Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Izabela1603 20:17, 21 paź 2020

Dołączył: 21 mar 2015
Posty: 33

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Moj pierwszy post na forum wiec witam się ze wszystkimi i od razu proszę o mobilizacje i podsuniecie kilku fajnych pomysłów. Długo by pisać co się działo w moim ogrodzie wiec skupie się dziś tylko na tym zboczu.
Tak wiec: trawnik - zbocze- dereń- rów z woda który jest granica mojej działki. Dereń w tym miejscu bardzo mi pasuje ale to zbocze brrrr kosi tam się strasznie ciężko (zdjęcia z poprzedniego sezonu, a może już nawet wcześniej).



Tu zdjecie z tarasu tej części ogrodu. Te krzewy to Lilak zwisający Syringa reflexa i Kaliny które mam ochotę zrównać z ziemia, w ogóle nie pasują w tym miejscu choć zachwycają mnie bardzo zwłaszcza jesienią.



Znalazłam jeszcze jedno zdjęcie, jeszcze z innej strony przedstawiające moje zbocze. Skalniak trochę już zarósł, parzydło znalazło inne miejsce.
Za parzydłem wymyśliłam sobie trawy ozdobne tu tez jeszcze obmyślam plan działania.
Wroce do zbocza z dereniem. Myślałam o rabacie z rododendronami ale ten skos psuje mi cala koncepcje. Tak wiec może posadzić po prostu na nim czyściec albo barwinek? Pomocy! Wszelkie pomysły mile widziane! Przy okazji ze już widać kawałek mojego tarasu co myślicie aby puścić na niego bluszcz? Ale tylko dołem, nie puszczać go już na białe barierki.


____________________
Moj skrawek ziemi pod norweskim niebem.
Aga 20:17, 21 paź 2020


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.


Witam oto moja działka 22 metry szeroka i 37 metrów długa.Na działkę naniesiony jst dom ,taras ,grill i chodnik .Działka wkoło obsadzona jest jednakowym żywopłotem iglastym.Chciałabym teraz nanieść rabaty.Zależy mi aby na działce było miejsce na warzywa i kompostownik oraz miejsce z hustawką.Jak dalej poprowadzić rabaty?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Gardenarium 20:17, 21 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.



Domy sąsiada trzeba wysłonić drzewami o dużej koronie.

Pod drzewami trzeba wyciąć rabatę, usunąć niknący trawnik, posadzić np. hortensje bukietowe, pod nimi coś niższego, albo całość tej rabaty pokryć np irgą o zimozielonych listkach (Mooncreeper, Major itp).

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niolkaniolka 20:17, 21 paź 2020

Dołączył: 18 kwi 2015
Posty: 4

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Witam wszystkich serdecznie. Od jakiegoś czasu analizuje mój plan przedogródka i poddaje się - proszę o pomoc. Chodzi mi o jakieś nasadzenia w tym wąskim pasku po prawej i tuż przed domem. Miejsce, gdzie stoję to wschód, a od lewej południe. Po lewej jest też budynek garażu, więc ten wąski pasek jest mniej doświetlony. Gleba jest kwaśna, piasek - miejscami z gliną. Im bliżej domu tym więcej piasku. Teren po lesie. Posadziłam tam trzy hortensje anabelle i trawę carex morrowi. Trawy miałyby rosnąć po brzegach chodnika. Jeśli się przyjmie ta morrowi oraz Haconechloa. Nie wiem natomiast, co posadzić jako tło dla Hortensji -wiecznie zielone? Thuja szmaragd, odmiany Thuja plicata Kagers Beauty (lub inne kosmate i kuliste)? a może świerk biały, conica? Tylko z czasem będzie ogormny i tego się boję, a obicnać chyba nie można. Bukszpany też mnie się podobają, ale boję się, że na tej ziemi nie pociągną. Nie widziałam, żeby ktoś w okolicy miał je w ogrodzie. Myślałam też o jakimś drzewku płaczącym, ale miejsca nie jest za dużo (modrzew płaczący?). Podobają mnie się też funkie seboldina (duże), ale boje się, że tu będą miały zbyt mało cienia. size=600x450]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/81/817585/original.jpg[/img] [img
____________________
Izabela1603 20:17, 21 paź 2020

Dołączył: 21 mar 2015
Posty: 33

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów zamkn.

Danusiu dziękuję za podpowiedz i przepraszam ze dopiero teraz ale nie mogę przestać czytać wątków na forum! Myślę ze na pisanie przyjdzie czas hmmm może zima?
____________________
Moj skrawek ziemi pod norweskim niebem.
EwaAnna 19:23, 25 paź 2020


Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 37
Hej Dobre Ogrodnicze Duszyczki ,

Skonczylam porzadkować warzywnik w skrzyniach i planować jedną z rabat wokol skrzyni ziołowej na trawniku.
Jedna cześć skrzyni obsadzona cisami ( docelowo chcialabym uformować zywopłocik - cisy do wyrównania na wiosnę ), poniżej Red Baron, i turzyca Ice Dance.

Pozostaje do obsadzenia część węższa cześć skrzyni ( strona zachodnia) .
Muszę usunąć pozostale wrzosy ponieważ nawodnienie z trawnika sprawilo że to nie jest dla nich najlepsze miejsce.

Pomóżcie prosze zakonczyć tą rabatkę
Dzięki serdeczne !!!
____________________
Zielonego Atelier Początki *** W życiu potrzebujesz albo INSPIRACJI albo DESPERACJI***
wiola_14 08:06, 26 paź 2020


Dołączył: 22 wrz 2020
Posty: 128
____________________
wiola wiola moje ogrodowe wzloty i upadki
wiola_14 08:06, 26 paź 2020


Dołączył: 22 wrz 2020
Posty: 128
Witajcie drodzy ogrodnicy, witaj Danusiu
w tym roku zlikwidowałam ogródek warzywny z części ogrodu, ponieważ z tarasu mam widok na tę część ogrodu i nie bardzo pasuje mi ten widok. Udało się stworzyć ogródek warzywny tuż za siatką i jestem happy bo mam do niego blisko. w miejscu urwanych tuj szmaragd były maliny (pięknie rodziły). Te tuje były sadzone 15 lat temu, stanowią fajną zasłonę od sąsiadów. a teraz muszę zasłonić całość i wysadzić coś zielonego do końca na tym drewnianym płocie sąsiada. mam dylemat; początkowo myślałam o dosadzeniu tuj szmaragd ale mąz mi odradza bo mówi, że nim one urosną, to te stare będą do likwidacji. Zastanawiam się czy to dobry pomysł aby wywalić wszystko i zasadzić jeszcze raz od nowa czymś zielonym co będzie stanowiło ładną ścianę zieleni i zasłoni nas od sąsiedztwa. zastanawiam się nad czymś innym niż szmaragdy. Czytałam artykuł Danusi o nasadzeniach na żywopłot ale nadal nie wiem, co wybrać. Chciałabym coś zimozielonego co nie zabiera tak dużo miejsca jak szmaragdy a w miarę w szybkim czasie urośnie i będzie stanowiło ładne tło. Podobają mi się cisy, ale słyszałam, że wolno rosną. Pomóżcie, czy z liśćiastych wszystkie spuszczają liście.
____________________
wiola wiola moje ogrodowe wzloty i upadki
Wiaan 11:25, 26 paź 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5094
Danusiu miałaś super pomysł jak zaaranżować rabatę z nowym drzewem, niskimi hortensjami i obwódką z niskich traw - będą carexy. Pozwoliłam sobie sobie to narysować na zdjęciu z całą rabatą. To się już dzieje, poszerzam całość. Mam ogromną prośbę o poradę co dodatkowo posadzić w poszerzonym miejscu przed tujami, zaznaczyłam na zdjęciu. Miskanty zostaną wysunięte do przodu i posadzone równo po środku względem drzew. Zrobi się zatem miejsce obok traw i tam gdzie obecnie są wrzosy chciałabym czegoś dużo w jednym gatunku. Zależy mi na takim uporządkowaniu na rabacie

Dodatkowo poszerzam jeszcze w lewym rogu, tam gdzie hortensja na pniu. Początkowo chciałam tam przenieść wrzosy i wrzośce, ale tam jest kamień i fajnie rozjaśnia mi tem kąt i jest konsekwencja względem reszty, a wrzosy w kamieniu to chyba nie bardzo. Uparłam się na to moje mini wrzosowisko, bardziej nawet wrzośce bo są bezproblemowe Czy może lepiej w tym rogu po lewej posaadzić klona japońskiego i dać mu jakieś fajne kulkowe towarzystwo?

Placyk z donicami planuję zaaranżować z lustrem, dosadzić kulki, klony japońskie limonkowe i czerwone bo tam jest zacisznie i dodać niskie trawy. Czy to wszystko ma sens?



____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
MAFE 12:05, 04 lis 2020

Dołączył: 02 lis 2020
Posty: 3
Hej,
Co byście polecali do obsadzenia w celu zakrycia muru oporowego z gazonów betonowych? Gazony mają kształt doniczek z ziemią. Próbowałem różnych rozwiązań, ale nic mi z tego nie wychodzi. Najlepiej rośnie tam trzmielina i lawenda zasadzone przez poprzednich właścicieli domu. Próbowałem rozsadzać trzmielinę w zeszłym roku, ale tempo wzrostu nie rokuje na zakrycie betonu w w nieodległym czasie... Myślałem o różach pnących posadzonych pod murem i jakimś stelażu. Przed domem mam hortensje polar bear, róże artemis, iglaki i kilka rodzajów traw ozdobnych. W rogu muru oporowego planuję na przyszły sezon basen kanadyjski.
Będę wdzięczny za pomoc, żeby to sensownie rozwiązać.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies