Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród w cieniu drzew

beta 21:29, 12 lut 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Netka napisał(a)
Grażynko roślinki kupowałam w ubiegłym sezonie w Szkółce Batko w Kokotowie i też trochę w Wieliczce.

Kochani, wracam do rabaty przez sosnami, od której zaczęłam swoją przygodę z ogrodem i Ogrodowiskiem Cała rabata jest do przeróbki niestety, bo oczywiście jest całkowitym zaprzeczeniem dekalogu Danusi

Teraz wygląda prawie tak, jak na tym zdjęciu :



a poniżej moje wypociny :


Planuję zmienić kształt na półkole (?) i tak : na tyłach hortensja bukietowa Limelight, potem coś na pniu, kule z bukszpanu (?) ewentualnie ze świerka serbskiego Karel, plus dwa stożki, a z przodu żurawka, ewentualnie berberys Admiration. Chciałabym, żeby rabata była zimozielona, ale też, żeby było coś kwitnącego, stąd te Limki.

Radźcie proszę, czy to ma sens wogóle i czy jednak nie za bardzo symetrycznie jest ?




Netko
a co masz tam obok?

bo widzę też jakąś rabatę

a może je połączyć?

a te inspiracje od Toszki są rewelacyjne

____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Netka 22:48, 18 lut 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Toszko dzięki za super inspiracje

Beatko obok rabaty zaczyna się już nieduża skarpa, przed którą stoją "placyk zabaw" i piaskownica. Póki co narazie chyba tam zostaną, choć tak dziwnie w sumie mieć w przedogródku placyk zabaw z piaskownicą, ale dopóki dzieci się będą bawić, to nie widzę innego miejsca na ten sprzęt. Ale kiedyś faktycznie chciałabym zrobić przed tą skarpą rabatę i połączyć wtedy z tą przed sosnami. Myślisz, że to półkole to niedobry pomysł w związku z tym ? Może jednak zostawić "falkę " ? Wogóle nie wiem, jak z tą rabatą, czy ja będę musiała tym sosnom przycinać przyrosty, żeby mi nie właziły na te hortensje itd. ? poniżej zdjęcia :


i w lewo idąc :


____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
margi 16:06, 19 lut 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Anetko dziękuję za odwiedzinki u mnie Ty kochana masz pole do popisu zrobiliście dużo ale masz jeszcze wiele do zrobienia.Duża i piękna działka gratuluję pięknych pomysłów
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
beta 16:22, 19 lut 2013


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Netko wiesz, że ja sama potrzebuję porad, ale pierwsze co mi się rzuca w oczy to to że fajnie byłoby pociągnąć ta rabatę dalej- za plac zabaw, tylko żeby ten plac nie stał tak blisko...a może przysunąć go bliżej do środka i wtedy mogłabyś po całości zaplanować?

sama mam problem z umieszczeniem u siebie placu zabaw i wiem że na niektóre rzeczy trzeba poczekać, no dobra w każdym razie jak nie wyjdzie z tym placem to i tak możesz już mieć zaplanowany kształt rabaty a potem tylko, jak dzieci wyrosną, dokończysz sobie rabatkę

Danusia doradza podcinać dolne gałęzie, więc tak zrób

i myślę że taka delikatna falka fajnie by wyglądała

a masz plan tego miejsca?

wybacz, ale trochę się rozpisałam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
kraania 18:26, 22 lut 2013


Dołączył: 12 lut 2012
Posty: 1709
Netka napisał(a)
Grażynko roślinki kupowałam w ubiegłym sezonie w Szkółce Batko w Kokotowie i też trochę w Wieliczce.

Kochani, wracam do rabaty przez sosnami, od której zaczęłam swoją przygodę z ogrodem i Ogrodowiskiem Cała rabata jest do przeróbki niestety, bo oczywiście jest całkowitym zaprzeczeniem dekalogu Danusi

Teraz wygląda prawie tak, jak na tym zdjęciu :



a poniżej moje wypociny :


Planuję zmienić kształt na półkole (?) i tak : na tyłach hortensja bukietowa Limelight, potem coś na pniu, kule z bukszpanu (?) ewentualnie ze świerka serbskiego Karel, plus dwa stożki, a z przodu żurawka, ewentualnie berberys Admiration. Chciałabym, żeby rabata była zimozielona, ale też, żeby było coś kwitnącego, stąd te Limki.

Radźcie proszę, czy to ma sens wogóle i czy jednak nie za bardzo symetrycznie jest ?




Netko, ja bym podkrzesała sosny, ale pytanie czy możesz się dołem spokojnie odsłonić? Jeśli nie to może przed nimi rh, jakaś większa odmiana (zimozielona i zasłoni dół), a z boku Limki, Możesz posadzić rozplenice, może być coś na pniu (ale moim zdaniem mniej symetrycznie, naturalniej), a może jakiś karłowy świerk? Do tego żurawki, funkie, berberysy. Nie wiem, czy widziałaś: http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-wrzosowiskiem lub http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-z-brzozami. Tam znajdziesz mnóstwo inspiracji.
____________________
Ogród w lesie - moje miejsce na ziemi Ogrodowiskowe spotkanie Spotkanie wrzesień 2012 u kraanii zmiany zmiany u kraanii-czyli co w lesie piszczy
margi 15:34, 08 mar 2013


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Ślad zostawiam i życzenia składam
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
Netka 10:00, 13 mar 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Kraaniu dzięki za odwiedzinki Ostatecznie będę podkrzesywać te sosny, jeśli będą za bardzo włazić na limki. Albo będę im przyrosty skracać w tej dolnej części. Za ogrodzeniem od strony drogi jest żywopłot chyba z głogu, więc w lecie nie ma problemu.

Gosiu dziękuję i wzajemnie !
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Keri 13:41, 13 mar 2013


Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 307
Witaj Netko, tak sobie przeglądam Twój wątek i pomyślałam sobie że jeśli chodzi o tą rabatkę na przodzie to ja bym ją jeszcze bardziej poszerzyła w stronę domu (jaką szerokość planujesz docelowo?) ale wydaje mi się że masz na tyle duży ogród że spokojnie można ją poszerzyć jeszcze trochę. Po drugie ten kształt który rozrysowałaś wydaje mi się zbyt symetryczny, ja bym ją pociągła bardziej z prawej strony od kostki coś na kształt trójkąta ale nie całkiem (nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi) a nie mam możliwości zrobienia w tym momencie rysunku. No chyba ze chcesz koniecznie taki ksztalt jak rysowałaś, to wtedy zastanowimy się już nad roślinkami konkretnie.
Ja bym ją jednak pociągła bardziej z prawej, żeby w śroku wyszło takie półkole.
Napisz jeszcze czy ogrodzenie masz w lini prostej czy gdzieś się załamuje, troszkę ciężko zobaczyć czy plac zabaw jest na równo z tą rabatką czy bliżej domu.
Jeśli chodzi o Twoją skarpę to mam podobny problem, mam zamiar obsadzić irgą major, ale wciąż szukam czegoś lepszego.
Chyba mieszkamy od siebie nie tak daleko, ja z południa Krakowa
pozdrawiam serdecznie
____________________
Agnieszka Zielona przystań
Netka 14:51, 15 mar 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witam Cię Agnieszko No pewnie jesteśmy prawie sąsiadkami Co do rabaty, to tego terenu między domem a tymi sosnami, przed którymi jest ta rabata nie ma aż tak wiele, ale troszkę ją powiększyć muszę. Myślę jeszcze nad innym kształtem, bo podjazd obok tej rabaty ma takie załamanie w pewnym momencie, że możnaby od niego zacząć.
to ten moment :


może taki kształt ? :


docelowo przed skarpą, która jest obok ( tam gdzie teraz te huśtawki i piaskownica ) chciałabym zrobić kontynuację tej rabaty przed sosnami, także pasowałoby taki kształt wymyśleć, żeby potem jakoś to połączyć.

na tym zdjęciu widać jak huśtawki mają się do tej rabaty:
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Gosiniak 18:46, 15 mar 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Myślę że to ostatnie rozwiązanie najlepsze jest, ja u siebie też kombinuję, bo plac zabaw też mam bardzo blisko siatki, ty masz zdecydowanie dalej niż ja i też właśnie taką falę wymyśliłam z cypelkiem jeszcze zasłaniającym ów plac zabaw. Nasadzenia troszkę przerób żeby tak symetrycznie nie było, ale dobrze kombinujesz, podoba mi się, pozdrawiam
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies