Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 13:29, 04 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cotoneaster 'Major'.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MAFE 22:17, 04 lis 2020

Dołączył: 02 lis 2020
Posty: 3
Czy to odpowiedź na mój post?
Jeśli tak, to dziękuję za poradę. Czy ta irga szybko się rozrasta?
A co Pani myśli o różach pnących w tym miejscu?
Gardenarium 20:17, 05 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, odradzam, irga ukorzenia się pędami i cudnie pokryje te betony, róże będą chorowały sypały się, plamy na liściach, ranią ręce. Irga jest zimozielona - same zalety. Wiem co mówię i dlatego napisałam jedną propozycję. O różach tutaj - zapomnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MAFE 11:41, 06 lis 2020

Dołączył: 02 lis 2020
Posty: 3
Ok, dziękuję bardzo za cenną radę
marzena26 22:43, 08 lis 2020

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3
Witam. Mam problem z ukończeniem rabaty przy wyjściu na taras. Mam tu posadzony klon palmowy wraz z miłorzębem w otoczeniu kilku kulek bukszpanowych. Nie wiem co posadzić przy ścianie domu? Myślałam o trawach albo berberysach kolumnowych. A także czy powinnam posadzić coś wokół klonu. Może wypełnić całą przestrzeń żurawkami? Dużo pytań a pomysłów brak więc bardzo proszę o pomoc .
Gardenarium 07:47, 09 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli posłuchasz mojej rady (myślę że jest trafna- na pewno wyjdzie to rabacie na zdrowie
Po pierwsze. rabata jest zbyt płaska, powinna zostać uniesiona, w pobliżu środka najbardziej, ale nie symetrycznie.
Rośliny w tej chwili są za małe, ale urosną oczywiście. Ale to nie największy problem.

Mam obiekcje co do "gwiazd" na tej rabacie - są dwie, miłorząb, który wydaje się zbyt niski na pniu i klon palmowy, który ma nikłe szanse na to, że urośnie duży, po pewnie prędzej zapadnie na fytoftorozę i będą mu zamierały gałązki. I będzie do wywalenia. Nigdy nie da spodziewanego efektu. Wiem coś o tym, bo już to przetestowałam Najlepiej go przesadź. Tutaj nie pasuje.

Kolejna sprawa obwódki. Cisy są nieciekawej jakości, dość krzywe, i posadzone zbyt rzadko, powinno być ich dwa razy wiecej, jeden przy drugim i przyciąć na równo. Wtedy od razu zrobi się bardziej estetycznie.

Kolejna obwódka z bukszpanu - to samo. Przesadź ją do tyłu, aby zamaskowała podmurówkę domu. Kule rozmieść jak narysowałam
Dodaj bukszpany na pniu, lub trzmieliny (wtedy wypełniacz też w jednym miejscu z trzmieliny.

Jako soliter daj ambrowca kulistego albo dowolne drzewko kuliste (wiśnia Umbraculifera?). Do tego 3 wypełniacze - uszczelniające wolne przestrzenie. Najlepiej gdyby były zimozielone, 15 żurawek, 15 trzmielin i 15 turzyc.

Na ścianę bluszcz albo nic. W nogaczh drzewa Hakonechloa macra (zwykła, zielona).

A poniżej masz gotowe rozwiązanie Ewentualnie jeszcze bym bardziej uwypukliła rabatę w ćwiartkę koła a nie takie ścięte.

Było



Będzie









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena26 21:20, 09 lis 2020

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3
Dziękuję bardzo za radę. Na pewno posłucham i zmienię według Pani wskazówek.
Wiaan 13:01, 10 lis 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
Danusiu mam wielką prośbę o pomoc. Poszerzam rabatę, darń już zdjęta, aby kuć żelazo póki gorące Na zdjęciu po lewej stronie z bordo drzewem pozwoliłam sobie nanieść Twoją propozycję, która już postanowiona. Będą turzyce jako obwódka i niskie hortensje bukietowe w środku. Brakuje mi pomysłu co podsadzić na poszerzonej rabacie z miskantami. Trawy zostaną wysunięte do przodu i posadzone po środku drzew, szerokość tutaj to 2m i wystawa południowo-zachodnia. Myślałam o obwódkach bukszpanowych przy drzewach, a w wolnych miejscach po obu stronach traw nie wiem co dać. Teraz są tam wrzosy i wrzośce, takie cegiełki z nich zrobione, ale teraz to nie mam pomysłu
Mam takie same sekwencje po obu stronach placyku z donicami. Po prawej stronie natomiast w drugim końcu tej rabaty (dwa środkowe zdj. z wiosny) jest sporo cienia, które daje brzoza. Pod cisami myślałam o hortensjach ogrodowych i azaliach, co nawiązywałoby do lewej strony z bukietówkami, a na wąskim końcowym pasku pod trzmieliną i pierisem -żurawki w linii. Ostatnie teraz po zdjęciu trawnika.
Placyk żwirowy z donicami to kolejny temat Tutaj są plany z lustrem, klonami palmowymi, kulkami i niskimi trawami.
Nie chcę przekombinować i potrzebuję pomocy fachowca

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
marzena26 22:46, 13 lis 2020

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3
Idąc za ciosem chciałabym jeszcze poradzić się w sprawie rabaty która powstanie za domem. Głównie chodzi mi o najwyższe piętro rabaty. Mam do zagospodarowania około 40 m. W związku z tym, że nigdy nie będziemy mieli z tyłu sąsiada niekoniecznie chcemy zasłaniać się gęstym żywopłotem thuj lub świerków. Myślałam o posiedzeniu po kilka sztuk krzewów liściastych (dereni, hortensji, jaśminowców) między którymi posadzilabym 3-4 iglaste. Nie wiem tylko czy połączenie w taki sposób roślin iglastych i liściastych będzie dobrze wyglądać?
sonny 19:35, 16 lis 2020


Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 180
Pomocy!Zakochałam się w różach i zamówiłam kilka, w tym pnące. Chciałabym zagospodarować ścianę garażu, ale rosną tam już trzmieliny. Czy muszę je przesadzić na przód jako obwódkę, czy mogą zostać i piąć się razem z różami? Docelowo chcę tutaj przymocować kilka ozdobnych metalowych kratownic dla róż i clematisów. Trzmieliny mogę oczywiście przenieść w inne miejsce w ogrodzie. Pytanie czy to konieczne?
____________________
Aneta Zapanować nad chaosem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies