Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

sonny 08:06, 29 mar 2020


Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 180
W ubiegłym roku coś zniszczyło mi świerka serbskiego. Teraz widzę dwie porażone tuje danica. Co to może być i jak mam ratować inne? Czy to może być miodownica czarna?
____________________
Aneta Zapanować nad chaosem
Iwula 17:05, 09 kwi 2020


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Witam, wczoraj zauważyłam na moich trzyletnich szmaragdach podłużne pęknięcia kory u podstawy pnia. Wystepują na większosci drzewek -ok 60 szt. Jak może byc przyczyna?? czy może to byc wina przymrozków ?Wystartowałam juz z kropelkowym podlewaniem w połowie marca... Bardzo dziekuję za odpowiedź
____________________
Iwona No to czas zacząć
TomaszGlowacki 18:47, 09 kwi 2020

Dołączył: 09 kwi 2020
Posty: 1
Witam wszystkich....
Jestem nowy na tym forum jak również dopiero zacząłem zabawę z ogrodem.
Tuje gold wys,ok 2m posadzone we wrześniu ubiegłego roku.
Zimę przetrzymały....
Teraz na wiosnę zauważyłem na kilku krzakach takie zmiany.Usychają czy są chore?Za mało wody?Ziemia wydaje siś być wilgotna.W środku brązowieją ale z tego co doczytałem to normalne
Nie były nawożone. Sadzone w ziemi gliniastej zmieszanej z piaskiem i humusem.
Żadnej agrowłókniny,żwirku czy kory tez nie stosowałem by się mogły ładnie przyjąć
Mamy już początek kwietnia....



Kiedy można zacząć podlewanie?
Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

Gardenarium 21:42, 09 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem usychają i już im nic nie pomoże.
Możliwe przyczyny:

- zły materiał, miały zbyt obrąbane korzenie, zimę przetrzymały, ale to nie ma znaczenia, zimno było to i przetrzymały ale teraz zrobiło się ciepło i nie mają dostatecznej ilości korzeni aby pobrać z gleby wodę i składniki pokarmowe

- druga przyczyna - zasuszenie już jesienią, a teraz doprawione na maxa
- trzecia - zalanie korzeni (ziemia gliniasta) - najmniej prawdopodobne

Wykop tę suchą i pokaż bryłę korzeniową, i tak ta jest do wywalenia, więc pokaż jak były wykopane
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgnieszkaDemska 19:26, 13 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 3
Witam, przeczytałam cały wątek o chorobach tuji i nie tylko ten wątek, ale niestety wciąż nie potrafię postawić diagnozy dla moich brabantów.

Przygodę z tujami rozpoczeliśmy na poczatku listopada 2019r. Posadziliśmy wówczas ok 30 tuji o wysokości ok. 50-80 cm (goły korzeń). Naszym zdaniem sadzonki przyszły do nas w bardzo dobrym stanie. Zgodnie z zaleceniami obficie je podlewaliśmy (również zimą gdy nie było mrozów).

Około 3 tygodnie po posadzeniu większość tuji nam zbrunatniała. Gałązki wyglądały na żywe ale były brunatne.

Teraz na wiosnę część z nich już powoli wraca do koloru zielonego.
Część jednak wciąż jest brunatna i z lekko opadającymi gałązkami.
Niektóre końcówki gałązek przebarwiają się na biało i usychają. Dzieje się tak zarówno na tych brunatnych tujach jak i tych - nielicznych- zielonych.

Mamy wrażenie, że w jakiś sposób musimy je wspomóc (oprócz podlewania). Ale nie mamy zielonego pojęcia jak. Nie nawoziliśmy - zgodnie z zaleceniami sprzedawcy.

Co zatem z nimi się dzieje? Dlaczego brunatne nie powracają do koloru zielonego? Co mogą oznaczać te białe łamliwe i suche końcówki?

Prosimy choć o jakiś hasło, trop - bo trochę błądzimy
Karol99 21:49, 13 kwi 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Brabanty brązowieją na zimę, wiec była to normalna reakcja. Te, które do teraz nie zazieleniły się i są widoczne na zdjęciu będą już do usunięcia.

Być może wina nie lezy po Waszej stronie. Mogly zostać przesuszone w szkółce po wykopaniu (zwłaszcza, ze kopane były z gołym korzeniem) . Zimne dni, czyli jesień i zimę przetrzymały, a jak nadeszły ciepłe dni to padły.
Cześć przetrwała, bo może była lepiej zadołowana, silniejsza itp.

Po wykopaniu pokaz system korzeniowy, może był tez zbyt mały i zostały wykopane byle jak.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
floreti 19:26, 14 kwi 2020

Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 5
Witam,
zwracam się z prośbą o pomoc, gdyż nie wiem która z rzeczy, którą zrobiłam ostatnio mogła się przyczynić do takiego stanu rzeczy jaka jest widoczne na załączonych zdjęciach, czyli obsychające głównie wierzchołki tuj jak i ich boki. W ogrodzie mam 150 tuj odm. Smaragd. Zakupione w zeszłym roku i posadzone w czerwcu. Oprócz posadzenia ich i podlewania do początku kwietnia (oczywiście nie na okres zimy) tego roku nic z nimi nie robiłam. Od 2 tyg. na skutek ciepłych dni zaczęłam podlewanie ich linią kroplującą. Tydzień temu nawiozłam je również nawozem compo długo działającym iglaki plus. W dniu dzisiejszym zauważyłam usychajace części. Dawka nawozu pod każde drzewko wyszła ok. 35g. Producent zaleca 40g. Ziemia wokół iglaków jest wilgotna, mokra, ale nie stoi woda. Mój ogród jest bardzo wietrzny i teraz nie wiem czy jednak przenawoziłam te iglaki, czy przelałam czy się rozchorowały. Tuje są ściółkowane korą, po odkryciu kory widzę korzonki na wierzchu. Tuje płytko się ukorzeniają, ale czy aż tak? Doły były odpowiednie przy posadzeniu zaprawiane ziemią do iglaków. W ogrodzie mam ziemię piaszczystą. Proszę o podpowiedzi.
AgnieszkaDemska 19:50, 14 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 3
Karol99 napisał(a)


Po wykopaniu pokaz system korzeniowy, może był tez zbyt mały i zostały wykopane byle jak.


Załączam zdjęcie korzenia tej tuji, która na zdjęciu była w najgorszym stanie.
Ta, która była na pierwszym i ostatnim zdjęciu pamiętam, że miała trzy razy większy system korzeniowy.

A co oznaczają te białe łuski? Że tuja usycha, czy to jakaś choroba, efekt przemarznięcia czy jeszcze coś innego? One znajdują się również na tych całych zielonych tujach...

Część naszych tuji na wiosnę (m.in. ta na ostatnim i pierwszym zdjęciu) zimą była cała brunatna a teraz tylko trochę zzieleniała. Czy już powinnam się nastawić, że raczej nic z niej nie będzie, czy jeszcze jest jakaś szansa?

Robiąc zdjęcia systemu korzeniowego, zauważyliśmy, że gałązki od spodniej części nie są brunatne a mają całkiem ładny zielony kolor.

Co to może oznaczać???

Tuje posadzone są na bardzo wyeksponowanym na słońce miejscu. Czy to może mieć coś wspólnego z ich zachowaniem? Czy mogą być jednak jedynie (?) sparzone przez słońce i jeszcze nie jest postawiony na nich krzyżyk?
Karol99 10:14, 15 kwi 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
@AgnieszkaDembska
Białe łuski na Twoich tujach oznaczają, że roślina zasycha w częściach dystalnych, od wierzchołków To oznacza, że nie może zapewnić odpowiedniej gospodarki wodnej całej roślinie, więc zamiera.

Dla mnie korzenie wyglądają dziwnie, nie wygladają na zdrowe i żywotne, jakby podgniłe, zalane? Bez dostępu powietrza? Nie wiem. Jaką masz glebę, glinę? Może są przelane.

Teraz pozostaje Ci czekać i obserwować te, które od dołu są jeszcze jakkolwiek zielone. W razie wymiany na nowe, polecam jednak zaintersować się Szmaragdem, kopanym wraz z bryłą korzeniową.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
AgnieszkaDemska 11:41, 15 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 3
@Karol99


Dziękuję za szybką odpowiedź.
No to teraz mam zagwozdkę: podlewam za mało czy za dużo?
Czy w jakimś momencie doprowadziłam do podsuszenia tuji czy są one po prostu zalane i dlatego zamierają.
W przypadku wykopanej tuji dołek był wilgotny, nie mokry (choć tuja była dzień wcześniej podlewana)
Jak można sprawdzić, ustalić kiedy i ile podlewać?

Sadząc tuje mieszaliśmy ziemię z kompostem.
W przypadku tej konkretnej tuji, gdy wczoraj ją wykopaliśmy, było tam trochę gliny. Ale też bez przesady dużo.

Korzeń, jak go trochę zadrapaliśmy miał bordową powłoczkę i potem był biały.

Smaragdy nam się bardziej podobają, ale w przypadku tego miejsca zależało nam na iglaku szybko rosnącym aby oddzielić się od publicznego placu, który dodatkowo jest o około 80 cm wyżej. Szkoda tylko, że tak brązowieją na zimę

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies