Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kokesz 10:39, 04 lut 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
BASIA8 napisał(a)


Witaj.
Ciężko coś doradzić. Nie wiemy jaka jest wielkość rabatki ,ile jest od rosnących kulek do ganku.
Narysuj na kartce tą rabatkę podaj wymiary. Dobre duszki pomogą
Na początek powiększ rabatkę Ja bym dała np. 3 hoortensje, pózniej wysokie trawy np. 3 i na końcu znów hortensje np. 1 sztukę - blisko ganku. Do przodu kulki bo widać że piękne są i jest im tam dobrze. A przed kulkami może lawendę, może szałwię może niskie trawy, a może żurawki
Przy rabatce stoją dwa iglaki w doniczce - chyba są to iglaki - bo nie bardzo widzę - zabrałabym je z tego miejsca bo nie pasują, mają róże doniczki, i przyćmiewają piękno podwyższonej donicy która jest za nimi


Też bym tak widziała tę rabatę
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
BASIA8 11:43, 04 lut 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Beata1 napisał(a)
Mam pytanie.
Jakie polecalibyście drzewa przed ogrodzenie, blisko jest droga. Myślałam o drzewach raczej w odcieniach zieleni, nie kuliste. Wiem, że w takich miejscach jest problem z wilgotnością, no i zanieczyszczenia. Drzewa nie mogą być zbytnio wysokie, gdyż nad ogrodzeniem są kable telefoniczne. Proszę o jakieś pomysły!!!


U Moich sąsiadów rosną piękne szczepione klony. Kupili takie na wypasie. Pień jest gruby jak ręka. Korona około 1,5. Coś pięknego. Widziałam takie w szkółce koło Kielc. Cena zaporowa jak dla Mnie - 1,500zł za sztukę
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Goldenweb 09:53, 05 lut 2021

Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 4
Witam,
Proszę o radę. Taras, podjazd mam w kształcie prostokątów i taki kształt rabat pasuje mi zrobić przy tarasie. Czy można to jakoś pogodzić gdyż w dalszej i centralnej części ogrodu mam rabaty z łukami? Czy jednak przy tarasie wykonać łukowe rabaty żeby były spójne z dalszą częścią ogrodu?
Gardenarium 10:38, 06 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oj kochany, to nie takie proste, narysuj coś. Zależy czy podjazd jest w jakiś sposób odizolowany od reszty, wtedy może mieć inny nieco styl.

Czy te proste rabaty są doklejone do nawierzchni dalej, czy są wprost w nawierzchni, to jest istotne. Bez rysunku tego tematu nie da się ruszyć niestety.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LLEA 16:38, 07 lut 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Mam pytanie odnośnie przygotowania podłoża pod rabaty. Jeżeli gdzieś juz temat ma swój wątek proszę o odesłanie. Będę zakładać nowe rabaty i przed założeniem nawodnienia chciałabym wzbogacić glebę. Myślałam o oborniku ale nie wiem jakim i w jakiej proporcji. Czy koński z pieczarkowym będzie odpowiedni? Na rabaty 130m2 jedna ile takiego obornika powinno pójść żeby przekopać calosc? A może obornik granulowany wystarczy? Bede miala tez swoj kompost ale jest go bardzo niewiele wiec jego chce wsypywać do dołków pod rośliny.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
beatoma 18:33, 07 lut 2021


Dołączył: 20 wrz 2013
Posty: 2
BASIA8 napisał(a)


U Moich sąsiadów rosną piękne szczepione klony. Kupili takie na wypasie. Pień jest gruby jak ręka. Korona około 1,5. Coś pięknego. Widziałam takie w szkółce koło Kielc. Cena zaporowa jak dla Mnie - 1,500zł za sztukę
. Dziękuję Basiu ale czy to są te kuliste szczepione?
BASIA8 19:52, 07 lut 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
beatoma napisał(a)
. Dziękuję Basiu ale czy to są te kuliste szczepione?


Tak kuliste. Szczepione bardzo wysoko. Korona jest wysokości około 4 metrów od ziemi. Piękne okazy.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
peter220 07:38, 08 lut 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Witam. Kilka postów wcześniej Pani Danusia narysowała mi rabatę. Na wiacie zaproponowała by puścić pnącze. Nie pytałem jakie pnącze nie chcąc nadużywać jej dobroci. Jako że nie mam doświadczenia z pnączami poszperałem w internecie i myślę posadzić wiciokrzew japoński Halliana lub 'Hall`s Prolific.
Czy mogę prosić o radę w dokonanym wyborze. Czy przy słupie i na drewnianym szczycie wiaty powinienem zamontować kratki? Pozdrawiam
Gardenarium 13:25, 08 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie montuj kratek, zabałaganią widok, jak najmniej dodatkowych konstrukcji Ja bym nie sadziła wiciokrzewu - zaproponowałam róże pnące, ale nie wiem czy tam jest słońce, ewentualnie róże do półcienia też są.
Jeśli wiciokrzew, to Henry'ego, jest zimozielony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
peter220 13:49, 08 lut 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Dziękuję. Róże...tyle się słyszy że chorują... A ewentualnie jaką odmianę. Jest słońce wystawa zachodnia.
Róża i wiciokrzew wspną się po słupie i utrzymają na deskach bez żadnej podpory, drabinki - konstrukcji ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies