Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy spektakl trwa ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy spektakl trwa ...

mira 21:21, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Poppy napisał(a)
Miro, mam pytanie o wirusa mozaiki na daliach.
Przywlokl sie z jedna dalia, zanim sie polapalam, to sie rozniosl.
Rosna, kwitna nie widac po nich choroby, lisciom poza plamkami nic nie jest.
Wyrzuce je, wiadomo.
Tylko nie wiem, czy tylko te, ktore ewidentnie choruja? I co z przyszlym rokiem, moge ponownie posadzic nowe, czy powinnam sobie zrobic roczna kwarantanne?


Zadałaś mi trudne pytanie - zmusiłaś do doszkolenia w temacie - doczytałam że to choroba wirusowa i nie jest możliwa do zwalczenia.
Ponoć popiół jest dobry dla odkażenia ziemi - więc te miejsca a najlepiej całą grządkę posyp czymś do odkażania. Jeszcze dopytam daliowców to Ci napiszę.

Hania Anabell - czytasz? - może wiesz?

pytamy

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 21:27, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
sierika napisał(a)
W przypadku wirusa najlepiej spalić chore egzemplarze i uważać by nie przenieść wirusa na zdrowe/odkażone narzędzia i czyste ręce/ odpuścić koniecznie sadzenie rok po roku chyba, że jest możliwość odkażenia gleby/ w przypadku gdy rosną w gruncie/.

Mira, u mnie bałagan po wichurze, złamało gałąź wierzby i tamaryszka, o kolkach nie wspomnę sosnowych. Pokazuj więcej nawierzchni itp.



O już jest info - ja bym roku przerwy nie robiła - to jak ktoś ma kolekcje cenne to problem - wirusy jak uprawia się ogórki pomidory i dalie krecą się - trzeba więcej gnojówek czosnek i skrzyp

Ewa możesz zapytać u siebie o to takąsobie?


U mnie zrobiło się strasznie poszarpanie - najgorzej ucierpiały właśnie dalie - a tak sobie stały pięknie - no cóż trzeba podpierać


Ewa czym odkażać ziemię poza popiołem ?
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:31, 01 paź 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Czekam na zimowe relacje z wojaży. Mam nadzieję, że nie znikniesz do wiosny.
Z dyń nie zrezygnuję, bo dyniowa to moja ulubiona jesienna zupa-krem. Uwielbiam ja też w postaci konfitury z pomarańczą.Te mniejsze odmiany nie produkują aż tak dużo zielonej masy.
Cebula dobrze rośnie w pierwszym i drugim roku po podaniu obornika. Korzystnie jest ją posadzić blisko truskawek.
Po pokazie dalii zostawiam wielkie brawa.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
mira 21:32, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Alicja169 napisał(a)


Ta dalia urocza, mam taką, jednak pogubiłam nazwę, może wiesz jak ona się zwie?
Większość dali oznaczyłam nazwami, żeby na wiosnę wiedzieć gdzie co sadzić.

Piękny reportaż z podróży, takie zwiedzanie ogrodów ciągle mam w zamyśle, ale rzadko mi się udaje realizować
Pozdrawiam (już z Mazowsza czyli z domu)


Alicjo część dalii nie ma u mnie nazw ani nie dochodzę, sporo pomylonych - ja je oznaczam po swojemu - tą -różowa z końcówkami białymi i tyle

Zwiedzanie ogrodów jest wspaniałe sama wiesz - i wcale nie mam przez to jakiś kompleksów czy nadmiernych chciejstw - to czysta przyjemność i nowe doświadczenia a czasem inspiracje - nie rozumiane jako kopiowanie tylko coś mi się skojarzy....e dlugo by

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Poppy 21:34, 01 paź 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
mira napisał(a)



O już jest info - ja bym roku przerwy nie robiła - to jak ktoś ma kolekcje cenne to problem - wirusy jak uprawia się ogórki pomidory i dalie krecą się - trzeba więcej gnojówek czosnek i skrzyp

Ewa możesz zapytać u siebie o to takąsobie?


U mnie zrobiło się strasznie poszarpanie - najgorzej ucierpiały właśnie dalie - a tak sobie stały pięknie - no cóż trzeba podpierać


Ewa czym odkażać ziemię poza popiołem ?


Dzieki dziewczyny, obie.
Pomidory ani ogorki nie zlapaly nic a nic.
Kolekcja ulubionona, trzeba zaczynac od nowa z daliami, ale coz.
Tez ciekawa jestem jak te ziemie odkazic. Popiol na pewno bede miala.
Gnojowka z czosnku?
Skrzyp moge miec tylko suszony.

u mnie rosliny dostaly gnojowke z pokrzyw i taka potasowa, plus pryskalam herbatka ze skrzypu.
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
sierika 21:41, 01 paź 2019

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Chodzi mi o to, by nie sadzić rok po roku w to samo miejsce, Miłkę dopytam naturalnie. Mira, trzeba korzystać z doswiadczeń SR, mistrzyni w sztuce podpierania
Nie słyszałam o odkażaniu popiołem, natomiast mogę napisać jak odkaziłam ziemię w skrzyniach, w których rok po roku sadzę pomidory/one też łapią w/w choć u mnie nigdy nie było wirusa/. Otóż w ubiegłym tygodniu zlałam HT rozrobionym z wodą oraz nastawiłam wyciąg z bylicy bożego drzewka i tez polałam zdrowo/Mazan/. Ponieważ używam takich środków w ochronie roślin wykorzystałam je tez do odkażania gleby.
Pewnie coś by się jeszcze znalazło, dociekliwi mają zimę do szperania.
____________________
EwaSierika
mira 21:42, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Czekam na zimowe relacje z wojaży. Mam nadzieję, że nie znikniesz do wiosny.
Z dyń nie zrezygnuję, bo dyniowa to moja ulubiona jesienna zupa-krem. Uwielbiam ja też w postaci konfitury z pomarańczą.Te mniejsze odmiany nie produkują aż tak dużo zielonej masy.
Cebula dobrze rośnie w pierwszym i drugim roku po podaniu obornika. Korzystnie jest ją posadzić blisko truskawek.
Po pokazie dalii zostawiam wielkie brawa. [/quote

Nic nie wiem o znikaniu - ale już wiem, że od kwietnia nie dotykam komputera
więc czasu mamy sporo do kwietnia.

A dynie kupne są gorsze ? tak sobie pomyślałam że wszystkiego mieć nie można - no to podlewanie...

a widzisz ja za mało nawoziłam cebulę i za szybko ją zjadałam
a te ich odmiany są wielkie takich u nas w sprzedaży nie widuję - cebulę uwielbiam cudowne warzywo

które warzywa nie potrzebują dużo słońca - zapomniałam

pokaz dalii był? - hmm - brawa zwłaszcza wielkie przyjmuję oczywiście

no to pokaz - podpuszczasz mnie








____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 21:45, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
a już wiem o krzesełko Ci chodziło

trzeba teraz astry usadzić

dzisiaj była przypadkiem w 2 szkółkach - astrów nie ma - nie pytałam - ale dlaczego przecież są takie modne - i co mają ludzie kupować - pełno przecenionych róż, hortensji i rh - zadumałam się

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 21:48, 01 paź 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Poppy napisał(a)


Dzieki dziewczyny, obie.
Pomidory ani ogorki nie zlapaly nic a nic.
Kolekcja ulubionona, trzeba zaczynac od nowa z daliami, ale coz.
Tez ciekawa jestem jak te ziemie odkazic. Popiol na pewno bede miala.
Gnojowka z czosnku?
Skrzyp moge miec tylko suszony.

u mnie rosliny dostaly gnojowke z pokrzyw i taka potasowa, plus pryskalam herbatka ze skrzypu.


czosnek/jadalny/ w sezonie - jeśli uprawiasz to jak wytworzy pędy kwiatowe to się je urywa i nastawia gnojówkę
ja mam skrzyp w ogrodzie i też go nastawiam - podlewałam pomidory myślę że suszony może być
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:50, 01 paź 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Wapno też odkaża i roztwór nadmanganianu potasu z czosnkiem jak do powojników
I jodynowy też.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies