Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

Mala_Mi 19:46, 02 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Szczepić drzew raczej nie będę, ale pomysłowe karmniki podziwiam Brawo dla córci
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
monteverde 19:51, 02 sty 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Mariusz napisał(a)


Wnuki jak się zestarzeją, zapomniałem dodać

Jak chcesz na starej jabłonce to lepiej szczepienie za korę w "kożuchówkę", dziadkowie tak szczepili, do dzisiaj są jabłonie owocujące trzema odmianami, bo na każdy konar można wszczepić inną odmianę.
Ścina się konar, zazwyczaj przełom kwietnia z majem, gdy kora ładnie odchodzi od drewna. Następnie nacina się korę u szczytu ściętego konara na długości 3-4 cm . I wkłada się 3-4 pąkowy nacięty "zraz" (kawałek jednorocznego pędu) za naciętą korę i owija taśmą.


Taka jabłonkę i my mieliśmy na działce, byłam jeszcze w podstawówce jak mój ojciec właśnie w ten sposób ją zaszczepił, były 3 odmiany wszczepione, a jak ładnie drzewko wyglądało jak już owocowało eh stare czasy
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
ewa_k 20:28, 02 sty 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
A mój Tata właśnie taką jeszcze ma i ja bym chciała. Sam szczepił 20-30 lat temu. Zrazy były z sadu Dziadków. Próbuję przenieść teraz to samo do swojego ogrodu ale jak na razie uczeń-praktyk ze mnie marny .
____________________
Ewa
Mariusz 17:40, 03 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
anka_ napisał(a)
A czy ten ścinany konar powinien mieć jakąś określoną grubość? I czy można pobierać jeszcze teraz zrazy do szczepienia?

Zrazy dobiera się w stanie spoczynku, czyli może być teraz, ale trzeba dokładnie zabezpieczyć. Można w lodówce (nie zamrażarce), zmoczoną szmatką lub gazetą szczelnie zawija się zrazy i wkłada do worka foliowego, albo do wilgotnego piachu (nie mokrego) i do zimnej piwnicy.
Im cieńszy tym lepszy, bo rana mała, na takich jak nadgarstek można założyć dwa zrazy, po jednym z każdej strony.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
halina522 17:49, 03 sty 2015

Dołączył: 25 lip 2014
Posty: 19
Witam, Mariusz! Zdarzylo mi sie szczepić na wiosnę zrazem z jabłoni pobranym bezposrednio przed szczepieniem.
Mam takiego starego Starkinga-jest już tylko gruby pień i odrosty. Nie wycinam bo mam sentyment do tej odmiany i może ktoś by sobie kiedyś poszczepił u siebie. U mnie niestety mlode atakują straszliwie rak i zgorzel, no i wysoki poziom wód gruntowych, zwykle w lipcu.
Mariusz 18:08, 03 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
halina522 napisał(a)
Witam, Mariusz! Zdarzylo mi sie szczepić na wiosnę zrazem z jabłoni pobranym bezposrednio przed szczepieniem.
Mam takiego starego Starkinga-jest już tylko gruby pień i odrosty. Nie wycinam bo mam sentyment do tej odmiany i może ktoś by sobie kiedyś poszczepił u siebie. U mnie niestety mlode atakują straszliwie rak i zgorzel, no i wysoki poziom wód gruntowych, zwykle w lipcu.

Tak ok. dwa tygodnie przed kożuchowaniem pobierałem zrazy, rzadko tą metoda szczepiłem, raptem kilkanaście razy, po prostu nie ma gdzie, rodzinie i znajomym w ogródkach , przyjmuje się dobrze, ale wolno się zrasta i trzeba uważać aby nie wyłamać.
Jabłonie nie cierpią wysokiego poziomu wód, niestety będę chorować.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 21:26, 03 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ania, dziękuję i przekazuję , pomysł zaczerpnięty w internecie. Ale na trzeciej pozycji, najwięcej jednak ptaków korzysta z ziaren słonecznika luzem.
Aniu monte właśnie, te stare czasy, na Podkarpaciu jeszcze sporo pozostałości po starych sadach, niektóre jeszcze całkiem ładnie prowadzone, ale też wiele zarośniętych i zdziczałych.
ewo_k mogę zrobić zdjęcia, będzie Ci łatwiej, nie poddawaj się
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Iwk4 23:19, 03 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Przyszłam się przywitać. Dziękuję za odwiedziny. W wolnym czasie przejde się po twoim ogrodzie. Pozdrawiam.
____________________
Ogródek Iwony II
Pszczelarnia 10:02, 04 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mariusz, u Ciebie to jest kopalnia wiedzy.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 10:05, 04 sty 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mariusz, a co to a ogród w Humenne?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies