Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Gryznica 14:58, 01 lip 2018

Dołączył: 30 cze 2018
Posty: 2
Mazan,

Wygląda bardzo podobnie co tego co opisywałeś w przywołanym wątku. Do tego wygląda na to, że wzrost grabów się zatrzymał, co genralnie też by się zgadzało. Tam sugerowałeś oprysk najpierw Karate Zeus a potem Ortus.

My 3 tygodnie temu robiliśmy oprysk preparatem Polysect 005 SL.
Tydzień temu z kolei preparatem Abdiko.

Oba są na mszyce, ale w sklepie mówili że jako środki systemiczne to z pordzewiaczem grabowym też sobie poradzi.

Czy powinniśmy zrobić oprysk którymś z tych dwóch polecanych przez Ciebie preparatów w tamtym wątku? Nie mając pewności z czym walczą nasze graby kupiliśmy też Topsin na choroby grzybowe. Warto profilaktycznie robić tym oprysk czy niekoniecznie?


Mazan 15:16, 01 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gryznica

Każdy środek owadobójczy działający wgłębnie poradzi sobie, ale należy poryski ponawiać stosując za każdym razem środek z innej grupy chemicznej. Wymieniłaś dwie substancje z tej samej grupy /neonikotynoidy/, co jest przyczyną uodparniania się szkodników, dlatego zaleciłem dwa, ale z różnych grup.
Topsinu nie musisz stosować, chyba że stwierdzasz choroby grzybowe.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 12:41, 03 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan napisał(a)
Effka

Na liściach 'gości' nie widać czyli może to być niewłaściwa gospodarka wodna. Tak reaguje większość drzew i krzewów na zasolenie /suszę fizjologiczną/. Hydatody pracują lecz gromadząc nadmierne ilości soli dają taki obraz.
Profilaktycznie sprawdź czy nie ma pod spodem liści kilkumilimetrowych mszyc zdobniczki - lubi takie warunki.


Pozdrawiam

Jejku nie zauważtyłam Twoje odpowidzi, dzisiaj sprawdzę.
____________________
mmeg 12:48, 04 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89


Dzień dobry!proszę, powiedzcie co dolega moim winobluszczom-posadzone są w tym roku w maju, ładnie przerastają,ale starsze liście przebarwiły się na bordowo (o tej porze roku,to chyba za wcześnie?), a młodsze liście są jakieś takie klapnięte... podlewane regularnie w umiarkowanych ilościach, stanowisko półcieniste. Z góry dziękuję za poradę
tommiberry 15:28, 04 lip 2018

Dołączył: 10 kwi 2018
Posty: 87
Prosze o pomoc z malinami. Od okolo miesiaca żółkną. Przez to z duzej maliny ktora w zeszlym roku miala bardzo duzo malin pozostala jedna zielona gałąź która owocuje.

Na żółtej czesci brak owoców (okolo 90% maliny jest zolte)
Wczesniej w tym roku byla mszyca i cos jak stonka ale zostalo przeze mnie to wytępione i obecnie liscie są czyste.

Malina posadzona w zeszlym roku. Miejsce słoneczne, Mam ASN wiec wody maja duzo.




Na zdjeciach tego nie widac tak dobrze-kolory sa przeklamane.
Mazan 17:13, 04 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Nie ujęłaś kilku szczegółów, ale że jest to mączniak można rozpoznać. Pytanie tylko który: prawdziwy czy rzekomy. Piszę to gdyż zwalczanie jest różne.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 17:16, 04 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tommibery

Podaj jakimi nawozami z mikroskładnikami nawozisz krzewy. Mają niedobory.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 17:17, 04 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan, nie zauważyłam na grabie mszyc. Może to.susza? Czyli co lać codziennie wodę?
____________________
Mazan 17:20, 04 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Tak, i to bez żalu patrząc na licznik.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmeg 18:55, 04 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Nie ujęłaś kilku szczegółów, ale że jest to mączniak można rozpoznać. Pytanie tylko który: prawdziwy czy rzekomy. Piszę to gdyż zwalczanie jest różne.


Pozdrawiam



A jakie jeszcze szczegóły powinnam podać? Zależy mi na rozwiązaniu problemu i zwalczeniu tego mączniaka...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies