Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 17:25, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Figielka

To plamistość liści derenia. Opadnięte liście zutylizuj, a pozostałe opryskaj 2x co 7 - 10 dni naprzemiennie sportakiem i rovralem flo.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmeg 18:05, 05 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Zbliżenie liści z nalotem. Możliwe, że to tylko susza, ale lepiej dmuchać na zimne.


Pozdrawiam



Mazan,oto zbliżenia tych moich winobluszczy, nalotu nie zaobserwowałam... Jak im pomóc?
Adela 19:00, 05 lip 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazan napisał(a)
Adela

Wygląda na mączniaka prawdziwego, ale fotki mało czytelne.


Pozdrawiam


Nie ogarniam tych mączniaków Ale opryskałam bioseptem platan i winorośł. Może da radę.

Dziękuję i pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 19:11, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Teraz widać, że to szara pleśń. Nalot byłby widoczny przy kilkudniowej dużej wilgotności.
Zastosuj co najmniej dwukrotnie dithane czy gwarant lub topsin.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Waclaw 19:27, 05 lip 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Witam.
Wiosną posadziłem kilka rododendronów.
Od jakiegoś czasu jeden z nich wygląda tak:

czy jest do uratowania?
Podlewam regularnie, sporo.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Waclaw 19:30, 05 lip 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
Drugi Rh od kilku dni zmienił się i wygląda tak:

Też podlewany. Jak mu pomóc? Listki nie wyglądają zdrowo
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
mmeg 20:17, 05 lip 2018

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Teraz widać, że to szara pleśń. Nalot byłby widoczny przy kilkudniowej dużej wilgotności.
Zastosuj co najmniej dwukrotnie dithane czy gwarant lub topsin.


Pozdrawiam


Zastosuję topsin, bo akurat mam. Czy odstęp 7-dniowy między opryskami będzie ok?
Dziękuję za radę! Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy... Już niejedną roślinę w moim ogrodzie uratowaleś od zagłady
Mazan 21:19, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Waclaw

Do uratowania? Wystarczy oprysk choćby roztworem sody żeby pozbyć się kłopotu. To nie warzywo, u którego w niektórych przypadkach soda może być szkodliwa. Jeżeli jednak wierzysz chemii to dwukrotny oprysk Nimrodem powinien uspokoić sytuację.
Rozjaśnienia liści są na wszystkich fotkach, a oznacza to, że jest niedobór żelaza, a pod mączniakiem także innych mikroskładników. Przypomnę, że dla roślin zaczęła się druga połowa sezonu, czyli tworzenie pąków i gromadzenie zapasu składników na przetrwanie zimy, a następnie ruszenie z wegetacją.
Niedobory mogła spowodować także susza, którą roślina trochę inaczej odbiera niż organizm zwierzęcy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 21:23, 05 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Taką częstotliwość zalecam nie tylko dla tych preparatów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
greg66 21:53, 05 lip 2018


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4566
Nie wiem co się dzieje z rozplenicą


była przesadzana wczesną wiosną, podlewana często. Mam ziemie piaskową łatwo przepuszczalną.

Co robić?
Dziekuję za rady
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies