Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

Mariusz 16:09, 28 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Dziękuję kochani
A ptaszyny, pomyślałem - przecie one granic nie znają . W okolicach arboretum Bolestraszyce, dokładnie 5 km od ogrodu, znajduje się kolonia lęgowa żołny, jedna z nielicznych, a może i na ten czas jedyna w Polsce. Jeśli ktoś jest zainteresowany zobaczeniem w życiu tak unikalnego ptaka jakim jest żołna, to warto w owe miejsce się wybrać.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 16:12, 28 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
I jeszcze link
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,24719,raj-zolny-pod-przemyslem.html
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Bogdzia 16:20, 28 sty 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Rezerwat żołny , niesamowite. Już bym poleciała ale tak daleko. Nie widziałam nigdy żołny ale trudno sie dziwic jesli jest tak mało par w Polsce. Miejsce zupełnie wyjątkowe a do tego dudki które widziałam tylko jako dziecko i marzę by znów zobaczyc. Moze będzie jakaś okazja, oby jak najszybciej. Dzieki za te wiadomości.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Mala_Mi 16:36, 28 sty 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Tylko jak tym żołnom przetłumaczyć, że jak przyjadę to maja mi się pokazać A na iryski do Bolestraszyc przyjadę.. daj znać kiedy tylko zrobi sie piknie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Milka 17:39, 28 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Piękny ten ptak, faktycznie takich wybarwionych mamy mało; a ostatnio podawali, ze najwięcej jest kwiczołów, poprzednie lata było ich dużo mniej
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Mariusz 17:58, 28 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

Bogdzia napisał(a)
Rezerwat żołny , niesamowite. Już bym poleciała ale tak daleko. Nie widziałam nigdy żołny ale trudno sie dziwic jesli jest tak mało par w Polsce. Miejsce zupełnie wyjątkowe a do tego dudki które widziałam tylko jako dziecko i marzę by znów zobaczyc. Moze będzie jakaś okazja, oby jak najszybciej. Dzieki za te wiadomości.

asc napisał(a)
Tylko jak tym żołnom przetłumaczyć, że jak przyjadę to maja mi się pokazać A na iryski do Bolestraszyc przyjadę.. daj znać kiedy tylko zrobi sie piknie

Dam znać o pełni ich kwitnienia, ciekawie też jest końcem kwietnia.
Jeśli chodzi o żołny, to można je zobaczyć łatwo w okresie lęgowym. Ciągle wlatują z pokarmem do gniazd, a w zasadzie do otworów w glinianej skarpie. Już końcem lipca poza okresem lęgowym wylatują stadnie w pola i są częstymi gośćmi nad głowami. W tym jednak czasie, upolowanie takiej żołny graniczy się z cudem, chyba że ma się naprawdę wypasioną lufę.
Niestety Bogdziu, rezerwat nie powstał, a szkoda.

irena_milek napisał(a)
Piękny ten ptak, faktycznie takich wybarwionych mamy mało; a ostatnio podawali, ze najwięcej jest kwiczołów, poprzednie lata było ich dużo mniej

Z tego co wiem, to ilość gatunków na wyspach w ostatnich latach wzrosła i nadal wzrasta, aczkolwiek mają problem z niektórymi populacjami, w tym sensie, że w zastraszającym tempie maleją, choćby właśnie wspominany często wróbelek.
A z kwiczołem to również ciekawostka, bo z kolei u nas nie obserwuje się już tak potężnych stad jakie były jeszcze w latach 90, może sporadycznie.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Milka 11:21, 31 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Mariusz, wpadam zapytać się, a nuż....czy ty czasami nie masz w nadwyżce jakiś irysów?
jakby co jestem chętna, nawet powybrzydzam w kolorze fioletu i niebieskie i białe! potraktuj, to z humorem
a jeśli kiedykolwiek zobaczę takiego pięknego ptaszka, uznam to za wielkie szczęście
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Mariusz 11:24, 31 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Zima powoli ustępuje, choć wątpię aby luty tak łatwo popuścił
A w moim ogrodzie...

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 11:27, 31 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
irena_milek napisał(a)
Mariusz, wpadam zapytać się, a nuż....czy ty czasami nie masz w nadwyżce jakiś irysów?
jakby co jestem chętna, nawet powybrzydzam w kolorze fioletu i niebieskie i białe! potraktuj, to z humorem
a jeśli kiedykolwiek zobaczę takiego pięknego ptaszka, uznam to za wielkie szczęście

Jasne, wybiorę Ci z tych barw, dam znać wiosną
Ptak faktycznie kolorowy i warty obserwacji.
Pozdrawiam serdecznie.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
monitka 20:13, 31 sty 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Trafiłam tu w ślad za kórnikami i nie żałuję! śliczny ogród masz! urzekł mnie łan liliowców, kolekcja irysów i wiele wiele innych roślin. Czekam na wiosnę i fotki z Twego ogrodu
pozdrawiam
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies