Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Magda70 10:16, 25 mar 2020


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
monikasyr napisał(a)
@Magda70 Twoje skrzynie wyglądają fenomenalnie, gratulacje dla męża-spryciarza. Jak się sprawują po kilku latach użytkowania? Dużo dała impregnacja?

I jak kamyczki wokół skrzyń się sprawdzają? Polecasz?


Monika, skrzynie sprawują się bez żadnych zastrzeżeń. Ja mam grube deski 2,5 cm więc wyglądają dalej jak prawie nówki. Impregnacja więc dała dość dużo. Jedyne co z nimi robiłamdwa lata temu to je na nowo malowalam. Teraz dalej są szare ale ciemno szare

Kamyki rewelacja jak dla mnie.
Chwasty się sieją trochę jak wszędzie ale to akurat nie problem schylić się i wyrwać raz na jakiś czas
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Szalonaona77 22:09, 25 mar 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
Witam
Poproszę o poradę szczęśliwe posiadaczki skrzyń czy lepiej jest wziasc skrzynie 100x180 czy na szerokość 120cm?
Która opcja jest wygodniejsza ?
Magara 23:32, 25 mar 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
im skrzynia węższa, tym łatwiej sięgnąć - i po chwasta i po warzywo
z tego co pamiętam Danusia zaleca, żeby 120 to było max, ja mam 100 i sobie chwalę
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
AgaCzek 07:28, 26 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
ja mam skrzynie 120x120x60(wys) i sięgnąć można wszędzie, za to gdyby były jeszcze większe byłby już problem. Z długością nie ma problemu może być dowolna byleby albo szerokość albo długość nie przekroczyła 120. Dla mnie osobiście im większe tym lepsze (oczywiście przy zachowaniu tego jednego wymiaru nie przekraczającego 120cm) A jaka wysokość skrzyń robisz?

Ja bym dopasowała szerokość do ogólnego wyglądu zakątka aha i jeszcze jedno ostrzeżenie - donice warzywne strasznie wciągają. Ja mam 4 donice 120x120x60 od 2 czy 3 lat i nie mieszczę się w nich - trzeba będzie jesienią zacząć pracę nad mężem, by na kolejną wiosnę miał dość marudzenia i zrobił kolejne donice
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Szalonaona77 08:28, 26 mar 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
AgaCzek napisał(a)
ja mam skrzynie 120x120x60(wys) i sięgnąć można wszędzie, za to gdyby były jeszcze większe byłby już problem. Z długością nie ma problemu może być dowolna byleby albo szerokość albo długość nie przekroczyła 120. Dla mnie osobiście im większe tym lepsze (oczywiście przy zachowaniu tego jednego wymiaru nie przekraczającego 120cm) A jaka wysokość skrzyń robisz?

Ja bym dopasowała szerokość do ogólnego wyglądu zakątka aha i jeszcze jedno ostrzeżenie - donice warzywne strasznie wciągają. Ja mam 4 donice 120x120x60 od 2 czy 3 lat i nie mieszczę się w nich - trzeba będzie jesienią zacząć pracę nad mężem, by na kolejną wiosnę miał dość marudzenia i zrobił kolejne donice


Wysokośc będzie 30cm.
AgaCzek 09:24, 26 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
jeśli jest możliwość warto zrobić wyższe - nie trzeba się schylać, żeby cokolwiek robić. Warzywa które są płożące takiej jak ogórki, dynie itp mogą pięknie zwisać i nie zabierać tyle miejsca w warzywniku. Jedyny minus tego rozwiązania to ilość ziemi jaki trzeba tam wrzucić.

tutaj troszkę wściekła dynia, która próbowała przejąć cały ogród i arbuzy zwisające. Wysokość donic 60cm i muszę przyznać, że absolutnie nie zrobiłabym niższych - za bardzo przywykłam do wygody. Na zdjęciu jeszcze stara wersja malowania - teraz donice są kremowe



Edit.
Wrzucam jeszcze skrzynie bez warzyw, bo pod tymi warzywami nic nie widać.

____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Magda70 09:30, 26 mar 2020


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Szalonaona77 napisał(a)


Wysokośc będzie 30cm.


Postaw sobie coś na wysokość 30 cm i spróbuj się wychylić...zobaczysz dokąd sięgasz ręką tak bez wysiłku. to będzie środek skrzyni. I tyle. Tak jak Ci pisalam ja mam 174 cm i 150 szerokośc skrzyń jest dla mnie idealna....zwłaszcza, że jak Agata pisze każdy kawałek skrzyni jest cenny więc w/g mnie lepiej od razu większą zrobić. Lepiej 3 większe niż 4 mniejsze bo dobrze jest między skrzyniami zrobić taką odległość abyś mogła taczką wjechać. Bo ziemię bedzie trzeba dosypywać co jakiś czas
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
AgaCzek 09:32, 26 mar 2020


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
taczką albo kosiarką jeśli donice są na trawie warto wcześniej o tym pomyśleć.
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Szalonaona77 10:19, 26 mar 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
Magda70 napisał(a)


Postaw sobie coś na wysokość 30 cm i spróbuj się wychylić...zobaczysz dokąd sięgasz ręką tak bez wysiłku. to będzie środek skrzyni. I tyle. Tak jak Ci pisalam ja mam 174 cm i 150 szerokośc skrzyń jest dla mnie idealna....zwłaszcza, że jak Agata pisze każdy kawałek skrzyni jest cenny więc w/g mnie lepiej od razu większą zrobić. Lepiej 3 większe niż 4 mniejsze bo dobrze jest między skrzyniami zrobić taką odległość abyś mogła taczką wjechać. Bo ziemię bedzie trzeba dosypywać co jakiś czas


Ok to zrobię szersze na 120cm, dziękuje

a mam pytanie jeszcze jakiej wiekosci grys najelpiej wybrać na podłoże wokół tych skrzyń? będę zamawiać online (z wiadomych względów) i nie oglądając wcześniej na żywo cieżko mi wybrać...



aha i czy jak mam grys a obok będzie trawa trzeba dawać takie plastikowe obrzeża przed wysypaniem grysu? (zdjęcie z forum



abes 16:49, 02 kwi 2020


Dołączył: 02 kwi 2011
Posty: 90
Jak myślicie czy na dno skrzyń (wysokość 60 cm) można dać gałęzie świerkowe? Czy tylko z drzew liściastych?
____________________
Ania Ogród - reaktywacja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies