Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosna - Pinus

J_MS 16:41, 11 paź 2015

Dołączył: 24 lis 2013
Posty: 74
Czy lepiej kupic sosnę w szkółce czy wykopać te co rosną niedaleko? Czy teraz jak posadzę to sie przyjmą? Prosze obpomoc
____________________
Joanna
Loosiuu 17:49, 11 paź 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Sadzone teraz powinny się jeszcze przyjąć. Ze szkółki z doniczki na pewno się przyjmą, kopane też powinny, a ta co rośnie niedaleko to zależy jaka duża i jak wykopiesz Lepiej mniejsze sadzić, szybko rosną. Jeśli myślisz o takiej zwykłej pospolitej to odradzam. Poszukaj czegoś innego, albo chociaż wybierz sosnę czarną.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
nebel 00:00, 21 paź 2015


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
kaminak napisał(a)
Witam, mam problem z moją sosną bośniacką. Zauważyłam że opada jej igliwie i zaczęła żółknąć. Bardzo proszę o pomoc, co może być powodem. Sosna była posadzona dwa miesiące temu. Z góry bardzo dziękuję.

To mi raczej wygląda na sośnicę, nie sosnę. Ale zdjęcie jest zbyt niedokładne.
W każdym razie sośnica, a sosna to dwa różne gatunki.

Jeżeli masz u siebie sośnicę to tego typu objawy są dowodem jakiegoś 'niedomagania'.
U zdrowej sośnicy nigdy nie występują tego typu problemy. Natomiast u sosny to mogą być normalne procesy. Dlatego Danusia, tak nie lubi, wręcz nie znosi sosen
____________________
Ogród Nebel
magdalena_ba... 20:18, 08 lip 2016

Dołączył: 08 lip 2016
Posty: 1


Witam serdecznie!Mam problem z moimi sosenkami, moze ktos podpowie co robic...posadzone w ubieglym roku w sierpniu, wydawalo ze sie przyjęły.Nagle w kwietniu zaczely w 2 drzewkach zolknac igly, nie martwilo nas to, poniewaz przeczytalismy,ze to proces oczyszczania.z czasem zzolklo wszystkie 5 drzewek, nic nowego nie rosnie a suche igly odpadaja. Korzenie sa w porzadku, jedna wykopalismy zeby sprawdzic.Podlewanie tylko wieczorem i tylko dol. Zastosowalismy rozne nawozy a z drzewmi coraz gorzej.w tej chwili sa cale suche, bez igiel i nic nowego nie rosnie..co jeszcze mozna zrobic?

Gardenarium 22:27, 09 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prawdopodobne przyczyny obumarcia sosen:

- ucięte korzenie, taka myśl od razu mi się nasunęła, ale piszesz że korzenie ok, ale jakie są, jakie ok? Skoro drzewka są w gruncie, jak to sprawdziłaś?
- zalanie
- za głębokie posadzenie (zakopanie szyjki korzeniowej a za tym idzie obumarcie drzewka)
- przenawożenie, w dodatku rosną w trawniku, który zapewne też był nawożony co widać.

Sosny już nie odżyją, gdy będziecie je wyrzucać, pokażcie zdjęcie korzeni i nasady pnia, pomoże to wskazać przyczyną obumarcia abyście w przyszłości nie popełnili podobnych błędów i dla przestrogi dla innych.

Błędy uprawowe lub podczas sadzenia lub zły materiał szkółkarski.
Wyrzuć sosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 20:58, 04 sie 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
sosna Banksa a dokładniej jej szyszka



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
kasia_c 12:30, 08 sie 2016

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 793
Mam taki zakątek w ogrodzie. Sosny będą się chyba ogałacały od dołu, prawda?
Czy to dobry pomysł przyciąć je od dołu, posadzić pod nimi np miskanty a z przodu np jeżówki czy inne mniejsze rośliny?

____________________
Kasia_c To miejsce trzeba kochać
Gardenarium 07:22, 26 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod nimi to całkiem się nie da, trochę wysuń do przodu. Ja bym posadziła hortensje z miskantami, a nawet być może dereń Elegantissima albo Sibirica Variegata i dopiero miskanty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 09:59, 26 sie 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Dereń i to jest bardzo słuszna koncepcja rozjaśni zanim miskanty wystartują i lepiej poradzi sobie w walce o wodę
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Agacia 21:41, 28 sie 2016


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Sosny mają swoje wady, jednak uważam, że wiele zależy od kontekstu. Jeśli igły mają opadać na biały grysik czy pieczołowicie pielęgnowany trawnik - słaba opcja. Jeśli jednak opadają sobie swobodnie na działce typowo leśnej, o charakterze naturalistycznym - to tylko ich urok.

Zwróćmy uwagę na zalety. Sosny i ich olejki eteryczne dają wspaniały zapach, wyśmienicie jonizują i oczyszczają powietrze. Bakteriobójcze substancje wytwarzane przez sosny zwalczają choroby układu oddechowego. Niestety nie potrafię w tym momencie przytoczyć źródła, ale czytałam opracowanie pewnego profesora, który przez lata badał polskie lasy i stwierdził, że najbardziej korzystnym dla naszego zdrowia jest las sosnowy.

Estetyka? Szklanka może być do połowy pełna albo do połowy pusta. Dla mnie sosnowe pnie (te podkrzesane z uschniętych gałęzi właśnie - niestety z czasem trzeba sięgać coraz wyżej ) są przepiękne i kojarzą się z puszczą, naturalnym lasem.

Bezpieczeństwo? Tak, mieszkanie wśród wysokich drzew niesie ze sobą ryzyko. Lecz po tegorocznych zniszczeniach w regionie widzę, że przyroda gatunków nie wybiera. Po lipcowych wichurach w gminie wiele sosnowych lasów złamało się jak zapałki. Jednak dokładnie to samo stało się z dostojnymi drzewami liściastymi (w tym pomniki przyrody) na wypieszczonym placu przed urzędem gminy. źródło

Póki zacną część krajobrazu stanowią sosny, a nie świerki serbskie, jestem za tym by nie wycinać wszystkiego w pień, a próbować dostosować ogród do tych być może przeciętnych, ale jednocześnie pod pewnymi względami bardzo wartościowych drzew.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies