Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pszczelarnia 15:16, 15 lut 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, jak gruba powinna być deska przy skrzyni 120 cm szer. x 200 cm dł. i 24 cm wys.?

8 cm, czy da się na 6 cm? Czy nie ma to znczenia? Bo w cenie materiału ma znaczenie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 15:25, 15 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
6 cm po heblowaniu?

Może być, ale trzeba dać w środku wzmocnienie, bo długą skrzynię rozpechnie nacisk ziemi. Wiem, bo sama wyceniałam krokwie na dach w celu zrobienia z nich warzywnika i wyszło mi 8 tys. za drewno Więc poprzestałam i robię z cienkich, najtańszych.

8 cm nie rób, szkoda chyba kasy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:26, 15 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ech, doczytałam, że 24 cm wysoka. Z powodzeniem szósteczka może być.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 17:43, 15 lut 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gardenarium napisał(a)
ech, doczytałam, że 24 cm wysoka. Z powodzeniem szósteczka może być.


Tak, o wzmocnieniu wiem, będzie solidne, taki klocek w kącie wbity głęboko i do ram. I dechy na zakładkę (jakby piórowpust) i dodatkowo śruba przez całość.

Ale nie daję żadnej folii na boki, tylko siatkę metalową na spód.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
LukaszS 00:30, 10 mar 2018

Dołączył: 09 mar 2018
Posty: 12
To jest mój pierwszy wpis na forum, więc chciałbym przywitać się ze wszystkimi. Forum czytam już dłłłłłłługo i czerpię z informacji przekazywanych przez forumowiczów całymi garściami, ale dopiero dzisiaj postanowiłem się zarejestrować.

Ogród warzywni mam na około 140 m2 i (prawie) cały jest w skrzyniach o wysokości 20-40 cm. Przygotowałem je z nieimpregnowanych desek sosnowych o grubości 2,5 cm. Nie zabezpieczałem ich folią i niczym nie malowałem. Zabieg ten był celowy - gdy się zużyją wrzucę je do nowych skrzyń. Skrzynie budowałem, ponieważ mam glinę (żyzną, ale trudną w uprawianiu). Wypełniłem je glina pomieszaną z ziemią z worków, żwirem i torfem odkwaszonym. Muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z takiego sposobu uprawy. W 2017 roku praktycznie tylko pomidory i papryki się nie udały (mokro, grad, wichura).





W tym roku zaczynam przebudowywać ogród warzywny. Szukałem materiału, aby zwiększyć trwałość skrzyń. Zastanawiałem się nad belkami sosnowymi o grubości minimum 5 cm ustawionymi na betonowym fundamencie, ale zdecydowałem się na ciemnoczerwone cegły. Będą z nich postawione murki na niewielkim fundamencie betonowym. Pomiędzy skrzyniami będą płyty 50cm x 50cm oraz bruk z cegieł.
Gardenarium 17:24, 11 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z cegły będzie bardzo ładny warzywnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LukaszS 01:08, 12 mar 2018

Dołączył: 09 mar 2018
Posty: 12
Gardenarium napisał(a)
Z cegły będzie bardzo ładny warzywnik.


Sznurki rozciągnięte, szalunek ustawiony. We wtorek wylewam pierwszy fundament - grubość 20 cm i wysokość 20cm (zbrojony). Na nim będę kładł cegły na wysokość około 40 cm. Rozmiar grządki 220 cm x 100 cm (pozostałe będą miały szerokość 120 cm).

Będę wklejał zdjęcia z budowy - może komuś się przydadzą.
popcorn 07:34, 12 mar 2018


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Łukasz - bardzo fajne te skrzynie Chętnie obejrzę też wersję z cegłami super

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 11:09, 12 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oczywiście, że się przydadzą, sama mam 3 tys. starej cegły z odzysku, kiedyś je wykorzystam w jakimś warzywniku wersja "extra"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mela 22:27, 14 mar 2018


Dołączył: 30 sie 2014
Posty: 17
Magda70 napisał(a)
No to moje skrzynie następne w kolejce...skrzyń jest 5 i więcej nie będzie bo miejsca w ogrodzie brak..niestety albo stety...









i efekt końcowy...




Witaj Madziu jakim kolrem z tej palety malowałas skrzynie ?piękne
Ja w tym sezonie zakładam sonie podobne
zainspirowałas mnie
dziękuje
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies