Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kiedyś będzie tu pięknie ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu pięknie ...

Madzenka 23:04, 20 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Moja walka z chwastami...... kiedyś będzie wygrana

Początki były trudne- jak ja to nazywam ściernisko. Tylko specjalistyczna kosa spalinowa poradziała sobie z badylami wysokimi na 1,5 m


Potem przez cały sezon był trzykrotny oprysk ziela wszelakiego Roundapem. Niesty po czasie przeczytałam, ze nie tylko szkodliwy dla gleby ale również dla ludzi. Dodatkowo skrzyp był pryskany Starane i dodatkowo podsypywany wapnem.
To była walka jak z wiatrakami, rozsiewały sie na moim ogródku, z okolicznych działek i pobliskiego 12 hektarowego zachwaszczonego pola.
'
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 23:16, 20 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
A potem krok, po kroku wydzieraliśmy chwastom ogród. Najpierw całość była przez firmę ogrodniczą przebronowana, wyrównana i wykonaliśmy obrzeża granitowe. Prace zostaly zakończone w listopadzie a wiosną znów się zaczęło.
Zdjęcia z początku maja - trawnik już założony a widać jeszcze kolejną walkę rundapem. Rwałam naprzemiennie z opryskami, nie pamietam ile już razy i tak aż do sierpnia. Ciągle tę walkę przegrywałam.


Stopniowo zakładane były mniejsze kwatery, które po obsadzeniu sypałam korą. W jednym miejscu sadziłam rośliny a w innym chwasty podstępnie rosły 10 razy szybciej niż trawnik

Każdy wieczór po pracy i w każdy weekend naprzemiennie sadziłam i rwałam chwasty.


Tam gdzie miały byc nasadzenia planowane latem nie pryskałam tylko rwałam chwasty.

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Mala_Mi 23:28, 20 lut 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Za to widać efekty rwania Gorzej jakby ich nie było widać
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Madzenka 23:30, 20 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Za poradą sąsiadów próbowałam nawet ułożyć agrowłókninę na granicy płotu i żywopłotu grabowego Czyli okres prób i błędów z agrowłókniną też ma za sobą Ale szybko z niej zrezygnowałam bo:
a) obawiałam się, że korzenie grabów nie mają odpowiedniego napowietrzenia, jakoś marnie zaczęły wyglądać
b) chwasty i tak przerastały przez każdy otwór wycięty na pień graba.

Dlatego zakupiłam dwieście worków kory coby obsypać chociaż część ogrodu, zdjęłam agrowłókninę i wreszczie walka z chwastami została stopniowo zażegnana. Stopniowo, gdyż warstwa kory była cienka, chwasty przerastały, ale już nie tak intensywnie. Po zakończeniu nasadzeń w każdej części dosypywałam kory. I tak w okolicach pażdzernika liczba chwastów została ograniczona !!!!! Uffff !!!!!
Wczesną wiosną walkę zacznę od pielenia , niech tylko ziemia rozmarźnie już niektórych worgów namierzyłam.

I tak mniejwięcej wygladał późną jesienią mój ogród. Do tej pory na samą mysl o tych chwaściorach pot mi po plecach spływa
A wiosną między płyty granitowe zostanie wysypany żwirek i tam też chwasty nie będą miały szans.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 23:30, 20 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Anka miałaś pracować !!!!
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Mala_Mi 23:40, 20 lut 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Pracuję Oko zawieszam na sprawach zawodowych przed spaniem Podpatruję konstrukcje Superaśne są .... i ten ogród tez superasny Trzymam kciuki za walkę z chastami..... ale patrząc na Twoją determinację w każdej materii ....nikt nie ma szans...
A pracuję ostro od jutra To dopiero za 20 min.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Madzenka 23:56, 20 lut 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
No to pracuj ostro i zaglądają czasami
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
kwiatholandii 10:22, 21 lut 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Dodałaś mi otuchy , że i mnie się uda. Ja mam działkę 2 tys,więc trochę więcej pracy będę miała, ale widzę, że moje plany obsadzania stopniowo jak u Ciebie mogą się sprawdzić. Niestety przy wyborze roślin i metrażu koszty rosną tak strasznie, że w jednym sezonie nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. Dodatkowo chcemy mieć studnię ze względu na zużycie wody i to też dość spory koszt, bo wiercić trzeba bardzo głęboko.
Wiem jednak, że za trzy , cztery lata będziemy siedziału z kawką i podziwiały nasze miejsca.Ja też wolę sadzić sama,bo wtedy czuję, że to moje miejsce. Z agrowłókniny też dawno zrezygnowałam, między innymi dlatego, że to takie nienaturalne i przeszkadzałoby mi w zmianie małych nasadzeń, np. runianki jap. czy żurawek. Miłego dnia Monika
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Wieloszka 10:30, 21 lut 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Marzenka, jak tak czytam o tej Twojej walce z chwastami, to mi tez zimny pot płynie po czole, brrrrrr!!!! Wyobraź sobie to co przeżyłaś razy 5 (bo moja działka jest 5 razy większa)... A ponieważ planuję zdjęcie agrowłókniny, chwasty zaatakują mnie wiosną z wzmożoną siłą . Muszę dokupić mnóstwo kory i tak myślę, że najbardziej opłacałoby się jechać do jakiegoś tartaku, bo przy sklepowych cenach poszłabym z torbami. A Ty gdzie kupowałaś korę - może masz jakieś dobre źródło?
Ponownie zachwycam się rabatami i trawnikiem podzielonymi geometrycznie obrzeżem z kostki . Ach, ach ach!!!!!! Cudo!!! Widziałam takie rozwiązanie w "Ogrodach" parę miesięcy temu, ale z uwagi na koszt przy mojej powierzchni zrezygnowałam. Jak mi się znów zamarzy, zawsze mogę zajrzeć do Twojego ogrodu...
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
kwiatholandii 11:27, 21 lut 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Wieloszko, ja też miałam ochotę na te obrzeża, ale niestety cena. Widziałam jednak u Danusi, że ma trawnik na wysoki kant cięty i też pięknie można to zrobić.
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies