Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Toszka 12:52, 02 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gardenarium napisał(a)
Dodawać do ziemi próchnicę kwaśną.
Stosować siarczan amonowy, siarkę pylistą.

Tutaj są informacje.


Pozwolę sobie na małą dygresję
Siarkę mozna stosować - nazwijmy to - bezkarnie po uprzednim starannym wyliczeniu ilości siarki do ph macierzystej gleby.

Natomiast zastosowanie siarczanów na glebie o ph powyżej 6 powoduje wyłącznie zasolenie gleby a tym samym niedostępność=blokowaniw składników dla roślin.

Dodatkowo skład "kwaśnej" gleby to nie tylko uzyskanie ph poniżej 6,5. Gleby o odczynie kwaśnym są wysycone jonami wodoru i glinu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Annak 13:03, 02 lis 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Znalazłam koński obornik, półroczny, do kupienia. Czy można nim już na zimę podsypać róże, czy powinien jeszcze poleżeć do wiosny? Jeśli ma leżeć, to jak go przechowywać, żeby nie stracił swoich cennych właściwości? Nie mam kompostu, żeby go tam dorzucić
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
06:51, 03 lis 2018
Witam, zniknęły nam nareszcie góry piachu z działki i chciałabym jeszcze w tym sezonie coś zrobić dla gleby. Czy jak rozprowadzę obornik i mączkę bazaltową i to potem zaorzę (pługiem - dosyć duża jest działka) to będzie dobrze?
Toszka 08:36, 03 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, będzie dobrze....choć nie ukrywam, że dodatek sporej ilości kompostu byłby większym dogodzeniem glebie Uprzedzam tylko, że obornika trzeba sporo - nawet 25-35 kg na metr. I jedno przejscie pługiem to za mało na doskonałe przekopanie. zazwyczaj 3 razy potrzeba. Natomiast tam gdzie rabaty mają być polecam przekopanie z korą. Zwłaszcza nw ciężkiej glebie kora działa cuda, frakcja 40-60mm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
09:29, 03 lis 2018
Toszko dziękuję za odpowiedź. Kompost niestety już cały zużyłam w tym roku, reszta dopiero się robi. Kory nie chcę na razie dawać, bo nie wiem co tam będziemy robić - być może tylko trawa. To spory kawał działki
waldek727 18:06, 03 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Toszka napisał(a)
Tak, będzie dobrze....choć nie ukrywam, że dodatek sporej ilości kompostu byłby większym dogodzeniem glebie Uprzedzam tylko, że obornika trzeba sporo - nawet 25-35 kg na metr.

Muszę skorygować bo zabrakło przecinków.

35t/ha
350 kg/ar
35 kg/10m2
3,5 kg/1m2
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 19:15, 03 lis 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie, przecinków nie zabrakło To co podajesz to dawki rolnicze, przy założeniu, że gleba jest stale, co sezon uprawiana i nawożona.
Ja podałam dawkę na start ogrodu. I nie omyłkowo podałam tą ilość, bo ta ilość jest do głębokiego przekopania widłami. To ilość która jest wprowadzana jednorazowo, przy przygotowaniu gleby w ogrodzie pod rośliny wieloletnie

I od razu zaznaczę, że półroczny obornik jest ciężki...nieporównywalnie cięższy niż dobrze przekompostowany puch. A piszę o oborniku 6-cio miesięcznym, bo taki zazwyczaj jest możliwy do zdobycia przez ogrodników.

Worek 50-cio litrowy obornika waży ok 15-20kg. To na prawdę nie jest dużo dla wygłodzonej gleby... jak to znajoma mówi "dodajesz obornika do ziemi, a tu...bzdziuuum i znika"
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
stajniczakb 13:32, 09 lut 2019

Dołączył: 09 lut 2019
Posty: 5
Pszczelarnia napisał(a)
Absolutnym "eureka" dla mnie była prosta rzecz, że obornik jest kwaśny a cisy (choć są iglakami) nie lubią kwaśnego podłoża.
Oraz: obornik koński jest znakomity dla gleby.
Moje ogrodnicze odkrycie roku 2011!


Jak taki obornik sprawdziłby się w przypadku thuj? Do tej pory używałem sztucznych nawozów ale część drzewek mi usychała a nawozu sypałem mniej niż zalecali (więc nie przepaliłem). Pytanie jaki obornik do thuj byłby najlepszy?
Gardenarium 10:31, 11 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na pewno krowi i na pewno spróchniały. Czyli zleżały, stary, nigdy świeży.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justabrow 12:34, 18 lut 2019

Dołączył: 18 lut 2019
Posty: 2
Tylko takiego naturalnego chyba raczej nie dostaniemy w sklepie, zgadza się? Tzn. w markecie (Castorama) widziałam zbrylony obornik kurzy i chyba krowi też, ale nie wiem czy to jest w pełni naruralny obornik.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies