Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Kahaw 10:14, 25 kwi 2020

Dołączył: 31 lip 2019
Posty: 6
Dzień dobry,

My również próbujemy założyć trawnik na zbitej ziemi... Ale to chyba nie jest glina, grudy tej zbitej ciemnoszarej ziemi po ściśnięciu w palcach rozpadają się w bardzo drobny pył.. To chyba ziemia ilasta. Po wykopaniu głębszej warstwy pachnie jakby mulem... Po obfitych długich deszczach zamienia się w takie galaretowate błotko, w które można zapaść się nawet po kolana.. Czy taką ziemię również warto rozluźnic grubym piaskiem? A następnie wymieszać z kompostem, który dodaje struktury i powinien być dobry na wszystko czy w takim kompoście można przywieźć sobie nasiona chwastow? Dodam że wszędzie wokół jest raczej urodzajna ziemia, otaczają nas pola uprawne, działka graniczy z lasem liściastym na 1 boku, niedaleko są stawy, a przed budowa było sporo pokrzywy i oczywiście wszędobylską nawłoć

Na razie przekopaliśmy teren i wydobywamy kłącza chwastow i duże kamienie.

Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Kasia M.
Zgr 04:47, 11 maj 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)
Najpierw przemieszać piasek z gliną, potem nasypać ziemię żyzną i kolejny raz przemieszać.


Też mam trawnik założony, a raczej spartaczony przez firmę ogrodniczą na glinie i o ile w ubiegłym roku udało mi się dużo z niego wycisnąć dzięki Ogrodowisku, o tyle teraz po roku jest coraz gorzej. PH mierzone płynem Helliga ok. 8, może i więcej, trawnik w wielu miejscach jakby nie chciał przyjmować pokarmu (nawóz rozsypany bardzo równomiernie ręcznym siewnikiem), w miejscach gdzie ruszył po zimie rośnie kępkami, zupełnie jakby punktowo posypać nawóz, są też miejsca gdzie ewidentnie silniejszy gatunek trawy wyparł całkowicie pozostałe i tam o dziwo ten jeden gatunek rośnie bujnie.
Proces założenia wyglądał tak: 1.Roundup 2.Glebogryzarka + nawodnienie 3. siatka na krety 4.nawiezienie tylko powierzchniowo 5-8cm czarnej ziemi.
Czekam na analizę gleby z nadzieją, że obniżenie pH okaże się zbawienne, choć powoli godzę się z myślą zakładania trawnika od nowa.
Tymczasem chciałbym poprawić co się da + zrobić dosiewki i tu moje pytania:

1. wielokrotnie czytam, aby rozsypać czarną ziemię z worków po całym trawniku i przy okazji zrobić dosiewki. Ziemia w workach ze sklepu wychodzi dość drogo. Czy coś takiego jak substrat torfowy Hartman nadaje się? Ile dać tego na m2? 20 litrów?
2. przy zakładaniu trawnika od nowa, oprócz zmieszania gliny z piachem co najlepiej dodać? Czy właśnie taki substrat torfowy zamiast torfu? Często czytam o kompoście, tylko gdzie taki kompost kupić?
inka74 08:15, 11 maj 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Mam trawnik na glinie. Zakładany 2 razy - raz zaraz po budowie tylko na wybranym terenie z dowiezioną ziemią. Niestety to nie wystarczyło. Po 8 latach zakładałam od nowa, na rozluźnionej glinie piaskiem z dużą ilością dobrej ziemi z obornikiem i kompostem. Dobrze przygotowane podłoże to połowa sukcesu. Druga to odpowiednio dobrana mieszanka traw. Musicie wybrać, czy trawa ma być dekoracyjna (najczęściej cienkie źdźbła, szybko rosnące, wymagające regularnego podlewania), czy będzie mocno deptana bo są dzieci lub trawa jest na ścieżkach (sportowa).
Kompost kupujesz w kompostowni, najczęściej na tony/ wywrotki. U nas tona kosztuje 30 zł. Substrat torfowy to nie jest najlepsze rozwiązanie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Zgr 18:40, 11 maj 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
inka74 napisał(a)
Mam trawnik na glinie. Zakładany 2 razy - raz zaraz po budowie tylko na wybranym terenie z dowiezioną ziemią. Niestety to nie wystarczyło. Po 8 latach zakładałam od nowa, na rozluźnionej glinie piaskiem z dużą ilością dobrej ziemi z obornikiem i kompostem. Dobrze przygotowane podłoże to połowa sukcesu. Druga to odpowiednio dobrana mieszanka traw. Musicie wybrać, czy trawa ma być dekoracyjna (najczęściej cienkie źdźbła, szybko rosnące, wymagające regularnego podlewania), czy będzie mocno deptana bo są dzieci lub trawa jest na ścieżkach (sportowa).
Kompost kupujesz w kompostowni, najczęściej na tony/ wywrotki. U nas tona kosztuje 30 zł. Substrat torfowy to nie jest najlepsze rozwiązanie.


Niestety mądry po szkodzie.. Nie znałem się, zapłaciłem, a firma tak zrobiła jak opisałem powyżej. Domyślam się, że różnica kolosalna między Twoim pierwszym a drugim trawnikiem?
A z tym kompostem to ma teraz u mnie sens nasypać powierzchniowo i rozgrabić?
Jeśli tak to ile tego nawieźć?
bulimistrz 07:59, 17 maj 2020

Dołączył: 18 sie 2017
Posty: 5
Witam,

Planuje zalozyc trawnik przy domku, ziemia gliniasta glownie z wykopu spod fundamentow (doczytalem juz ze moze byc "martwa". Dlatego postaram sie ja przywrocic do zycia)
Nawiozlem w rozne miejsca ogrodu piasek zasypowy, na dniach bede go rozwozil dzialce na warstwie ok 5 cm.

Dodatkowo pozyskalem nawoz Kurzy ( z wybiegu kur i z kurnika) kury byly chodowane w dobrych przydomowowych warunkach.
Pytanie czy taki nawoz jest ok aby rozwiezdz go na wartwie piasku i pozniej zmieszac to wszystko glebogryzarka?

Dziekuje za rade
Gardenarium 07:38, 20 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgr napisał(a)


Często czytam o kompoście, tylko gdzie taki kompost kupić?


Wiesz gdzie mieszkasz, my nie wiemy więc wpisz w google swoją miejscowość a następnie hasło kompost sprzedaż i coś wyskoczy w pobliżu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jack 10:09, 26 maj 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 3
Witam serdecznie
zanim założę trawnik, chcialbym sie upewnić, czy dobrze rozumiem dwie sprawy poruszone w dyskusji.

1. Mam teren gliniasty ale po ulewach kałuże w ciagu dwoch godzin znikają, z tego co rozumiem, największym problemem na glebach gliniastych są zastoiny wody, które powodują gnicie korzeni, więc w moim przypadku nie powinno być problemu z trawnikiem?

2. Aby podwyższyć kilka centymetrów teren na gliniastej działce, lepszym pomysłem będzie nawiezienie kompostu niż czarnoziemu?
morgue4 11:26, 26 maj 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 4
Jako, że to mój pierwszy post chciałem się przywitać - Witam

Przeczytałem cały post i jak większość ludzi trawiłem tu "po szkodzie" i już wiem, że wykonawca popełnił sporo błędów. Przybliżę na szybko proces "zakładania" przez firmę:
- 30 marca glebogryzarka separacyjna, niestety miałem już nadownienie podziemne więc nie wszędzie była użyta - musiała omijac rury
-po 2 tygodniach dosypaliśmy 7 ton ziemi, wyrównywane ręcznie obciążoną paletą, posianie i zwałowanie (kolejne zdjęcie),
- coś tam zaczęło wschodzić, dużo szybciej stara trawa z chwastami (dużo wiechliny rocznej i chwastnicy )

Dorzucam aktualne zdjęcie, po 6 tygodniach. Jedno pytanie do ostatniego zdjęcia, wiem że jest dział chwastów oddzielny, który też już przeczesałem. Ale to jest chyba jednak "stara trawa"?

Wziałem, się za usuwanie mechaniczne, porobiłem niestety sporo dziur. Dużym problemem jest to, że tam gdzie nie było glebogryzarki po deszczach robi, się bardzo grząsko. Nawet przebiegający piesek wilczur robi spore szkody.

Chciałbym to teraz sam naprawić, prosiłbym o weryfikacje mojego myślenia. Kupiłem wertykulator i chciałbym to przejechać i zrobić dosypkę piaskowania (na taczkę 2 łopaty piasku + 1 normalnej ziemii). Na to posiać nowe nasiona (dokupiłem tym razem WolfGarten) i przysypać workowanym torfem.
morgue4 09:00, 28 maj 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 4
ktoś coś podpowie?
Zgr 04:36, 01 cze 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Ja ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że:
1. jaka gleba rodzima? Gliniasta czy piaskowa? Żyzna czy martwica? Jeśli nie jest ciężka to piaskowanie chyba nie ma sensu na obecnym etapie
2. wertykulacja poniszczy młodą trawę
3. ostatnie zdjęcie- takie kępy starej trawy ja bym przekopał szpadlem i wysiał nową
4. tofu bym nie stosował
5. gołe lub brzydkie miejsca spulchniłbym mocno grabiami, jeśli ziemia zbita to nawet lekko szpadlem, wysiał, posypał lekko żyzną ziemią np. z worków


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies