Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

ewedela 15:10, 23 lis 2020

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
Drodzy ogrodnicy, szalenie przydałaby mi się Wasza pomoc
Rabatka ma 313 cm długości i 73 cm szerokości, przy ścianie, wystawa południowa

Czy to się tam pomieści i w miarę sensownie będzie wyglądało przez cały rok?
- na ścianie winobluszcz Veitchii
- ostrokrzew karbowanolistny cięty w kule
- babcina róża kremowa z morelowym muśnięciem w środku
- chryzantema niska biała drobnokwiatowa z lila róż zafarbem na brzegach kwiatów
- perovskia litle spiro
- czyściec wełnisty
- rogownica
- białe naparstnice (2-3szt)
- miskant morning light


Gardenarium 16:52, 28 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wg mnie się zmieści, tylko potem miskant po latach może zająć połowę rabaty. Ale to po latach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewedela 13:38, 30 lis 2020

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
Pani Danusiu, bardzo dziękuję za pomoc
Bee 07:51, 02 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
Pani Danusiu,

Chcę założyć suchą rabatę macierzankowo-wrzosową.

Nie wiem w jakim układzie sadzić:
macierzanki,
wrzosy,
kostrzewy sine,
tymianek,
oregano.

Czy mogłabym prosić o wskazówki?

Zdjęcia zamieściłam w moim nowym wątku projektowym:

https://www.ogrodowisko.pl/watek/10784-kaszubskie-piaski



____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
wiola_14 13:13, 02 gru 2020


Dołączył: 22 wrz 2020
Posty: 128
Mam pytanie,
czy miskanta Morning Light oraz inne miskanty i trawy ekspansywne można sadzić w wiadrach lub w dużych donicach plastikowych z otworem do ziemi aby ograniczyć rozrost na boki? Proszę o opinie.
____________________
wiola wiola moje ogrodowe wzloty i upadki
Gardenarium 19:55, 02 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie widzę sensu w takim sadzeniu, trawa się zadusi w wiadrze, bo może osiągać nawet metr średnicy (bryła) - nie ma takiego wiadra aby pomieścić. Trawy rozłażące typy Spartina - tak, bo ona się rozłazi. Ale miskanty rosną fontannowo. Nie widziałam nigdzie aby ktoś praktykował takie ich ograniczanie.

Ale jeśli masz powód ograniczania to możesz eksperymentować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka82 18:35, 03 gru 2020


Dołączył: 22 lis 2020
Posty: 23
Witam serdecznie,
dopiero zaczynam swoja przygodę z ogrodem, ostatnie lata remontowaliśmy dom, i oczyszczaliśmy ogród z chorych, starych drzew jabłoni, starych korzeni, zmarniałego żywopłotu. Na wiosnę równanie terenu, nowy bruk i w końcu mój wymarzony ogród. Partiami, ale planuję wcześniej zaprojektować całość.
W moim ogrodzie będą królowały hortensje, trawy, będzie zakątek cieniolubny, bo do kwadratu 3x3m za domem nigdy nie dociera słońce.
Wyobrażam sobie jak będzie ten ogród wyglądał, ale mam problem z placykiem przed domem. Placyk ma wymiar 8x10m i musi się na nim znaleźć miejsce na koło o średnicy 4, planujemy je wyłożyć brukiem, na którym latem będzie stał basen. Wiem miejsce wydaje się być kiepskie, ale jedyne bez spadku terenu i ze słońcem niemalże przez cały dzień, do tego osłonięte od wiatru. Dzieci w tym roku oszalały na punkcie kąpieli w basenie więc postanowiliśmy to miejsce wybrukować, aby nie pozostawała brzydka plama na trawniku po lecie. Z tym, ze zaznaczone na rysunku miejsce na basen możemy zmienić, bo jeszcze nie zostało wyłożone brukiem.
W pozostałe miesiące myślałam o ustawianiu tam sezonowych dekoracji, lub skomponowaniu tego jakoś ze ścieżką do drzwi (stara ścieżka idzie wzdłuż muru domu).
Chciałabym aby na tym placyku znalazło się jakieś dekoracyjne drzewko, coś zimozielonego, moje ukochane hortensje bukietowe... ale nie mam kompletnie pomysłu jak to wszystko rozmieścić na tej plamie.
Dlatego zwracam się do Ciebie Danusiu z gorącą prośbą o pomoc w aranżacji tego kawałka.

Ps. Zaznaczony na rysunku świerk serbski jest dopiero w planie i jeszcze się zastanawiam czy nie lepiej będzie posadzić go bliżej płotu.


____________________
Agnieszka Kiedyś będzie pięknie, czyli beskidzka mama w ogrodzie
kamila66 22:52, 04 gru 2020


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Kochani mam działkę na którą zaczęłam wywozić nadwyżki ogrodowe i to co usuwam u siebie. Na początku pomyślałam aby zrobić rabaty proste ale jak zaczęłam sadzić to stwierdziłam, że jestem zbyt blisko lasu aby było tak prosto ... pasują kąty proste? Nasadzenia głównie w trawach.

Na środku jest dziura w lesie, wzdłuż płotu posadziłam graby

Działka nie jest narożna ale jest przy niej skręt i jest na niej klin który obsadziłam rozplenicami
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Kaha565 13:42, 09 gru 2020


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Cześć! Prosze Was o pomoc w zaprojektowaniu mojej pierwszej rabaty w ogrodzie! Zapraszam pod ten adres

https://www.ogrodowisko.pl/watek/10782-pomysl-na-przedogrodek
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Anna_ogrodni... 18:56, 28 gru 2020


Dołączył: 07 kwi 2016
Posty: 733
Moje rabaty maja kształt litery L i bardzo proszę o rade:
1. Czy będą pasowały stożki lub inne male drzewa - chodzi mi o cześć rabaty na pierwszym zdjęciu
2. W rogu mam posadzone 3 hortensje - zastanawiam się nad ich przesadzeniem i widzę je na końcu rabaty przed zielonym płotkiem widac to na pierwszym zdjęciu

____________________
Ania ogrod zielonej aniak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies