Trawnik dobrze utrzymany i regularnie nakłuwany Utrzymanie trawnika wymaga systematyczności i jest procesem ciągłym, ale o tym wiedzą chyba wszyscy ogrodnicy, którym uroda i doskonała gęstość trawnika "leży na sercu".

Przy regularnej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na moment, kiedy trawnikowi zaczyna brakować tlenu, wody i składników odżywczych, zwłaszcza, gdy jest on mocno użytkowany i gleba robi się matowa i zbita, a trawnik zaczyna się "dusić". Powstaje przy tym gruba warstwa filcu i składniki odżywcze do systemu korzeniowego nie docierają.

Jak więc napowietrzać trawnik?

Aeracja trawnika - przekrój Zasada napowietrzania (aeracji) trawnika jest dość prosta. Napowietrzanie zapewnienia przenikania wszystkiego, co jest niezbędne do wzrostu trawy. Najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykonanie wielu drobnych otworów poprzez wierzchnią warstwę filcu i spowodowanie, że gleba będzie lżejsza, mniej zbita, zatem do korzeni szybciej dotrze woda, tlen i dodatkowo nawóz, który zostanie rozpuszczony w wodzie.

Po takim nakłuwaniu system korzeniowy murawy zacznie się na nowo odbudowywać i będzie posiadać zwiększoną powierzchnię pobierania tego co potrzebuje. Trawnik zyska na zdrowotności i urodzie.

Jeśli trawnik jest w dość dobrym stanie i problemów z nim nie ma zbyt wiele, napowietrzanie jest stosunkowo łatwe. Wystarczą specjalne buty z kolcami i spacer nimi po trawniku. Dzięki poruszaniu się w tych butach, na trawie pojawi się wiele małych otworów. Jest to wygodny i tani sposób poprawy stanu trawnika.

Sandały do nakłuwania trawnika  zapewniają poprawę jakości trawnika i dobrze wpływają na kondycję naszego ciała Po kilku takich seriach nakłuć, rozłożonych na okres kilku tygodni, trawa będzie miała lepszy wzrost dzięki nakłuciom i dostarczonym bodźcom do tworzenia nowych korzeni.

Kiedy używać sandałów do napowietrzania?

Taki sposób jest popularny w mniejszych (miejskich) ogrodach o powierzchni do 300 m2. Jest to tani i bezpieczny sposób na poprawę jakości trawnika i dodatkowo korzystny dla kondycji naszego ciała. Może trochę to nudne zajęcie, coś jak z filmu "śmieszne kroki", ale czego się nie robi dla trawnika?

Lepszym zamiennikiem sandałów jest wał z kolcami, który toczymy po trawniku. Jednak jego wadą jest duży ciężar, zaletą zaś większa efektywność prac.

Przyrząd z rurkami do nakłuwania trawnika

Przyrząd do nakłuwania trawnika Kiedy trawnik jest bardzo osłabiony np. najeżdżaniem kół samochodu czy taczki i droga jest bardzo często używana, bo często jej używamy, wtedy buty nakłuwające nie pomogą. Istnieje inne narzędzie, bardziej efektywne w działaniu, a mianowicie przyrząd do głębokiego nakłuwania, wyposażony w stalowe rurki, które wbija się w trawnik, dzięki czemu powstają otwory głębokie na 12 cm o średnicy około 2 cm.

Wtedy zabieg nakłuwania przeprowadza się razem z zabiegiem piaskowania. Najpierw nakłuwa się i usuwa ziemię wydobytą na powierzchnię, a następnie trawnik pokrywa się piaskiem i zasypuje powstałe otwory.

W zbitej warstwie korzeni powstają spore przerwy, piasek poprawia dostęp powietrza i wody, a w nowych, wolnych miejscach tworzą się nowe korzenie. Woda ma szansę dotrzeć do głębszych warstw korzeni. Ten zabieg warto przeprowadzić po skoszeniu trawnika, o tej porze roku, kiedy trawa już rośnie.

Równocześnie z nakłuwaniem trawnika, możemy dosiać wszystkie lokalne, gołe miejsca, używając tej samej mieszanki, z jakiej trawnik powstał.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawnik, narzędzia
10 komentarzy:
Agacia 23:39, 30 maj 2012

Ja nakłuwałam widłami, krok po kroczku, mniej więcej co 5-10cm wbijając widły. Muszę się zaopatrzeć w te buty :)

berolina 10:42, 31 maj 2012

Jeszcze raz, wielkie dzięki za ten artykuł :). Jak często powinno się chodzić w tych "bucikach", żeby to było efektywne? co tydzień? czy za często? no i gdzie kupić ten przyrząd z rurkami? bo nigdzie nie mogę go namierzyć...

Danuta Młoźniak 12:46, 31 maj 2012

Przyrząd do napowietrzania jest w naszym sklepie Ogrodowisko, kliknij w zielony link w tekście artykułu.

W bucikach można chodzić co miesiąc.

Anna Ścigaj 10:08, 01 cze 2012

Takie butki chyba by u mnie wystarczyły, muszę się rozejrzeć :).

Jurek5 08:42, 03 lip 2012

W tych butkach można chodzić po trawniku nie większym niż 10 m kw...walec z kolcami też zawodzi i tak naprawdę to chyba tylko porządna maszyna z tarczami do cięcia murawy spełnia oczekiwania dobrego napowietrzenia..a może ktoś ma inny sposób na szybkie napowietrzenie trawnika 800 m kw....?

baraga1904 08:47, 03 lip 2012

Na duze powierzchnie mozna kupic elektryczny aerator....szybko pracuje i nie jest strasznie drogi:-)

Mariusz Górecki 15:33, 02 wrz 2013

Na glebach gliniastych odradzane jest stosowanie aeratora kolcowego - trzeba zastosować rurkowy, który wytnie dziury. Tylko, że jak długo szukam to znalazłem jeden, który można zastosować w mniejszych ogrodach... Pozostałe są do użytku za traktorem/rkiem... Nie mylić z wertykulatorami!

Olaf Obruśnik 16:19, 24 lis 2014

Świetny artykuł! Ciekawe informacje! Polecam tez stronę o trawnikach - ciekawe wyczerpujące info również o aeracji i wertykulacji trawnika.

klamotek 00:13, 07 mar 2017

Dobry wieczór, gdzie aktualnie można kupić "Przyrząd z rurkami do nakłuwania trawnika"? Próbowałem odnaleźć na Waszej stronie internetowej "sklep" ale niestety nie udało mi się.

Danuta Młoźniak 11:16, 07 mar 2017

Nie ma sklepu, nie ma więc przyrządu. Ostatnie zakupy można było robić w 2014 roku.