Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

frezja 21:05, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Basiaw napisał(a)
Pierwszy raz biorę się za przygotowanie OW i mam pytanie - czy proces wydzielania CO2 po dodaniu roztworu kredy do octu powinien być burzliwy? U mnie przebiegł bardzo umiarkowanie, żadnej buzującej piany. Użyłam kredę szkolną, z braku innej dostępnej na tę chwilę, może w tej kredzie jest mało kredy (jak cukru w cukrze )?


Skończyłam właśnie robić OW i przebiegło bardzo burzliwie...butelka 1,5 za mała.
Robię nie po raz pierwszy i tak wygląda to zawsze.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Mazan 21:05, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Basiaw

Hydrolizatu nie podałem, gdyż nie każdy ma czas i ochotę na laboratorium. Nadto część kobiet to młode mamy, a u nich czas wygląda inaczej. Innym problemem jest zajmowanie lodówki na cele gospodarcze w warunkach domowych. Biorąc to wszystko pod uwagę pozostawiam do rozważenia czy kontynuować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basiaw 21:05, 09 lis 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Ewo, jakiej kredy i octu używasz? U mnie któryś składnik musi być trefny, stawiam na tę kredę,prawie nic się nie pieniło To chyba robienie oprysku czymś takim nie ma sensu...

Mazan, pozwolę sobie skopiowac tamtejszy przepis na HB, nie ma w tym jakiegoś specjalnego laboratorium, wydaje się proste do zrobienia:

"Do butelki PET o poj 1 l wlewamy 0,5 l wody demineralizowanej lub z filtra lub wprost deszczówki
oraz 25 ml octu spirytusowego 10 %.
Dobrze wymieszać. Następnie rozbijamy 1 jajo kurze oddzielając białko od żółtka.
Białko wlewamy do przygotowanego roztworu octu i delikatnie mieszamy/ nie wstrząsać butelką/.
Wstawiamy następnie butelkę z zawartością do lodówki na 24 godziny mieszając kilkakrotnie w trakcie tej doby.
Nazajutrz przecedzamy zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do objętości 1 l.
Preparat może być przetrzymywany w lodówce nawet 2 tygodnie.

Dodajemy do oprysku w ilości 0,2 l na każdy litr OW.
HB dodajemy po rozcieńczeniu " bazy" OW czyli przed samym opryskiem.

Hydrolizat białka jest aktywnym biologicznie adiuwantem.Po wyschnięciu tworzy hydrofilny film na powierzchni liści.
Zapobiega tym sposobem zmywaniu przez deszcz pozostałego, niewchłoniętego OW.
Po deszczu film białkowy pęcznieje wchłaniając wodę i tym samym pozostały na liściach OW ponownie ulega wchłanianiu przez roślinę.
Dzięki HB rośliny są chronione nawet w czasie deszczu."
____________________
Nasz mały, zielony świat
frezja 21:05, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Basiaw napisał(a)]Ewo, jakiej kredy i octu używasz? U mnie któryś składnik musi być trefny, stawiam na tę kredę,prawie nic się nie pieniło To chyba robienie oprysku czymś takim nie ma sensu...



Używam ocet zwykły sklepowy i kredę malarską Anser. Proporcje znasz
____________________
Ewa - Ogrodowy song
gosiakmala 21:05, 09 lis 2016

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 19

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

witam
czy pryskał ktoś HT bądź OW jałowce? a właściwie sky rockety i blue arrowy?

czy moge te preparaty zastosować do iglaków?
____________________
Basiaw 21:05, 09 lis 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące OW -co powinnam otrzymać jako efekt końcowy, czy po połaczeniu roztworu kredy z octem i po reakcji chemicznej powstaje klarowny płyn, czy jakieś resztki kredy się wytrącą i osiądą na dnie naczynia?
____________________
Nasz mały, zielony świat
frezja 21:06, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Powstaje klarowny płyn,taki który po rozcieńczeniu nie zatyka otworu rozpylacza.Zabieram się za oprysk
str.4 dokładny opis.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Basiaw 21:06, 09 lis 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Dzięki Ewo, pytałam dlatego, że ponieważ nie wyszło mi z kredą szkolną, to zrobiłam kolejną próbą z naturalną kredą, z dawnego wyrobiska, ta pieniła się jak wściekła, bulgotało naprawdę długo ale na dnie zostało trochę pyłu, może to jakieś inne minerały, ktore były w tej naturalnej kredzie, bo pewnie taka malarska jest oczyszczona i dlatego rozpuszcza się do końca.

Ewo, od ilu sezonów używasz OW w swoim ogrodzie? Widzisz wyraźna różnicę pomiędzy ogrodem przed erą OW i teraz?
____________________
Nasz mały, zielony świat
frezja 21:06, 09 lis 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

OW używam od ubiegłego sezonu i widzę, że roślinki mają się lepiej.Spryskana śliwa obrodziła niesamowicie, a już myślałam, że nic z niej nie będzie. Pomidory i ogórki nie zapadają na grzybowe; gdybym pryskała częściej czyli co 7 -14 dni byłoby jeszcze lepiej. Dzisiaj muszę powtórzyć na róże, bo wczoraj zaraz po pryskaniu padało.

Zrobię Ci foto roztworu
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Lolanka 21:06, 09 lis 2016


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

A czy po HT zauważyliście np szybszy wzrost roślin? Pytam bo OW jeszcze nie zastosowałam, a HT pryskałam na mszyce w stężeniu 150-170 ml/litr. Najpierw pryskałam tylko poziomki i pomidory co kilka dni a potem wszystko jak leci tym samym stężeniem bo nie chciało mi się robić dwóch. Mszyc nie ma, a rośliny mam wrażenie jakby bardziej wybujałe, a że to ich pierwszy sezon to zastanawiam się czy pogoda czy HT się też mogło do tego przyczynić. Niczym nie nawożone.
____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies