Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Fama 16:50, 02 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Mam olejek oregano zakupiony w aptece w celach zdrowotnych, ale termin ważności ma na czerwiec tego roku. Chcę to wykorzystać jakoś w ogródku. Mam tego około 40 ml , jest 20%. Czy taki sam olejek można na coś wykorzystać?
____________________
Ciasny ale własny
skarabeusz 17:28, 02 cze 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
A czy roztwór z mydła i wody, którym raczę mszyce (gdzieniegdzie się pojawiają), mogę wzbogacić roztworem tymolowym, np. 5ml/5l ?
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Mazan 18:27, 02 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Skarabeusz

Oczywiście. Nawet kiedyś pisałem, że zamiast krochmalu można dodać tego mydła do RT.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 18:31, 02 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fama

Ten olejek jest składnikiem HT poszerzającym spektrum działania, gdyż zawiera karwakrol /izomer tymolu/ oraz tymol. Wypróbuj tylko stężenie, które zapewne będzie podobne do RT.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anna_t 20:51, 02 cze 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
kolejny minus RT........ nie działa na skoczka różanego
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
skarabeusz 21:43, 02 cze 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
anna_t
Nie można powiedzieć, że RT ma jakiś minus. Może trzeba zwiększyć stężenie, dodać olejek rozmarynowy..
Jeśli już masz skoczka, ja bym zastosowała coś mocniejszego, żeby nie narobił większych szkód. Przenosi choroby wirusowe i grzybowe.

Musisz usuwać te zainfekowane liście.

Słyszałam jeszcze taki sposób na skoczka:
200g łusek cebuli na 10l wody, zalać i odstawić na 3-4 dni. Jednak nie stosowałam.

Agcia pisała o skoczku: cyt.
"...U mnie również skoczek szaleje a raczej szalał bo go zredukowałam. Wyciągiem z wrotyczau. 100% skuteczności. Trzeba z tym uważać bo zabija też owady pożyteczne w tym pszczoły, ale jest jest eko i skuteczny. Dobrze pryskać wieczorem trzy dni pod rząd pod liść i całą roślinę zamgławić to wtedy te co odskoczą też dostaną. Używałam naprzemiennie mydła potasowego z czosnkiem i piołunem to też podobnie działa (tym opryskiwałam rano i w ciągu dnia). Tylko trzeba powtarzać aż znikną. U mnie trwało to około dwa tygodnie. Teraz mam spokój. Myszce też tym w całości wybiłam..."
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Fama 21:56, 02 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Mazan napisał(a)
Fama

Ten olejek jest składnikiem HT poszerzającym spektrum działania, gdyż zawiera karwakrol /izomer tymolu/ oraz tymol. Wypróbuj tylko stężenie, które zapewne będzie podobne do RT.



Pozdrawiam

Skład mojego olejku oregano oprócz samego olejku (20%),to tylko oliwa z oliwek

Niestety chemik ze mnie gorszy niż ogrodnikznalazłam przepis na RT. Oprócz 50g tymolu jest 200ml spirytusu i olejek rozmarynowy.czy mój olejek oregano miałby zastępować tymol w tym przepisie? Znalazłam informację, że olejek oregano ma tego tymolu okolo60% . Czyli w moim olejku czystego olejku oregano jest 20%, czyli około 8 ml, a z tego 60% tymolu daje niecałe 5 ml tymolu, to chyba całe nic?
____________________
Ciasny ale własny
Mazan 13:08, 03 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fama

Pamiętaj, że kompozycja olejków nie powinna przekraczać stężenia 0,2% w tym tymolu+karwakrolu 0,1 ze względu na fitotoksyczne własności tych substancji wzmocnionych dodatkowo naturalnymi katalizatorami. To - między innymi - jest przyczyną poparzeń jeśli stężenie jest zbyt duże. Na tym też polega działanie stymulujące lub toksyczne każdej substancji ochronnej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 14:55, 03 cze 2017


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Słyszałam, że citrosept też nadaje się do oprysku roślin jako środek przeciwgrzybowy i równocześnie stymulator wzrostu. Czy rzeczywiście można go stosować jako zamiennik bioseptu? Jeśli tak, to w jakim stężeniu?

Szukałam w internecie i znalazłam różne informacje: 1 ml na litr wody, gdzie indziej 1 kropla / 1l
Pozdrawiam słonecznie
____________________
Ela - Moja ostoja
marcin_pacyna 12:38, 15 cze 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan, mam gorącą prośbę o rozwiązanie następującego dylematu. Myślę, że wiele osób może być tym zainteresowanych.
W tym roku w ogrodzie mam PLAGĘ komarów. Nie da się wytrzymać. Nie da się posiedzieć w ogrodzie. Zamierzam zrobić oprysk środkiem Aspermet 200 EC, który zawiera permetrynę, który miesza się z adjuwantem Grassfil, zawierającym żywicę politerpenową.

Stosuję w tym roku naprzemienne opryski RT/OW. Czy w związku z opryskiem, który mam zamiar wykonać dalsze pryskanie RT/OW ma sens, skoro wszystkie rośliny potraktuję silną chemią? Zakładam, że środek "silnie trujący" dla owadów mogę nazywać silną chemią. Moje pytanie wynika z faktu, że zgodnie z opisem jest szkodliwy oraz odstraszający również dla owadów pożytecznych.

Drugie pytanie: w opisie jest napisane również, że środek przestaje działać po użyciu wapna ("na powierzchniach traktowanych wapnem szybko ulega dezaktywacji"). Licho wie, czy komuś chodziło o wapnowanie ścian (bo można go używać również wewnątrz pomieszczeń) czy o coś innego. No ale OW to wiadomo, że wapno. Więc może się okazać, że użycie OW nie tylko będzie pozbawione sensu z powodu wcześniejszego użycia Aspermetu ale, że dodatkowo ten Aspermet zmyje.

Proszę Cię o komentarz.

Niestety jestem zdesperowany, bo ekologiczny ogród, z którego można korzystać tylko przez szybę nie ma sensu.

Dzięki.
Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies