Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Gardenarium 07:13, 11 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To kolekcja, a więc nie da się tego sensownie skomponowac, trzeba albo dokupić tego samego po kilka sztuk, albo podzielić po ogrodzie, ale to wyższa szkoła jazdy. Podzielić, tez nie wiadomo jak i gdzie. Bo nie znam tego ogrodu.

Rada nr 1 najważniejsza z mojego dekalogu - nie kupować pojedynczych roślin, porażka- nie da się nic zrobić, oddać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 15:56, 11 sie 2016


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3513
AnnaB napisał(a)

Te dwie roślinki po prawej wyglądają na tawuły. Może wykorzystać jako materiał na sadzonki?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
AnnaB 22:03, 11 sie 2016


Dołączył: 17 maj 2015
Posty: 61
Gardenarium napisał(a)
To kolekcja, a więc nie da się tego sensownie skomponowac, trzeba albo dokupić tego samego po kilka sztuk, albo podzielić po ogrodzie, ale to wyższa szkoła jazdy. Podzielić, tez nie wiadomo jak i gdzie. Bo nie znam tego ogrodu.

Rada nr 1 najważniejsza z mojego dekalogu - nie kupować pojedynczych roślin, porażka- nie da się nic zrobić, oddać.



Wiem Danusiu, korzystam z dekalogu, ale ten nieszczęsny zestaw dostałam w prezencie, od rodziny która prowadzi szkołkę. I tez nie mam na niego pomyslu, chyba poprostu oddam komuś dalej dziękuję za odpowiedź.
____________________
...wiele ra­zy po­kaleczysz so­bie dłonie chcąc stworzyć swój piękny ogród..
Gardenarium 22:20, 11 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może jeśli coś ci się szczególnie podoba to dokup to samo, żeby chociaż trzy szt było? Tawuły żółte, dokup 3 będzie 5.

Berberys też dokup zrobisz kreskę, ekranik, tuja jedna na nic, chyba że stożek z niej zrobisz kiedyś za 5-7 lat.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaT 13:15, 10 paź 2016

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Witajcie! Mam do zagospodarowania kawałek ogrodu od strony południowo-zachodniej. Miejsce tuż za tarasem, z malutkim warzywniakiem w formie skrzyni. W przyszłym sezonie będą w niej jedynie zioła - tymianek, szczypiorek, pietruszka.

Zaplanowałam obsadzenie tego fragmentu w następujący sposób:
1- obwódka z bukszpanu z żółtymi przyrostami
2- żywotnik zachodni szmaragd
3- lawenda lub szałwia albo kocimiętka - co najlepiej?
4- jakieś srebne trawy - może miskant morning light?
5- róża o różowych pełnych kwiatkach np.
6- grusza wierzbolistna utrzymana w formie takiej prawie kolumny - czy da się ją tak utrzymać?
7- powojnik o różowych kwiatach




Co o tym myślicie?

____________________
Gardenarium 13:20, 10 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej w pojedyncze pytania na temat projektowania.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3358-pojedyncze-pytania-na-temat-projektowania-rabat
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaT 14:47, 10 paź 2016

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Przeklejone!
____________________
Gardenarium 09:12, 22 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dekalog ogrodniczy Danusi


1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała/stał w miejscu

6. Jak coś zmieniasz, nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi

Jak coś nowego przyjdzie do głowy to dopiszę

Dopisuję poza dekalogiem ważną rzecz:

Planuj swój ogród kompleksowo jako całość, a nie tylko oderwane fragmenty.
Miej na uwadze dobro roślin a nie własną wygodę. Chodzi mi o szmatę p. chwastom. Nie stosuj jej.
Roslina posadzone w dobrej glebie odwdzięczy się zdrowym wyglądem i obfitym wzrostem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rytla 10:06, 06 lis 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 689
Ta ważna rzecz, to chyba najtrudniejsza!
____________________
Rytlogród na 18 stóp
kalan 21:39, 19 mar 2017


Dołączył: 10 cze 2015
Posty: 4
Proszę o fachową radę odnośnie wkomponowania pomiędzy istniejące duże 20- letnie drzewa iglaste ( mają ok 5-6 metrów) nowych nasadzeń. Po wycięciu kilku chorych drzew zostały puste miejsca wzdłuż ogrodzenia. Ponieważ za siatką mam nieestetyczny widok na posesję sąsiada, chciałabym posadzić w te miejsca 1,5-2m świerki serbskie lub choiny kanadyjskie. Nie wiem czy takie drzewa nie będą zbyt małe, czy lepiej podjąć ryzyko i zakupić większe okazy kopane z gruntu?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies