Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Krowy, staw i my...

Pokaż wątki Pokaż posty

Krowy, staw i my...

GosiaJoanna 16:26, 23 sty 2013


Dołączył: 08 sty 2013
Posty: 3095
Marlenaa napisał(a)
Kochani pomóżcie Całą zimę zastanawiam się co zrobić z moim kątem przy stawie. Mąż zgodził się pomóc, załatwia sprzęty do wiosennych robót, a ja ciągle nie wiem co chcę.
Najpierw miał być to kącik owocowy, kilka stron wcześniej była o tym dyskusja.
Ostatnio wpadłam na pomysł aby zostawić tam tylko borówki i podsadzić wrzosami, trochę męczyłam szefową w tej sprawie Mam już mętlik w głowie. Wiem jedno na pewno będziemy robić murek z kamienia i będą tam borówki. Murek robimy ponieważ chcemy zniwelować skarpę. Ona tam jest, tylko na zdjęciach słabo widać
Nie ukrywam wrzosy pod borówką bardzo by mi pasowały


Widok z domu. Zaznaczyłam miejsce o które mi chodzi, aby było mniej wiecej wiadomo co i jak.




A teraz zbliżenie tego miejsca tylko z innej strony, ( zdjecie robiłam stojąc na skarpie) nie mam innego zdjęcia, ale mam nadzieję, że widać o co chodzi Zdjęcie robione w 2010 roku.



i jeszcze kilka moich przemyśleń:
- do tych 3 thui zamierzałam dosadzić jeszcze jedną lub dwie aż do murku aby stworzyły mini ścianę, zamierzam je strzyc aby zbyt wiele nie zasłoniły, szczególnie światła
- ostatecznie stary krzak borówki mogę całkiem wyrzucić albo go odmłodzić tak jak radzi Hania
- młode krzaki mogę spokojnie przesadzić, zależy mi tylko aby w obrębie tego miejsca. tzn. inna część działki nie wchodzi w grę
- oczywiście borówki może być więcej niż te krzaczki które mam
- jestem tak zdesperowana, że thuje mogę też przesadzić
- zdaję sobie sprawę, że widok siatki i pokrzyw za nią, nie jest atrakcyjny. Tylko jak ją zasłonię to chyba będzie za bardzo zacienione jak dla borówki, nie wspominając o wrzosach. A może jakoś da się zasłonić siatkę, a przy okazij zbyt dużego cienai nie zrobić
- murek będzie miał ok 1m wysokości,


Bardzo proszę o pomoc i wasze wizje tego kawałka.
Po prostu muszę mieć jakiś plan na to miejsce bo spać nie mogę, a mąż wciąż dopytuje czy już coś wymyśliliśmy, czyli ja i WY


Hej a te tuje brabant tak szybko rosną, że już je masz równo z siatką ?
____________________
gdzies na koncu swiata & wizytówka ogrodu gdzieś na końcu swiata
Gosiniak 19:57, 23 sty 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Zaglądam i myślę, Toszka ma rację, borówki podsadzone poziomkami świetny pomysł.
Jeśli chcesz się koniecznie zasłonić do wysokości siatki to może winobluszcz, bardzo szybko przyrasta, tylko trzeba go później w ryzach trzymać, bo panoszy się. Ale jak masz zamiar te borówki pod siatką, to nie ma sensu zakrywać siatki, bo borówki ją zakryją.
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
Marlenaa 23:08, 23 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Haniu, dziękuję za Twoją opinię. Coraz bardziej skłaniam się za opcją posadzenia jednego rzędu borówek pod siatką, zbyt wiele tych krzaków nie chcę, bo co ja później z taką ilością owoców zrobię No i masz rację, że one pięknie zasłonią tą siatkę.
Ta stara borówka o dziwo owocuje, tylko owoce nie są aż tak bardzo wyrośnięte.
Jeśli zdecyduję się na zostawienie starego krzaka to będę musiała go przesadzić. Kiedy najlepiej to zrobić? I czy przed przesadzeniem odmłodzić go, czy przesadzać taki jaki jest?
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 23:11, 23 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Toszka, dziękuję za Twoje rady i wtrącaj się ile wlezie Nikt się nie pogniewa Już kilka osób polecało poziomki, widać są warte uwagi.
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 23:14, 23 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Gosiu Joanno, też się zdziwiłam, że thuje tak szybko rosną. Dopiero jak zobaczyłam to zdjęcie z 2010 roku, to się okazało, że one mają tempo prawie jak chwasty
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 23:17, 23 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Gosiu igiełeczko, właśnie chyba posadzę je pod siatką i problem z zasłonięciem będzie z głowy.
____________________
krowy, staw i my
Marlenaa 23:20, 23 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
A co do podsadzania borówek to gdzieś w necie wyczytałam, że można też borówką brusznicą. Ładnie ona wygląda, ale chyba mało kto ją sadzi. Może ona jakaś problemowa
____________________
krowy, staw i my
Toszka 23:25, 23 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marlenko, no własnie na poprzedniej stronie dziekowałam Hanusi za pomysł z żurawiną-brusznicą
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hanka_andrus 23:26, 23 sty 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Możesz posadzić -przesadzić jak najwcześniej ,kiedy ziemia rozmarznie.Mają dość płytki system korzeniowy z drobnymi korzonkami,Poradzisz przy przesadzaniu.Jeżeli chcesz jeden rząd pod siatką,zrób
od siatki odstęp na 1 m ,mniej więcej jak masz tuje posadzone.

Potem Wykop rowek szeroki na 60 cm i mniej więcej taki głęboki,wzdłuż siatki.Na dno tego rowka daj dużo pociętych gałęzi,na 10 cm.Na to cały dołek wypełnij torfem kwaśnym i w to sadź swoje krzewy i ten stary też..
Nie muszę przypominać o podlewaniu. PO posadzeniu już wszystkich ,tę starą przytnij,sama zobaczysz ,które gałązki jeszcze mają szansę owocować.Są błyszczące i mają duże pączki,

Całość tego rowka z torfem przykryj grubą korą.To po to ,żeby za szybko woda nie parowała.No i w tym roku tyle,aż do jesieni,W sezonie podlewasz nawozem do borówek,albo do Rh Pozostały teren oczywiście zagospodarujesz wg uznania.

Z tych posadzonych młodych ....przyjrzyj się, jeżeli są wiotkie słabe gałązki też możesz przyciąć.


____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 23:35, 23 sty 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Marlenko,Mam i żurawinę,mam i brusznicę.Żurawina rozłazi się po całym terenie, a brusznica siedzi elegancko w dołkach i rośnie,Musiałabyś dużo tych krzaczków mieć , to będzie wyglądało jak bukszpanowy
szpalerek,bo i listki ma podobne ciut,i zimozielona jest.Owocuje,ale u mnie niezbyt obficie,chyba z uwagi na cień.Ale wygląda ładnie i w mikoryzie z borówką będzie.
No i nie wyrasta wyżej jak 10-20cm.Nie trzeba jej ciąć.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies