Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grubej dyni zmagania z naturą

Pokaż wątki Pokaż posty

Grubej dyni zmagania z naturą

gruba_dynia 10:42, 11 sie 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Karolino, ja dopiero na zdjęciach widzę jak wszystko rośnie. Mam nadzieję że rośliny nie odchorują tego ulewnego lata.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
UlaB 11:42, 11 sie 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Dyniu, dzieki za zdjęcia!
To teraz pytania szczegółowe - do pergoli nad tarasem przymierzamy sie od dobrych 6 lat (a właściwie to pewnie od poczatku ) i nadal jej nie ma
Po pierwsze - ten kawałek belki który wchodzi w styropian - w jaki sposób mocowaliście go do ściany? My nie chcemy robic tej belki poprzecznej wzdłuż elewacji, a zamocować te belki prostopadłe wgłąb. Wiem jak to zrobić i wiem ze tak sie da bo Siakowa tez tak zrobiła. Potrzebuje "gniazda" z ocynku, które włozymy wgłab styropianu, zamocujemy do muru, a w tym gnieździe będzie zamocowana belka prostopadła do ściany (mam nadzieje ze pisze zrozumiale ). Pytanie - czy Wy mieliscie tez takie gniazdo? Jesli tak to czy robiliscie na zamówienie czy kupiliscie gdzies gotowca?

Jak chcecie zrobic składane zadaszenie? Kupujecie system tarasowy z prowadnicami czy własnym sumptem? Chętnie poznam Wasze uwagi juz z okresu użytkowania, bo pewne jest ze bedziecie to mieli szybciej niz ja
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
gruba_dynia 08:43, 12 sie 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
U nas kołnierza z blachy nie ma. Ten wystający klocek jest zamocowany wkrętami około 50 cm, które przechodzą wzdłuż niego aż do ściany domu ukrytej za styropianem. Gdyby robić kołnierz trzeba by zrobić dużo większy otwór w ścianie i kołnierz byłby widoczny, chyba... w każdym razie mój mąż uznał że tak będzie dobrze. Ale u nas ten kawałek belki jest krótki i tak się dało jak zrobiliśmy, u Was to odpada, skoro w ścianę ma wchodzić długie ramię pergoli.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
gruba_dynia 08:48, 12 sie 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Co do zadaszenia, to jeszcze nie wiemy. Nie zrobiłam castingu na wykonawcę Z tego co czytałam tu na forum ceny bywają kosmiczne, ale może u nas nie będzie tak tragicznie. Mąż jakby co już zgłębił temat i gotów zrobić wszystko sam. Jakby co to mamy namiary na Panią z okolicy, która szyje wielkoformatowe rzeczy.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
UlaB 09:27, 12 sie 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Tak czułam ze przykręciliście na wylot.
Dyniu, nie trzeba kołnierza i wielkiej dziury. Trzeba zrobić (pospawać) taki prostopadłościan z ocynku, tyle że bez jednej podstawy i z otworami w drugiej. Podstawa na wymiar przekroju belki. Wysokość musi być większa niż grubość styropianu i na odcinku ktory bedzie wystawał poza styropian tez trzeba zrobic otwory naprzeciwko siebie. Wycina sie styropian dokładnie na wymiar tego gniazda, przykreca sie do muru (przez otwory w podstawie, zapewne na kołki rozporowe). Potem w gniazdo wsuwa sie belkę, nawierca przelotowe otwory w belce przez otwory w gnieździe i skręca się długimi śrubami. Innymi słowy belka jest trzymana w gnieździe przymocowanym do muru za pomocą śrub łączących na wylot belkę i gniazdo. Cały ciężar chyba przenosi się na te śruby mocujące gniazdo do muru, ale z drugiej strony belka przeciez bedzie oparta na słupie wiec mysle, ze nie powinno byc problemu. Nawet zastanawialiśmy się czy te skręcenie belki i gniazda jest niezbędne. Po mocowaniu masz belkę schowaną w styropianie a poza styropian wystaje pasek tego gniazda.

Co do zadaszenia - szperałam w necie za takimi systemami, ale wszystko daleko od nas Gdzieś powinnam mieć zdjęcia prostego "domowego" sposobu jak zrobić taką konstrukcję z zaciaganym materiałem zacieniającym - niemal wszystkie patio w Andaluzji to mają - specjalnie robiłam sobie zdjęcia takiej konstrukcji ale chyba nienajlepiej mi wyszły. Ale coś tam można wywnioskować. Trudne to nie jest i materiały do kupienia.
Tak czy siak będę śledzić Wasze poczynania w tym względzie.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
gruba_dynia 10:44, 12 sie 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Według mojego męża bez poziomej belki przy ścianie domu będzie mniej stabilnie. U nas często halny wieje

Podczas ostatnich ulew mieliśmy lekki problem z wodą zbierająca się w żaglu. Musieliśmy go jeszcze bardziej nachylić ku ziemi. Zastanawiam się jak to nasze docelowe zadaszenie sprawdzi się na deszczu.

Jak możesz to wrzuć jakie fotki tych andaluzyjskich zadaszeń
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
siakowa 10:56, 12 sie 2016


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
wiem ze w twych profesjonalnych pergotendach sa jakieś rynienki boczne odprowadzające wode a w tych mniej profesjonalnych sa otwory dziurki żeby jednak woda się wydostawała...niestety kapiąc na głowe
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
UlaB 11:30, 12 sie 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Pozioma belka bedzie po drugiej stronie - na slupach. Mysle, ze bedzie wystarczająco stabilnie. Siakowa, potwierdzisz? Nie lata Wam ta pergola?

Deszcz to i dla mnie zagwozdka, mimo ze w czasie deszczu raczej nei przewiduje siedzenia na zewnatrz. Najlepiej by było, gdyby fałdki szly wzdłuż (czyli składanie w poprzek pergoli) ale to troche bez sensu. Wydawalo mi sie, ze macie mocno nachylony żagiel - zaskoczenie ze stojącą wodą.

Fotki odszukam, zostały na starym telefonie (szału z jakością nie będzie)
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
gruba_dynia 12:00, 12 sie 2016


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Aż dokopałam się do pergoli Siakowej... uff ciężko było . Wg mnie to zupełnie inna konstrukcja. Wydaje się mniejsza to raz (nasza 3 na 5 m) Poza tym u Siakowej są 3 słupy wspierające na dłuższej krawędzi i oczywiście deski na dachu co zdecydowanie wzmacnia cała konstrukcję.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
UlaB 14:25, 12 sie 2016

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
O ile dobrze pamietam Siakowa ma nawet większą tą pergolę niż Wy Zgadza sie, jest dodatkowy słup i deski - i my zapewne pojdziemy w podobnym kierunku (ale jesli sie uda z 2 słupami i mniejszą ilością desek).
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies