Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Iwcia 20:15, 21 paź 2020

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Usunęłabym te zakola z obu stron, A na tej wysepce zmniejszyłabym ilość gatunków. Ale ja mały żuczek ogrodowy jestem, mogę się mylić.
____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 20:15, 21 paź 2020

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Złagodzenie linii. Myślę, że w formie łuków wyglądałoby lepiej. Takie głebokie wciecia przy małej powierzchni nie wyglądają dobrze. Gubi się proporcja. W tej wysepce moze zostaw bukszpany, hortkę, dodaj miskanta lub inna trawkę, jak lubisz dodaj ciekawą wyściółkę w formie kamienia i wystarczy. Będzie tak po ogrodowiskowemu
____________________
Mój przyszły ogród
mirkaka 20:15, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Czy tak będzie lepiej?
te biale krążki to hortensje, byłyby przed azaliami bo to azaliowa rabata


Tę obsadziłabym piwoniami różowymi i białymi przy krawędzi chodnika a na stelażu byłaby różowa róża i fioletowy powojnik. No i jakieś wypełnienia przy róży. Iglaki widoczne przesadziłabym do lasku


____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Iwcia 20:16, 21 paź 2020

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

te biale krążki to hortensje, byłyby przed azaliami bo to azaliowa rabata
skoro to rabata azaliowa to nie dodawałabym przed nimi hortensji. Nie widać dokładnie wielkości twoich azalii ale hortki rosną wysokie. Sądzę, że to dwa grzyby w barszcz.
A co do drugiej "rabatki" - nie wiem czy to wszystko się tam zmieści. Piwonie z czasem robia się spore...
____________________
Mój przyszły ogród
mirkaka 20:16, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Myślałam o hortensjach przed azaliami bo brakuje mi tam koloru jak azalie przekwitną, może są gatunki niższe? muszę poszukać.
Można też posadzić w tym miejscu wrzosy zamiast hortek.
Azalie są tam raczej wysokie ale może faktycznie hortensje za bardzo by je przysłoniły.
Z piwoniami to mam kłopot, bo mam ich sporo i to wielkich, i chcę je wysadzić z tej dużej rabaty przy tarasie, a nie wyobrażam sobie pozbycia się ich. Szukam więc dla nich miejsca.
Tak to jest jak człowiek nie może się powstrzymać i kupuje kolejne cuda, a potem wsadza to cudo bez przemyślenia gdziekolwiek, zaczyna robić się bałagan. Ja jednak jestem z tych którzy się nie powstrzymają i będą mieć mnóstwo gatunków, muszę tylko to wszystko jakoś, choć odrobinę uporządkować. Nie aspiruję do przecudnych ogrodów " Ogrodowiskowych ", bo nie byłoby w nim mojej duszy. Na tej dużej rabacie przy tarasie mam sporo róż, i one muszą tam zostać, chcę tylko te chaotyczne nasadzenia choć troszeczkę uporządkować. Dać różom jakieś tło i wypełnienie.
Dziękuję Iwcia że pomagasz mi w zmaganiach, weszłam dzisiaj na Twój wątek i jestem pod ogromnym wrażeniem, przepięknie sobie wszystko zagospodarowałaś.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Iwcia 20:16, 21 paź 2020

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Mirko
Nie aspiruję do przecudnych ogrodów " Ogrodowiskowych ", bo nie byłoby w nim mojej duszy.
Oczywiście wybieraj to co się Tobie podoba i styl ogrodu jaki Tobie odpowiada. Fajnie wygladają te bukszpany w kostakach i skoro już są na rabacie wraz z hortensją to jakoś tak samo mi się narzuciło takie zestawienie.Co do hortensji i azalii - są niższe gatunki, choćby bombshell ale myślę, że wrzosy, czy wrzośćce byłyby lepsze. Tylko w duzej grupie, żeby były widoczne i w 1 kolorze.
Kurcze tak patrzę i tylko zgaduję gdzie te róże, gdzie azalie? Taką mamy pogodę że nic nie widać, same patyki
____________________
Mój przyszły ogród
tila 20:16, 21 paź 2020

Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 14

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Witam, proszę podpowiedzcie jak zagospodarować ten kawałek aby było ładnie. Zielona linia pokazuje dokąd będzie położona kostka brukowa. Po między drzewkami jesienią posadziłam łodyżki bukszpanu -większość się ukorzeniła. Zupełnie nie wiem co tam posadzić. Pomożecie?

____________________
EwciaK 20:16, 21 paź 2020


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Kochani pomóżcie.
Nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, ale mam nadzieję, że ktoś to moje pytanie odnajdzie i podpowie co zrobić. Muszę w trybie natychmiastowym przesadzić dwa iglaki płożące. Są one już spore i zastanawiam się jak szeroko i jak głęboko kopać, żeby za mocno ich nie uszkodzic. Wrzucę zdjęcia. Mam nadzieję, że chociaż trochę będzie na nich widać jakiego są rozmiaru. Zerknijcie proszę i dajcie znać jak to zrobić.


Oprócz tego jestem zmuszona przesadzić dwa krzaczki piwonii. Czy mocno im zaszkodzę jeśli zrobię to teraz? Wiem, że przesadza się je na jesieni i obawiam się, że je zniszczę. Podpowiedzcie jeszcze czy dzielić im bryłę korzeniową.
Z góry bardzo wszystkim dziękuję.
Pozdrawiam.
Ewa
____________________
Ogród na Kurpiach
monika_skibi... 20:17, 21 paź 2020

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Wszystko mozna przesadzić tylko jeden warunek po przesadzeniu obficie odlewać
monika_skibi... 20:17, 21 paź 2020

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Jak szeroko i jak głęboko, tak aby nie naruszyć korzeni, iglaki mają dość płytki system korzeniowy ale szeroki.Ja najpierw obficie podlałam iglaki przed wykopaniem, ziemia oblepiła korzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies