Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pszczelarnia 21:07, 09 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan, jakie ph powinien mieć octan wapnia? Mój ma 4,5 i obawiam się, że ocet nie do końca zareagował. Powinien być chyba bardziej zasadowy?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 21:07, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Pszczelarnia

Odczyn OW to ok. 6. U Ciebie wychodzi, że za dużo octu w occie, czyli mogłaś dać ocet spirytusowy w ilości owocowego. To może zaszkodzić roślinom - ocet bywa stosowany do odchwaszczania.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katiaxx 21:08, 09 lis 2016


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Jestem, jestem. Ostatnio robili jakieś wykopy i dopiero podłączyli.

Octan należy zużyć dość szybko, gdyż wytrąci się osad /bezwartościowy/ niczym zaprawa, która po przeschnięciu traci na wartości. To słabe wiązanie chemiczne jest tego przyczyną. Dlatego można przygotować - jak już pisałem - koncentrat i po rozcieńczeniu użyć. Ujemnym efektem będzie jedynie wpływ wapnia na acidofile, pozostałe rośliny potrzebują wapnia do budowy ścian komórkowych, więc im napewno szkody nie uczyni.



Pozdrawiam


Czy OW pomoze zwalczyc rdzę ?
Wczoraj zrobiłam oprysk pod wieczor a dwie godziny później spadł intensywny deszcz. Czy powtórzyć ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Basiaw 21:08, 09 lis 2016


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)


Krochmal należy wymieszać z OW czy HT przed opryskiem i już jako mieszaninę wlać do opryskiwacza. Krochmal spełnia podobną rolę co adiuwant - poprawia przyczepność roztworu do opryskiwanej rośliny zapobiegając zmywaniu przez np drobny deszcz.


Pozdrawiam


W miarę wygospodarowania czasu czytam sobie ten wątek, mam pytanie o dodatek krochmalu - czy jest jakaś wskazana proporcja, ile go dodać na litr OW? Czy np. 200 ml wody zastąpić 200 ml krochmalu czy to za dużo? Pytam akurat o 200 ml, bo taki dodatek hydrolizatu białkowego zalecają na list OW na innym forum. Czy można jakoś porównać skutecznośc dodatku hydrolizatu i krochmalu, czy ktoryś z tych dodatków zdecydowanie bardziej przedłuża utrzymanie sie oprysku?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Pszczelarnia 21:08, 09 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Pszczelarnia

Odczyn OW to ok. 6. U Ciebie wychodzi, że za dużo octu w occie, czyli mogłaś dać ocet spirytusowy w ilości owocowego. To może zaszkodzić roślinom - ocet bywa stosowany do odchwaszczania.



Pozdrawiam


Tak, odchwaszczam octem kostkę (kiedyś sypałam wapno żrące) i mam jego zapasy spore (niektórzy kupują rośliny w dziesięciopakach a ja ocet). Dałam spirytusowy, cała ja.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 21:08, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Katiaxx

Naprawdę nie wiem czy rdzę zwalcza. Sprawdzałem jego działanie na dzikiej róży i zwalczał, również rdzę gruszy Gymnosporangium hamował, a stosowany systematycznie zapobiegał całkowicie takim infekcjom. Na różach zapobiegał też czarnej plamistości.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katiaxx 21:08, 09 lis 2016


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Katiaxx

Naprawdę nie wiem czy rdzę zwalcza. Sprawdzałem jego działanie na dzikiej róży i zwalczał, również rdzę gruszy Gymnosporangium hamował, a stosowany systematycznie zapobiegał całkowicie takim infekcjom. Na różach zapobiegał też czarnej plamistości.


Pozdrawiam


Mazan dziękuję, będę pryskać systematycznie, może choć trochę przyhamuje a w przyszłym roku zacznę od przedwiośnia, rdzę mam na trzcinnkiach KF i zauważyłam na jednym śmiałku - wycięłam go na jeża.

a co z z tym deszczem czy spłukał preparat ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Pszczelarnia 21:08, 09 lis 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan,
mam pytanie od mojego eMa (robi te mikstury dla mnie):
"Ciekawe (zagadkowe) jest, że ten produkt reakcji o pH 4,5 nie reaguje już z kredą (gdyby tam był ocet, to by reagował). Czyli octu tam raczej już nie ma, a pH jest wyraźnie kwaśne."

Jak to rozumiesz?

Na której stronie jest przepis - muszę dokładnie przeanalizować.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
JoannaDe 21:09, 09 lis 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Ponieważ mam chory praktycznie cały ogród, wprowadziłam na stale opryski z HT i OW. HT pryskałam dwa razy prawie cały ogród. Bukszpany, rodki, magnolie, laurowiśnię, hortensje, cyprysiki, cisy,trzmielinę ( prawdopodobnie ma mączniaka), ligustr,róże ( czarna plamistość) , jabłoń, grusze ( rdza ), pomidory, ogórki, truskawki( tez jakiś grzybek bo liście brzydkie )wierzby hakuro, carexy. Pierwsza dawka szokowa 300 ml na 3 l wody. Druga dawka 300 ml na 6 l.

OW - pryskałam bukszpany,trzmielinę, cisy, warzywa i owocowe, ligustr, róże, hakuro, carexy. Zrobiłam koncentrat: 300 ml octu spirytusowego 10 % + 200 ml zawiesiny kredy. Dawka 450 ml OW na 6l wody.

Pisze to wszystko po to żeby ktoś obiektywnie spojrzał i ocenił czy nie popełniam gdzieś błędu. W obliczeniach i dawkach. Chciałabym się upewnić ze nie szkodzę roślinom tymi opryskami.

Czy tak jest dobrze?

Czy przy wszelkich plagach nawiedzających mój ogród mam wprowadzić chemie czy ekologiczne środki wyżej opisane opanują zarazę? Coś w opryskach mam poprawić? Dodać? Zmniejszyć?

Proszę o opinię
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Mazan 21:09, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

JoannaDe

Proponuję w stosowaniu HT utrzymywać pierwszą dawkę. Druga może okazać się za słaba, chyba że przerzucisz się na roztwór tymolowy. OW przepisowy. Stosujesz w ogrodzie czyli co tydzień. OW na rdzę jak najbardziej po HT. Co masz z warzywami? Może trzeba coś zmienić?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies