Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

eVka 15:07, 26 cze 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazaaan mam problem z nowoposadzonym grabem, po powrocie z urlopu zauważyłam że wszystkie liście na obrzeżach są uschnięte:

Rodzice podlewali rabaty tak jak trawnik zamiast pod korzenie i pomyślałam, że to może poparzenia ale dziwne, że tylko na obrzeżach są suche. Może to jakiś grzyb?
____________________
Sima 20:45, 26 cze 2018


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Mazan napisał(a)
Sima

On pada z niedożywienia. Dolistnie nawóz mikroelementowy do fertygacji oraz nawóz posypowy wieloskładnikowy z mikroskładnikami. Sprawdź odczyn gleby na głębokości korzeni - tu może tkwić przyczyna Twojej troski.



Pozdrawiam


Tak myślałam

Sprawdziłam jak mówiłeś - mam tam przełom ph 6 i 7. Sadziłam w rodzimej - wszystko inne obok rośnie.
Może wykopać i przekopać ziemię z większą ilością piasku i kompostu? + to co piszesz.
Jak myślisz?
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
Mazan 09:07, 27 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magdaw

Bez fotki trudno rozpoznać. Może to zgorzel kory, a może rak bakteryjny? Zgorzel to choroba grzybowa.
Teraz powinnaś zabezpieczyć roślinę roztworem jodynowym stosując go także pod odpadające płaty kory dwukrotnie co kilka dni /3 - 4/, po tygodniu smaruj 3x PW. Do dyspozycji jest również gotowy preparat Viflo Chitosol Silver, ale w kilkulitrowych opakowaniach, czyli drogi.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:15, 27 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sima

Jeżeli spada pH poniżej 7 to może mieć problemy z pobieraniem niektórych mikroskładników, a to blokuje przyswajanie makro. W tym przypadku wygląda na chlorozę manganową.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:24, 27 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Na liściach 'gości' nie widać czyli może to być niewłaściwa gospodarka wodna. Tak reaguje większość drzew i krzewów na zasolenie /suszę fizjologiczną/. Hydatody pracują lecz gromadząc nadmierne ilości soli dają taki obraz.
Profilaktycznie sprawdź czy nie ma pod spodem liści kilkumilimetrowych mszyc zdobniczki - lubi takie warunki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mirela 20:30, 29 cze 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
mam pytanie: ciąć całkowicie i pryskac (czym ?) na grzyby czy zostawić aby kwitla i potem ściąć?
____________________
Walczę z ogrodem...
Mazan 10:39, 30 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mirela

Zostaw niech kwitnie. Możesz jej pomóc stosując Zato, Tebu, Acrobat, Curzate i wiele innych. Ciąć będziesz w swoim czasie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mirela 16:50, 30 cze 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Mazan dziękuję bardzo
____________________
Walczę z ogrodem...
Gryznica 23:54, 30 cze 2018

Dołączył: 30 cze 2018
Posty: 2
Cześć, czy ktoś wie co dolega tym grabom? W ubiegłym roku zauważyłam że jeden z przydrożnych grabow marnieje ale pomyślałam że może to wynik mokrego lata. W tym roku posadziłam na swojej działce graby na żywopłot i wszystkie zaatakowała mszyca (były białe robaczki i w tydzień graby wszystkie na raz zaczęły się robić zolte). Zastosowalam oprysk abdico 3×co 2 tyg. Mszyce zniknely, graby zaczęły puszczać nowe zielone listki, ale znów zaczęły robić się brązowe. Zauważyłam, że kolejne graby za płotem powoli robią się miejscami suche i żółte. Czy to może być jakiś grzyb i zaatakował tez moje sadzonki?
Moje brązowe graby. Na dole widać zielone nowe listki.


Graby za płotem. Widać który choruje. Obok kolejne ładne graby robią się zlote. W lipcu!

Widok na chore drzewo za płotem i moje sadzonki.
Mazan 10:39, 01 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gryznica

W wątku choroby i szkodniki grabów opisałem na str 4 podobne zjawisko. Zobacz czy jest podobne do zaobserwowanego u Ciebie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies