Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

peter220 22:57, 29 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Dziękuję za zainteresowanie i cenne rady. Faktycznie katalpa krzywa... Będę starał się ją prostować bo podoba mi to drzewo. Myśli Pani, że jak wbije obok bambusa i przywiąże gęsto taśmą to da to jakiś efekt? Czy może nie warto i lepiej wymienić na nowy egzemplarz?
Gardenarium 18:04, 30 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym przesadziła katalpę i przycięła koronę. Tutaj posadź ładne drzewko na pniu, np. śliwę wiśniową.
Na bambusie naprostować się nie da, zbyt gruby jest ten pieniek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
peter220 19:19, 30 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
wiśnie mam już 3. Drzewo w tym miejscu ma za zadanie dać cień na altanę. Przy zachodzie słońca mam tam patelnię. To spory ogród więc chcę duże... W sumie katalpa trochę późno puszcza liście, może stwarzać problemy po burzy więc pójdzie inne miejsce (fajne ma liście). Tylko co w zamian? Wdzięczny będę za sugestię. Drzewo które da cień (tulipanowca,brzozy i glidiczię już posiadam).
Gardenarium 20:07, 30 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Platanus 'Alphen's Globe'
Liquidambar styraciflua 'Wordplesdon'

Ta katalpa zwłaszcza taki okaz, nie da ci nic z tego, co oczekujesz. Potrzebujesz drzewa na pniu wysokości co najmniej 180 cm, a najlepiej 220-250 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
peter220 20:15, 30 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Dziękuję. Serdecznie pozdrawiam.
Gardenarium 20:27, 30 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odnośnie wiśni mylisz się, ja miałam na myśli śliwy wiśniowe Nigra o purpurowych liściach, nie wiśnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
peter220 20:48, 30 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Wiśnie mam śliwy pisardii
Gardenarium 20:52, 30 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wolę Nigra, mają lepszy kolor liści
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marta_DW 21:50, 30 sty 2021


Dołączył: 28 sty 2021
Posty: 7
Dobry wieczór,
Chciałabym poprosić o radę w sprawie urządzenia mojej maleńkiej rabaty w jeszcze mniejszym ogródku.
Chodzi o to miejsce:


Kratki po odświeżeniu płotu mają być do niego przymocowane na dystansach i służyć do prowadzenia róży pnącej. Mają szerokość 120 cm.
Szerokość rabaty to 380 cm, od tarasu do płotu jest 125 cm. Słońce operuje tu od około południa do 19:00 latem, więc chyba dla róży będzie to dobre miejsce?
Przed różą chciałabym byliny i niższe trawy. Lubię jeżówki, szałwię, czosnki, jarzmianki, irysy, krwawniki, żurawki. Z traw podoba mi się stipa tenuissima i sesleria jesienna. Ta mała rabata, z braku powierzchni, jest jedynym miejscem, gdzie mogę posadzić coś kwitnącego i umilającego czas na tarasowej kanapie (róża bardzo chętnie-pachnąca). Kolorystyka róże-fiolety.
Rozważane przeze mnie róże to Louise Odier, Strawberry Hill, Giardina.
Przyda się chyba też coś szczepionego na pniu, żeby rabata była atrakcyjna zimą. Cała reszta ogródka wygląda tak:



Proszę o poradę które z moich ulubionych roślin mogłabym tu użyć i w jakim mniej więcej układzie. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
____________________
Marta Potyczki niespełnionej prawie-ogrodniczki
goska 10:23, 31 sty 2021


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
4 lata temu wsadzilam 3 sliwy jednak teraz rosna za blisko tuji brabant. Kiedy moge je przesadzic ciut dalej? ( Jak to zrobic aby sie przyjely?)
____________________
gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies