoną matę i "posypkę". Niestety w moim ogrodzie mam coroczny "wysyp" ślimaków. Metoda powyższa nie spowoduje zamarcia ich jaj. Czy pozostaje mi całościowa wymiana gleby? Czy w ogóle to byłoby skuteczne (wymiana "na raty")?

basia3012 22:13, 23 mar 2020

Miałam agrowłókninę w ogrodzie przez około 7-8 lat. Po tym czasie usunęłam ją. Sama ale dałam radę. Co zaobserwowałam po jej usunięciu? Otóż: -ziemia była zbita, jakby martwa, jałowa, pozbawiona gruzełkowatości, zasklepiona, przypominająca gładką powierzchnię, chyba z utrudnionym dostępem tlenu do wnętrza -korzenie krzewów były na wierzchu, na powierzchni ziemi, nie w głębi. Po jej usunięciu obserwuję same plusy: -mogę zruszyć ziemię pazurkami, napowietrzając ją w ten sposób -jest w ziemi dużo więcej dżdżownic, które mieszają ziemię, zjadają resztki roślinne i "przerabiają je" a tym samym użyżniają ziemię -korzenie "poszły" w głąb ziemi -łatwiejsze jest sadzenie roślin, nawożenie -chwasty jakoś specjalnie nie rosną Odradzam więc wykładanie ogrodu włókniną. Uważam to za niepotrzebny wydatek pieniędzy. Lepiej więcej zainwestować w ściółkę z kory lub coś podobnego. Takie jest moje zdanie na ten temat.

joamad 17:45, 29 mar 2020

Mam pytanie i prośbę o podpowiedź jak ściółkować naturalnie rośliny rosnące na skarpie? Czy wogóle jest to możliwe? Ktoś stosował np zmoczoną tekturę i skoszoną trawę?

Danuta Młoźniak 18:12, 29 mar 2020

Na skarpie raczej to nie wyjdzie, po tekturze ściółka się osunie. Pomiędzy roślinami rozłóż specjalną siatkę lub rozsuwane kratki. To się nazywa geokrata komórkowa lub geosiatka.

Kasia Pestell 22:37, 02 kwi 2020

Ja też staram się wykorzystywać resztki ogrodowe i kartony gdzie się da. Ponieważ mam bardzo duży i zaniedbany teren w dużej części na lekkiej piaszczystej ziemi posadzone już i przyszłe roślinki potrzebują duuużo dobroci. Oprócz wymienionych sposobów mulczowania, ponieważ czyszczę teren z brzydkiej darni stosuję „kompostowanie” płatów tej darni układając je warstwowo korzeniami do góry. Przekompostowanie trwa pare sezonów ale w dużym ogrodzie zawsze znajdzie się ustronne zacienione miejsce na taką niepiękną pryzmę :). W tym roku (po 4 sezonach) wreszcie wykorzystam mój ziemiokompost, a takiego dobra zawsze za mało więc nie mogę się doczekać aż uszczęśliwię parę roślinek!

A tak na marginesie, nie wiem jak u was ale u mnie w ogrodzie na północno zachodnim krańcu wielkopolski już sucho się robi ... :(. Niby popadywało całą zimę a roślinki chcą budzić się do życia a jednak sucho

Pozdrawiam wszyskich ogrodników nie mogących doczekać się rozpoczęcia na dobre sezonu ogrodkowego

Danuta Młoźniak 08:35, 03 kwi 2020

Ziemia darniowa to druga po kompoście materia do użyźniania ogrodu. Warto ją wykorzystać. Darń układa się zielone do zielonego.

U nas też sucho, też czekamy na ciepło i soczyste, wiosenne zazielenienie się ogrodu.

Lukas098 21:25, 04 kwi 2020

Ciekawy pomysł. Tylko mam kilka pytań do znawców.

1) Czy mogę układać ściętą trawę na korze? 2) W trawniku mam chwasty, czy nie przeniosę sobie ich pod rośliny? 3) Mam kilka worków zgrabionych liści, czy mogę je też wykorzystać jeśli są podmokłe i stoją w workach kilkanaście dni?

karolccia 10:32, 14 kwi 2020

Witam, a jak to się ma do kruszywa z kamienia. Zamierzam na rabacie położyć kliniec. Czy położony na ziemi nie będzie się zbytnio wbijał? Czy trzeba go będzie co roku uzupełniać?

Marek_Miroslaw 14:55, 17 kwi 2020

To i ja mam pytanie:) Chcę zdjąć szmatę z moich rabat. Ziemia pod nią jest bardzo zbita. Ze względów estetycznych wolałbym rozsypać korę, aniżeli ściętą trawę. I teraz do sedna:

czy prawidłowe będzie wysypanie starej kory, już w mocnym rozkładzie na tą ziemię i przykrycie jej świeżą korą, czy najpierw tektura falista, a na to kora?

czy po zdjęciu agrowłókniny powinno się tą zbitą ziemię wzruszyć?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Ta strona to niesamowite źródło wiedzy:)

MartiniR 19:48, 11 maj 2020

Pani Danusiu, Czy można teraz próbować ściólkować tekturą i zrębkami żywopłot z thuji(ok200szt) wysokich na 2,2 metra Chodzi o dodatkową ochronę przed suszą. Ziemia klasa VIb, mazowiecki "przepuszczalny piasek" i chcę: A) podsypać agrożelu (20g 200 krotny na drzewko) z odrobiną ziemi(trochę dać do gleby głębiej na ok 7 cm) + trochę mieszać z tym co nacpowierzchni) B) położyć kawałkami tekturę, C) posypać to po wierzchu zrębkami i tym co jest teraz (zeschłe gałązki i listki thuji), D) podlać to potem by tekturą była mokra(czy kłaść mokrą)? Co lepsze?

Mam tych thuji sporo (200) i bardzo je potrzebuje utrzymać w dobrym stanie bo odgradzają drogę sąsiadów do domu i pomagają utrzymać prywatność. Na razie się trzymają ale sporo się przerzedziły i nie mam ochoty lać non-stop pod nie. Pod korzeniami przed sadzeniem(16 lat temu) zakopałem w dołku glinę... Czy tylko kora pod thuje....?

MalgosiaRo 19:01, 18 maj 2020

Pani Danusiu, czy można rabaty z warzywami ściółkować spróchniałymi drzewami(próchnem)?

Malgorzata_77 22:10, 03 cze 2020

Witam serdecznie :) po przeczytaniu Pani artykułów również zaczęłam przygodę ze ściółkowaniem trawą i jestem bardzo zadowolona z takiego rozwiązania. Mam jednak pytanie: mój ogród jest młodziutki (2 lata) i na niektórych rabatach chciałabym zastosować rośliny zadarniające. jak to pogodzić ze ściółkowaniem?? Będę wdzięczna za odpowiedż - jestem początkującym ogrodnikiem i Pani pomoc jest nieoceniona :)

Danuta Młoźniak 22:13, 03 cze 2020

Rośliny zadarniające jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie zadarnić, czyli pokryć glebę całkowicie. Wtedy żadna ściółka tu nie jest potrzebna. Skoszonej trawy używam wyłącznie do ściółkowania żywopłotów.

Malgorzata_77 17:28, 05 cze 2020

Dziękuję za odpowiedź.

Malgorzata_77 17:31, 05 cze 2020

Pewnie zbyt rzadko posadziłam barwinek, bo mam dużo "łysej" ziemi między sadzonkami. POzdrawiam

Danuta Młoźniak 18:39, 05 cze 2020

Zagęszczą się - puszczają długie łodygi, które szybko przyrastają.

trzyary 00:30, 08 cze 2020

Od wielu lat sciółkuję ziemię w warzywniku skoszoną trawą.

Trawa musi być bez kłosów. Nie można ściółkować świeżo skoszoną rano trawą, bo jest za wilgotna. Musi trochę podeschnąć.

Nie można ściółkować zbyt przesuszoną starą trawą, bo jest za sztywna i się nie da dobrze udeptać. Grubość warstwy trawy w korzeniowych to 3-5 cm po udeptaniu. Przez zbyt cienką warstwę nieudeptanej trawy przebiją się chwasty. Grubość warstwy trawy w dyniach olbrzymich i zwyczajnych, melonach, kawonach, ... to 5 - 10 cm po udeptaniu.

Trawę wykładam na ścieżkach między zagonami oraz w międzyrzędziach na zagonie. Po zebraniu plonu, trawę przenoszę we wiadrze na nowy zagon. Na przykład trawa zdjęta z zagonu z bobem czy też grochem, trafia na zagon z pikowanym jarmużem, rzodkwią jesienną, rzepą, ...

Trawę można też położyć na zagon ze świeżo posianą, marchwią, pietruszką, rzodkiewką, ... Rządki z nasionami maskuję kantówkami 5 x 5 cm o długości rządka zagonu. Między kantówkami wykładam trawę, udeptuję, a kantówki przenoszę na następny rządek. Końce rowka zaznaczam patyczkami.

Jesienią obkładam pozostawione w gruncie korzeniowe, pory, selery, rzodkwie, jarmuże, kalafiory, brokuły, kapusty, warstwą 5 - 10 cm po udeptaniu. Trawą z tych zagonów, która przezimowała na wiosnę, obkładam zagony wczesnych warzyw, bo nie ma wtedy jeszcze świeżej trawy.

Skoszoną trawą nie ściółkuję ziemi w sadzie. W lecie zadomowią się tam nornice, które w zimie obgryzą korzenie drzewek i krzewów.

Danuta Młoźniak 07:26, 08 cze 2020

Dziękuję za cenne, praktyczne informacje. Rzeczywiście, trawę trzeba udeptać bo przebijają chwasty.

Kasia778 14:00, 14 maj 2022

Witam, jestem nowa, uczę się. Karton to dla mnie wczorajsze odkrycie ‍♀️ pytanie moje do Was: mogę na karton wysypać kamień, bo tak sobie uwidziałam rabaty...

Wiolka5_7 14:05, 14 maj 2022

Możesz ;-)

AngelikaP 10:54, 08 maj 2023

Witam, wzdłuż ogrodzenia posadziłam wiosną sadzonki irgi błyszczącej. Są to pierwsze nasadzenia na działce, dom jest jeszcze nie ukończony. Jaki byłby najlepszy sposób na walkę z wyrastającymi już pierwszymi chwastami?

Polon 06:33, 25 sie 2024

Czy sądząc na nowej rabacie z kartonami cebulowe, trzeba zostawić na nie otwory? Kartony będę wykładać jesienią, na to kora, czy do wiosny rozłożą się na tyle, żeby cebulowe (głównie tulipany) dały radę się przebić?

Mitsuki 08:44, 25 sie 2024

Polon, Jesli będzie to zwykły karton (a nie jakis niezwykle sztywny, gruby i twardy) i na to kora to na pewno nie będzie żadnego problemu z cebulkami.

Połóż karton i korę, podlej wodą. Przez pozostałe miesiące doszcz i śnieg zrobią resztę.

Polon 15:59, 25 sie 2024

Dziękuję:-)