Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W cieniu drewnianego kościoła

Pokaż wątki Pokaż posty

W cieniu drewnianego kościoła

agrokotlina 12:42, 08 sty 2013


Dołączył: 31 maj 2011
Posty: 223
Dzień dobry Miłym Paniom i Panom
"Jak pięknie pruszy śnieg bim, bom..." Taki tu mamy dzisiaj w górach puchatkowy poranek - to gwoli informacji dla uczestników spotkania na Czarnej Górze. Zima wróciła na Ziemię Kłodzką, więc jest szansa na szalone szusowanie
____________________
magda- W cieniu drewnianego kościoła
hanka_andrus 12:56, 08 sty 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
I tego Wam życzę!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
agrokotlina 14:07, 08 sty 2013


Dołączył: 31 maj 2011
Posty: 223
Pszczelarnia napisał(a)
Magda, jak będziesz wrzucać takie zapierające, piękne zdjęcia (no ja siadłam z wrażenia), to nikt nic nie podpowie. Bo jak tu Raj upiększać i zmieniać. Jak ową doskonałość naruszać?

Edit: To kwaterki bukszpanowe z bylinami.


Ewo, wiesz jak jest. Raj jest w aparacie, bo kiedy wstajesz rano, a światło na twych oczach dokonuje cudów, fragmenty ogrodu wydają się być pięknem samym w sobie, czymś niezwykłym i nierzeczywistym. Jeśli jeszcze masz fisia na punkcie zdjęć i za owym światłem chadzasz, fragmenty rzeczywistości zapisanej na matrycy aparatu bywają zaskakująco piękne. Nijak to się ma do całości, pogmatwanej, zabałaganionej, z którą tak trudno sobie poradzić.
Tak więc zaraz pokarzę ten brzydszy fragment mojej ogrodowej codzienności, z którą nie wiem, co począć. Dlatego proszę o wsparcie i radę.
Mamy kawałek niezagospodarowanej ziemi (nie jedyny zapewniam) przy naszej stodole. Jest on o tyle istotny, że znajduje się przy wjeździe na nasz teren i powinien zdobić, a szpeci. Wymiary to 10 m x 8 m, ziemia kompostowa (rozplantowana jesienią 2010 r wielka pryzma kompostowa), wystawa wschodnio - południowa. Wczesną wiosną sporo słońca, od maja teren mocno zacieniony, gdyż od wschodu, przed pozostałościami kamiennego murku "mieszka" klon jawor olbrzymi, którego korona daje sporo cienia, na niewielu fragmentach światło jest rozproszone. Jesienią klon oczywiście rozrzuca nam w prezencie całe mnóstwo liści do posprzątania. Pomimo tego wszystkiego, kochamy go bardzo Wokół jawora jest duża grupa sporych kamieni. Tej jesieni powtykałam między nie krokusy, tulipany, narcyzy... Zobaczymy wiosną, co z tego wyjdzie.
Proszę poradźcie, co z tym kawałkiem ziemi zrobić... Myślałam o małym ogródku formalnym.. no, sama nie wiem... Jeszce jedno, chciałabym by pod ścianą stodoły stanęła ławka z widokiem na wschodzące słońce, w którym rzeczywistość bywa Rajem
Od północnej strony rośnie pięć cisów (Ewo, może pamiętasz kupowałyśmy je razem w Żelaznie u Szewczyka dwa lata temu późną jesienią). Z czego trzy to na pewno cis pospolity "Aurea Decora" , a dwa pozostałe to chyba cis pośredni Hessego ( nie mam pewności, bo mi psy kartki wyjadły gdy zadołowane czekały na posadzenie) . Rosną drugi sezon, więc mam nadzieję, że zakontaktowały. Trzeba Wam bowiem wiedzieć, że u nas potrzeba trzech sezonów byśmy mogli uznać, że roślina będzie tu żyła. W tym czasie one zastanawiają się, czy im wysokość odpowiada czy klimat nie za ostry. Po tych trzyletnich przemyśleniach, bywa że pozwalają nam się sobą zaopiekować . No cóż, takie życie w "wysokogórskim" ogrodzie
Dosyć już tego gadania, teraz bardzo brzydkie zdjęcia.

Foto od strony południowej w kierunku północnym


Foto od strony północnej w kierunku południowym


Foto od strony zachodniej (ściana stodoły) w kierunku wschodnim (widać jawora)


Foto od strony wschodniej na zachód (już było)
____________________
magda- W cieniu drewnianego kościoła
agrokotlina 14:17, 08 sty 2013


Dołączył: 31 maj 2011
Posty: 223
Upss.. nie "murku" tylko murka być miało
____________________
magda- W cieniu drewnianego kościoła
majkel0326 14:34, 08 sty 2013


Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 3224
Irysy super,też je bardzo lubię.I zgadzam się z Tobą Magda,że kwitną stanowczo za krótko! Pozdrawiam
____________________
Maja - Moje roślinki
magnolia 15:17, 08 sty 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
ale tu pięknie u Ciebie
Czy to czar Kotliny że u Was tak urokliwie dziewczyny (Magdo i Pszczółko)?

jestem zauroczona Twoim ogrodem.

____________________
hanka_andrus 15:19, 08 sty 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Na tej ścianie drewnianej widzę róże i powojniki pozostałą część przeznaczyłabym na ogród /może właśnie w pojemnikach?/ albo przynajmniej regularnie obwiedzione podwyższone grządki,a na stałe.pomiędzy nimi ..... trawnik \ z macierzanką , albo tłuczeń pobudowlany i też macierzanka..Gruzu jeszcze masz sporo.Ale chyba nie masz za bardzo czasu na warzywnik, to przynajmniej zioła i niektóre rośliny,fasola,groch, dynia,cukinia,no i przyprawowe.Ale weź poprawkę,że ja Twoim rozumem nie żyję,zrobisz jak zechcesz.....
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
magnolia 15:20, 08 sty 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Temat przedogróda- piękne sa te słupy ceglane.
To o tym miejscu pisała Ewa, żeby tu klasyczna rabatę bylinową założyć?
Ten pomysł nie jest zły.
____________________
Milka 17:20, 08 sty 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Pięknie masz, widoki rzeczywiście jak z zaczarowanego ogrodu..irysy boskie, ale moja uwagę zwróciła paproć, co to za odmiana, chętnie bym zaadaptowała takie do siebie, jak będziesz uprawiac rozdawnictwo na wymianę
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Jesionowka 11:22, 18 sty 2013


Dołączył: 15 sty 2013
Posty: 63
Witam Cię Magdo,

Ewa Pszczółka napisała, że też jesteś tutaj

pozdrawiam serdecznie
____________________
Grażyna - Miał być domek na wsi, a jest Jesionówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies