Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy spektakl trwa ...

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy spektakl trwa ...

anabuko1 07:39, 14 gru 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23558
mira napisał(a)
to już jest sierpień, wkradł się,
nadrabiamy cięcie


załatwiam wszelkie domowe sprawy, zbieram zbiory, napawam się daliami - przez kilka dni ich nie zobaczę
muszę się nacieszyć





Piękne dalie.
I inne letnie, kolorowe wspomnienia bardzo przyjemne ;ładne na te szare dni.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Urszulla 15:53, 15 gru 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21829
mira napisał(a)







Przepiękny tegoroczny album ogrodowy wszystko zachwyca. Fajnie byłoby u Ciebie być co miesiąc, co oczywiście jest nierealne. A więc musisz w nowym sezonie robić więcej fotek z danego miesiąca.
Ja mam takich sąsiadów, których zmienność ogrodu oglądam co 3 mies. I zawsze jest ciekawie.


Przy okazji zerknęłam na Twoją wizytówkę i stwierdzam że domaga się w długi zimowy czas uzupełnienia o nowości i zmiany. Oczywiście gdybyś nie miała innych prac na myśli.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
mira 21:56, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Bardzo mi miło czytać Wasze wpisy - dziękuję.
Z jednej strony cieszę się niezmiernie a z drugiej wstydzę, bo widzę błędy
czasem za szybko wypowiedziane myśli - wybaczcie proszę.

Moje podsumowanie albo relacja z sezonu ogrodniczego od 26-go do 26-tego
wlecze się no ale ja narobiłam ogromnie dużo zdjęć i teraz przy okazji je przebieram i wywalam nieudane - ot takie porządki przedświąteczne .

No właśnie większość chyba już na innych torach a ja tu zamiast o dekoracjach to o lecie.

Dekoracje robię z gałązek zerwanych w ogrodzie i kupionych więc zwlekam żeby długo były.

To kontynuuję ale zanim muszę sobie pogadać z Wami
______________________
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Wybaczam Ci całoroczną powściągliwość na forum. Zrekompensowałaś tym podsumowaniem moje wszystkie tęsknoty za widokami Twojego ogrodu, a nade wszystko za słowem. Czuję się zaspokojona wizualnie i tekstowo.
Piękny, dojrzały ogród pasjonatki!



Haniu od razu czuję ulgę . Dziękuję za komplement.
Niestety nie bardzo mogę poprawę przyobiecać - ale do marca będę aktywna, możesz liczyć na mnie. Potem daję nura w ogród i zwyczajnie wieczorami nie mam sił. No chyba że będzie padać cały wieczór .

_______________


sierika napisał(a)
Zatęskniłam za bujnością i swobodą, spotkaniami letnich kapeluszy. Może warto zorganizować zimowe czapki
To Hayes Starburst, o niej myślałaś? jeśli tak to machniomWiele lat przechowywałam lantanę w garażu, tyle, że wiosną/po zimnej Zośce i spółce/wysadzałam do gruntu, ona daje wtedy popis olśniewający, jesienią znów wykopywałam do donicy i 4-5 lat udawało się, w końcu padła niestety. Masz śliczną tę ciemną dalię.


Ewa - szykuj czapkę .
Tak o tej hortensji myślałam, tak mi się zdawało że to ta. Ona z patyka się ukorzeni? Kiedyś szukałam w sprzedaży - nie było.
A lantana była tak cudna przed tym przymrozkiem - eh
Dale kupowałam same ciemne.Niestety jest za ciepło i w garażu też więc mam obawy jak przetrwają zwłaszcza że puszczały zielone - tak to jest.

____________

Rench napisał(a)
Rok w ogrodzie by Mira.
Super się czyta. Niesamowity ogród stworzyłaś.
Będę niecierpliwie czekała na film.

Większość pytań które miałam, zadały dziewczyny i odszukałam odpowiedz,ale te brateczki jasno żółte w garnuszku w dzwoneczki są przepiękne. Pamiętasz ich imię ?
Napisałaś,że apogeum róż w ogrodzie wygląda kiczowato- nie może być
Czekam na cd.



Renia śmiałam się cały dzień jak to przeczytałam. Zastanawiałam się kto wyłapie ten kicz i oberwie mi się - no lepiej trafić nie mogło .
U mnie jest kiczowato może złe róże dobrałam - za to u Zagajanki, Vivy jest elegancko i zjawiskowo a mają sporo róż i one pokazują szerokie plany w przeciewieństwie do Ciebie
A z tym filmem....nie wiem jaki będzie to gatunek no ale co się uśmiejesz to Twoje

--------------

paniprzyroda napisał(a)
Czytam jak najpiękniejszy pamiętnik, tym bardziej, że ogrodowy i bogato okraszony zdjęciami Drzewo posadzone przez Maję - to musiał być judaszowiec, a biały tym bardziej. Czekam na program i oczywiście kolejne miesiące. Miałam coś napisać, jak zakończysz podsumowanie aby się nie wcinać, ale nie wytrzymałam, jak już odpaliłam sprzęt


Mariolu wcinaj się to jest tasiemiec - na watkach tematycznych to ja zwykle czekam jak ktoś skończy relację - cieszy mnie że odbierasz to pisanie jak pamiętnik - o to chyba lepsze słowo niż podsumowanie

_______________

Wendy79 napisał(a)
Jakże Ci dziękuję Miro za to cudowne opowiadanie o ogrodzie. Siedzę z zapartym tchem, poznaję Twój ogród na nowo, cieszę się z każdego słowa, z tej radości bycia ogrodnikiem, z tej miłości do swojego kawałka ziemi. Czułość, tak, tak to chyba jest to uczucie, z którym opowiadasz...


Agnieszko bardzo dziękuję - nie mialam świadomości, że w tych moich pokracznych słowach tyle emocji można wyłapać - dziękuję

____________________

Oj Miro! Gdybyś nie napisała: tymczasem - no to jeszcze u mnie to można by sie pogubić która to fotka z Twojego ogrodu a która ze znanego angielskiego... bo u Ciebie tak pięknie jak w najpiękniejszych ogrodach angielskich

Czytam, oglądam, chłonę... Myślę, że zasługujesz na miano Ogrodnika (przez duże O)
Widać Twoją pasję i miłość do ogrodu i roślin. Widać też spokój i radość,chęć doświadczania ale i godzenia się, że nie zawsze idzie wszystko po naszej myśli. No i oczywiście niesamowite wyczucie i talent kompozycji

Piękne podsumowanie pięknego ogrodniczkowania


Gosiu z tym angielskim to trochę przesady - tak napisałam bo czasem ktoś czyta nie czyta - dla formalności - angielskich ogrodach mogę długo choć ich aż tak wiele nie wiedziałam - temat rzeka.
Przyjmuję tytuł Ogrodnika i wcale nie zabiegam o inną końcówkę .
Bardzo mi miło czytać to co napisałaś - cieszy mnie też że i Wy macie z tego mojego pisania odrobinkę radości.


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:33, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Milka napisał(a)
Imponujące posumowanie, zobaczyłam przy okazji, całkiem inny ogród


_____________________

Irenko dziękuję, sądzę że jeszcze zobaczysz całkiem inny - okiem kamery .

Agania napisał(a)

ale jakie efektowne


Aganiu i za to lubię eukomisy - mam już 3 odmiany - u mnie tylko w donicach.

_______________________

Pszczelarnia napisał(a)
Twoja opowieść i zdjęcia to jak dobry masaż dla moich myśli.

Dojrzałość ogrodu i głębokie spojrzenie biją z tych kart.


Co wykazało badanie Twojej gleby - o tym nie pisałaś?


Co do spotkania czapek z pomponami jestem za!




Och jak się cieszę, że pomasowałam - a wodę pijesz?
Czapkę szykuj z dużym pomponem .
Badanie gleby wykazało że mam za mało azotu w warzywnym ...i to mnie zaskoczyło - ponadto wykazane były inne składniki z tym że ogólny wniosek był ok bez wchodzenia w szczegóły

__________________

quote=Poppy napisał(a)]Rok w ogrodzie z Mira

Teraz to juz plan na bank potrzebny

Tak patrze na zdjecia i nie wierze, ze juz w polowie lipca kwitna Ci dalie i cynie, a ja biedna musze czekac do poczatku wrzesnia.

Eukomisy tez mam, jeszcze dwie inne odmiany, ale te co masz lubie chyba najbardziej.
Jak je przechowujesz?



Plan będzie w swoim czasie bo właśnie zmieniłam zdanie i na razie nie będę go tworzyć - niech coś pozostanie niejasne .
Cynie kwitły bo je siałam w domu i wysadzałam w czerwcu na rabaty sadzonki. Nie wiem jak było z dalią czy też nie z doniczki - dalie są różne - u mnie też niektóre dopiero we wrześniu zaczynały a na dwie się nie doczekałam.
Eukomisy przechowuję w garażu albo w donicach - nie podlewam, wysadzam do nowej ziemi w kwietniu - w tym roku wyjełam je z ziemi - podcięłam korzeni dałam do jednej dużej donicy i zasypałam kwaśnym torfem - ponoć chroni przed grzybami - ale nie wiem tego tylko tak gdzieś doczytałam

_____________________

popcorn napisał(a)
Cudownie oglądać te zdjęcia, czytać komentarze. Chcę żeby lato było już!


Karola a ja nie chcę ja chcę żeby zima była ale taka ze śniegiem w ogrodzie.Jest strasznie sucho.
Nie dziwię się że akurat chcesz lato - też bym chciała na Twoim miejscu .

____________________

Gardenarium napisał(a)
Zajrzyj czy mam błysk w oku


Pewnie, że masz - i wtedy a teraz jeszcze większy

_____________________

Dorota123 napisał(a)
Zastanawiam się dlaczego w sezonie nie pokazujesz na bieżąco tego cudownego ogrodu. Czasem wrzucisz kilka fotek, ale zdecydowanie za mało go pokazujesz. Masz sporo drzew i one tworzą świetną ramę ogrodu, u mnie zdecydowanie za mało drzew.


Dorotko - w sezonie wracam z ogrodu po ciemku i idę spać - nie ma szans na takie dłuższe forumowanie - no chyba że by był deszcz i był by przymus domowych prac - ale mamy suszę ...
Drzewa to trudny temat w małym ogrodzie - jak dobrać żeby zasłonić co trzeba no i nie zrobić kłopotu sobie i sąsiadom

_____________________

mirkaka napisał(a)
Piwonie po wykopaniu trzeba podzielić na mniejsze kawałki, bo jeśli wsadzisz taką wielką karpę to może nie kwitnąć, tak jak u Ciebie właśnie jest.
Cudny masz las sosnowy za płotem i zbiorniczki dla owadów, i własny dziurawiec
Mamy prawie identyczną obudowę studni, tylko że u mnie to obudowa zbiornika na deszczówkę, szkoda mogłaby być prawdziwa studnia
Przywrotników też mi żal, zawsze zdążą się wysiać,
Lantana - ciekawa roślinka, ładnie wygląda taka rozrośnięta w donicy, znosi suszę czy trzeba wodę lać?
Ale rdesty to masz przepiękne, muszę gdzieś sobie je upolować, nie widziałam ich w naszych sklepach ogrodniczych, tylko one pewnie też wody sporo potrzebują.


Mirka - dzięki za info o piwoniach - u mnie tak właśnie jest - utwierdzasz mnie że muszę zadziałać.

Lantana potrzebuje wody może nie aż tak jak heliotrop ale podlewanie konieczne i dużo zasilania.

Rdesty oczywiście będą szczęśliwsze jeśli dostaną stosowną dawkę wody - u mnie dały radę - susza już któryś rok.

To na wiosnę robimy interes - patyki za rdest - ok?

----------------
sylwia_slomczewska napisał(a)
Czy przywrotnik dałby radę w mocnym cieniu?
Jeśli tak to mogłabym przytulić siewki pod stodołę....a miałam nie mieć przywrotnika
Może się zakocham jeszcze


Co to znaczy mocny cień - przy tej stodole to wydaje się że jest jasno - przywrotnik ma bardzo ładne liście a po deszczu są urocze bo woda zatrzymuje się jak perełki - w cieniu może nie będzie tak bardzo mocno kwitł ale oczywiści że się nada zrobię Ci sadzonki bo siewek jakoś nie mam

Kurcze muszę pisać co komu bo się gubię

__________________

m_gocha napisał(a)
Oj to mnie zmartwiłaś Mirko! W tym roku wykopałam ogromna karpę piwonii (chyba rosła w tym miejscu z 15 lat) i przeniosłam w inne. Czytałam że piwonie to długowieczne rośliny - moga w jednym miejscu rosną nawet 50 lat. Myślałam że jeżeli nie będę rozdzielać karpy to piwonie nie odczują tak mocno przenosin (a niestety robiłam to w juz listopadzie)


O to ja tak samo robiłam kiedyś bo dokładnie tak samo pomyślałam - miałaś okazję podzielić - ja dostałam karpy dalii w listopadzie - to chyba można tak późno podzielić - zobaczysz czy Ci zakwitnie

_______________________

anabuko1 napisał(a)

Piękne dalie.
I inne letnie, kolorowe wspomnienia bardzo przyjemne ;ładne na te szare dni.


No szare - aż się nie chce wierzyć że ogród tak bardzo się zmienia

______________

Urszulla napisał(a)


Przepiękny tegoroczny album ogrodowy wszystko zachwyca. Fajnie byłoby u Ciebie być co miesiąc, co oczywiście jest nierealne. A więc musisz w nowym sezonie robić więcej fotek z danego miesiąca.
Ja mam takich sąsiadów, których zmienność ogrodu oglądam co 3 mies. I zawsze jest ciekawie.


Przy okazji zerknęłam na Twoją wizytówkę i stwierdzam że domaga się w długi zimowy czas uzupełnienia o nowości i zmiany. Oczywiście gdybyś nie miała innych prac na myśli.


Ula bardzo dziękuję. Ja robię bardzo dużo fotek bo chciałabym się nauczyć robić zdjęcia i czasem szukam światła i takie tam.

Masz rację z wizytówką - wiem - muszę zrobić aktualizację i to jest plan na styczeń.Dziękuję
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 22:54, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Mamy połowę sierpnia bo na tym skończyłam

zapraszam do ogrodu na ostatnią jego odsłonę - to jest taki czas dla ogrodu kiedy robi się najfajniejszy - światło w ogrodzie robi się korzystne
ja mam więcej czasu, już się nie spieszę, zbieram z ogrodu co się da, podjadam, stale coś zakwita więc ogród zaskakuje każdego dnia
no i nie żałuję sobie - robię bukiety





sadźce od 2 lat sadzę i bardzo mi pasują - może jeszcze biały iedyś



____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Joku 23:01, 16 gru 2019


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12145
Podlewasz sadźce?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
mira 23:01, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041



z pomidorami stale się uczę i szukam odmiany dla siebie najlepszej - miałam tym razem sporo odmian - w tym roku chyba najbardziej mi pasowała Mata Hari i malachitowa szkatułka,cytrynek groniasty tez był ok

co to się takie robi - co źle zrobiłam?



to jest rudbekia triloba - uwielbiam ją i wszystkie rudbekie też
ale ta akurat to siewka - 2 lata temu dostałam od Kondzia sadzonkę i okazało się że te rudbekie są dwuletnie - a myślałam że mi nie przetrwała - zebrała nasiona już mi nie umknie
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:03, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Joku napisał(a)
Podlewasz sadźce?


No podlewam, mam to na uwadze, mam też gliniastą glebę więc to pewnie pomaga.Mam w innym miejscu suchszym i tam jest problem.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:10, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041


te puchate strzępiaste dalie to nówki - bardzo mnie cieszyły takie hipisy


mam 3 jabłonki
ta to Golden Hornet - jest urocza ma najsmaczniejsze jabłuszka ale na razie nie rośnie choć była obłożona jabuszkami - posadziłam ją tak by dawała cień przy ławce w części ...w nawłociowym ogrodzie



tunbergię miałam pierwszy raz - no.. najpierw nie rosła za to w sierpniu się rozszalała
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:17, 16 gru 2019


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
to jest szałwia szkarłatna - mój siew - wzbudza zachwyt siewców


to jest ogórek cytrynowy - nie wyszło mi - smak nie szczególny - oczekiwałam coś innego

mam taka majową piwonię która stale w sierpniu tak wygląda


limki informują mnie że czas pomyśleć o własnych wakacjach
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies