Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Magda70 09:45, 27 maj 2020


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Radek40 napisał(a)
Witajcie

Od dłuższego czasu śledzę to forum ale dopiero teraz przyszedł czas na pierwszy post
W moim skromnym ogrodzie wygospodarowałem nieco miejsca gdzie właśnie kończę budowę 4 skrzyń. Budowę rozpocząłem już końcem zeszłego roku ale wtedy zabrakło czasu na dokończenie.
W zasadzie brakuje mi jeszcze wierzchniej warstwy ziemi i będzie można coś posadzić.
Skrzynie zbudowałem z desek o grubości 5.5cm (w zamiarze miały być cieńsze ale akurat taki materiał był na tartaku). Z tego miejsca pozdrawiam serdecznie stolarza Tomka, bez którego ten projekt nie miałby racji bytu!

Skrzynie mają wymiar 214x104cm i wysokość 48cm (same dechy). Dodatkowo stoją na wkopanych w ziemię betonowych krawężnikach. Wiem, że nie wszystko jest eko tak jak powinno.Maty oraz folia kubełkowa mogą razić
Cały ten teren zanim założyłem ogród był jednym wielkim chwastowiskiem.
Skrzynie postawiłem w najdłużej nasłonecznionym miejscu w ogrodzie.

Na dno skrzyń poszła siatka, kartony oraz spora ilość spróchniałych pni i gałęzi.
Następnie żyzna ziemia gliniasta i warstwa 20-letniego, przekompostowanego obornika, który praktycznie też zamienił się już w ziemię. W tym momencie zastanawiam się jeszcze czym uzupełnić resztę bo niczego darmowego już nie posiadam. Ziemia z worków, z kompostowni? Jakieś pomysły?






Czas pokaże jak będą na tym rosły warzywka!

Pozdrawiam
Radek


Chłopie, a skąd ty miałeś 20-letni obornik? Jezu , że sie tyle lat utrzymal Zazdraszczam.
Daj ziemię z worków na wierzch i będzie git.
Skrzynie faktycznie solidne!
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
MarzenaSz 16:28, 29 maj 2020

Dołączył: 27 maj 2020
Posty: 4
Dziękuję, jak już uda się wszystko zrobić wstawię foty
Radek40 14:46, 03 sie 2020

Dołączył: 25 maj 2020
Posty: 2
Hej,

Skrzynie spełniają swoją rolę znakomicie.
Ogórki oszalały - zero nawożenia, praktycznie nie podlewane.
Pomidory rosły jak szalone ale niestety dopadła je zaraza ziemniaczana (zimno, mokro) i pomimo ogromnych krzaków musiałem je wywalić (odmiana Krakus). Przetrwały tylko koktajlowe.
Oczywiście codziennie do kanapek świeża sałata, zielona cebulka, bazylia itd
Bajka!


JanuszK 23:05, 25 lis 2020

Dołączył: 25 lis 2020
Posty: 2
Cześć wszystkim. Od jakiegoś czasu zaglądam tutaj na forum w poszukiwaniu pomysłów na zagospodarowanie ogrodu. Spodobał mi się pomysł warzywników w skrzyniach. Jako, że zajmuję się hobbystycznie drewnem, wykonałem sobie kilka takich skrzyń.

I teraz mam pytanie o ich wypełnienie. Skrzynie mają ok 40 cm wysokości. Mam trochę różnych materiałów pod ręką, których chciałem użyć do wypełnienia jeszcze przed zimą.
I tak licząc od dołu:
- siatka przeciw kretom
- kartony niezadrukowane na dno
- trociny iglaste (nieprzekompostowane)
- kompost nie do końca rozłożony (trawa, liście)
- ziemia ogrodowa (a przynajmniej tak wygląda) kupiona na składzie ziemi

To wszystko przykryłbym jeszcze warstwą trocin na zimę, a na wiosnę usunął trociny i dorzucił ziemi ogrodowej, takiej z worków.

Czy takie warstwy mają sens?
nyna76 23:47, 25 lis 2020


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1653
Hej, piękne te skrzynie.
Po pierwsze wzrusz trochę ziemię w skrzyniach, żeby organizmy glebowe mogły sobie przechodzić do wyższych warstw.
Potem siatka, i reszta jak piszesz i wykorzystaj tą ziemię z wykopu spod kostki. To się wszystko rozłoży, ziemia osiądzie i dosypiesz jeszcze na wiosnę. Trocin nie wyrzucaj, tylko przegrab i przykryj świeżą ziemią.

Edit: Dałabym się pokroić za taką skrzynię. Nie jesteś czasami z Poznania?
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
JanuszK 11:08, 26 lis 2020

Dołączył: 25 lis 2020
Posty: 2
Hej. Czy ma znaczenie jak gruba jest ta warstwa kartonów? W sensie czy moze byc ich sporo? Bo akurat trafily mi sie ze sklepu dwie palety kartonow i koglbym gruba warstwe rozłożyć.

ps. jestem z Wawy
nyna76 00:31, 27 lis 2020


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1653
W zasadzie kartony pomagają gdy zakładasz warzywnik na chwastowisku, a ty go nie masz ... Cienka warstwa wystarczy, przesypuj warstwami, ewentualnie można namoczyć kartony i znowu przykryć ziemią. Do tylu skrzyń wymorzystasz te swoje zapasy ...

Jeżeli założysz kompostownik to rozdrobnione kartony bardzo wzbogacą kompost.
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
Gardenarium 18:25, 06 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja do warzywnika nie daję wcale kartonów, ale rwę na kawałki i dodaję do kompostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DominikaCha 17:46, 15 lut 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Czy to prawda, że dłuższy bok skrzyni powinien być usytułowany "na połodnie", czyli dłuższym bokiem w kierunku wschód-zachód? Chciałam również spytać czy wysokość może być na jedną deskę czyli 20cm czy to będzie za mało?
AgaCzek 21:12, 16 lut 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
ja mam donice kwadratowe więc nie odpowiem odn usytuowania. Co do wysokości - wszystko zależy od tego czego oczekujesz od warzywnika - ja oczekiwałam głownie tego, że nie będę się schylać - stąd moje donice są "na 3 deski" 60 cm wysokości i jak dla mnie to idealna przewygodna wysokość. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że wchodzi do takich donic ogromna ilość ziemi.


____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies