Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodnik Mimo Woli cd

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodnik Mimo Woli cd

Kondzio 08:03, 13 wrz 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
buziam z rana b zapomniałem hi hi hi
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
Mala_Mi 08:08, 13 wrz 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Hi, hi... pracuję.... potem u Was porozrabiam....... albo i nie.. bo mam już miejsce gdzie przesadzić rodki

Dzięki że zaglądacie.. miłego dnia i to już pijątek..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
popcorn 08:14, 13 wrz 2013


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Piątek weekendu początek! Też się cieszę!
Buziaki na dobry dzień! kiedy przesadzasz rodki, już można? Bogdzia załamała ręce nad moimi i kazała pilnie przesadzać...
miłego!
____________________
Mój nowy ogródek
Mala_Mi 08:43, 13 wrz 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Przy śniadaniu znów napatoczyłam sie na forum na wpis zachwytu nad ślimakiem luizjańskim..
Miłośnikom ślimaków nagich polecam artykuł naukowy... to gatunek obcy dla naszej flory i fauny, inwazyjny i nie ma wrogów naturalnych. Jak widać nasz rejon najbardziej jest dotknięty tą plagą

Będę z tą plagą walczyć do upadłego.. niech zaraza się nie roznosi... U mnie na działce walka trwa ale wygrana po mojej stronie I nie mam obaw, że w prezencie z rołśinami komuś dam tę zarazę do rozprzestrzeniania sie

http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/default.asp?nazwa=opis&id=3&je=pl



Wpływ na ekosystemy i gatunki rodzime
W krajach środkowej i zachodniej Europy A. lusitanicus występuje w różnych biotopach, zwykle jako gatunek synantropijny. Najczęściej zasiedla obszary zdegradowane działalnością człowieka, ogrody i brzegi pól uprawnych, gdzie jest groźnym szkodnikiem roślin (Reischütz 1984, Davies 1987, von Proschwitz 1994, Frank 1998). W związku z niszczeniem przez tego ślimaka wielu gatunków roślin, wypieraniem innych gatunków ślimaków i tendencją do ekspansji, A. lusitanicus może powodować niekorzystne zmiany w bioróżnorodności rodzimych ekosystemów i na obszarze niektórych krajów (Dania, Finlandia, Niemcy, Islandia, Litwa, Polska, Szwecja) został uznany za gatunek inwazyjny (Nobanis - North European and Baltic Network on Invasive Alien Species, 2006). Wieloletnie badania nad występowaniem i rozprzestrzenieniem A. lusitanicus w Polsce sugerują, że gatunek ten w procesie poszukiwania nowych baz pokarmowych, kryjówek i miejsc składania jaj, może wypierać inne gatunki ślimaków (Kozłowski 2008). Taki przypadek zarejestrowano na stanowisku zlokalizowanym w ogrodach działkowych położonych na terenie Rzeszowa, gdzie w latach 1993-1998 występował A. rufus, a po 2002 roku w tym samym miejscu znajdowano tylko osobniki A. lusitanicus (obserwacje R. Sionek, dane niepubl.). Masowe występowanie A. lusitanicus może także prowadzić do wyginięcia niektórych gatunków roślin. Prowadzone w okresie ponad 15 lat obserwacje nad szkodliwością A. lusitanicus na terenie gminy Łańcut (podkarpackie) wykazały, że ślimak ten w miejscach masowego występowania prawie całkowicie zniszczył dziko rosnące rośliny podagrycznika pospolitego (Aegopodium podagraria) (Kozłowki i Kozłowska 2000). Obecnie w pierwotnym miejscu występowania podagrycznika występują inne gatunki roślin, głównie z rodzaju Potentilla, Chamaenerion i Impatiens, które nie są zjadane przez ślimaka. Nastąpiła zatem sukcesja gatunków roślin nieatrakcyjnych dla ślimaka, na których A. lusitanicus nie żeruje.



____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Kindzia 09:05, 13 wrz 2013


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
Masz pełne błogosławieństwo nas wszystkich (chyba tak mogę) do ukatrupiania tego nagolasa!

Spotkanie superzaste, jakże może być inaczej...jeszcze u Ciebie i z takimi Gośćmi! Tylko Kondzio bez czubka...nieeeee.....czy Oni wlekli do choinkę do siebie???!!!!

____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
zbigniew_gazda 09:09, 13 wrz 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11165
Aniu już dawno się mówiło o tym że ślimaki zostały przywleczone do Albigowej z Holandii. Rozlazły się pomalutku po Polsce. Ile w tym prawdy tego nie wie nikt i nikt się nie przyzna.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
jotka 09:10, 13 wrz 2013


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Aniu, walcz z tymi golasami i namawiaj do walki!
Co z tego, że ja też walczę i to z sukcesem u siebie, jak wieczorem wracając do domu muszę uważać na alejkach żeby nie nadepnąć A to oznacza, ze następnego dnia mogę znowu mieć tych okropnych gości.

Widziałam relację ze spotkania i inne spojrzenie na Twój ogród Pięknie

miłego pijjątku
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
boguslawa_ma... 09:35, 13 wrz 2013


Dołączył: 26 gru 2012
Posty: 7522
Aniu dojrzałam u ciebie nasiona na liliowcach, czy można je wysiewać?ja wszystko ścinam i dlatego nigdy nie widziałam nasion.
Spotkanie udane pozdrawiam
____________________
Bogusia-moja działka Bogusia-moja działka
Kondzio 09:46, 13 wrz 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Kindzia napisał(a)
Masz pełne błogosławieństwo nas wszystkich (chyba tak mogę) do ukatrupiania tego nagolasa!

Spotkanie superzaste, jakże może być inaczej...jeszcze u Ciebie i z takimi Gośćmi! Tylko Kondzio bez czubka...nieeeee.....czy Oni wlekli do choinkę do siebie???!!!!

czuba nie mam bo nie byłem u fryzjera hi hi hi tak do nas hi hi hi i miałem zaladowany cały samochód roślinami jak zwykle hi hi hi hi
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
anna_g 11:27, 13 wrz 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Anek pozdrówki. Jestem w zasadzie na bieżąco Ufiofiutki, szczygły, spotkania, pomidory z... nosami czy cuś... Uwielbiam ten Twój wątek Zdjęcie lotosu prześliczne.
Wczoraj w drodze do domu pozbieralam nasiona kosmosa - przy chodniku se rośnie i kwitnie to zebrałam. Nigdy go nie mialam, a ladny jest. I co ja mam teraz z nimi zrobić? Wysiać na rabatę, zostawić, wysiać wiosną, w domu zimą???? Ot, wiedza moja Miłego Anek
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies