Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

peter220 10:48, 26 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24

Witam. Mogę poprosić o pomoc w zagospodarowaniu rabaty (ten kawałek wysypany żwirem). Przeglądam forum ale jakoś inspiracji brak. Może Wasze doświadczenie i podpowiedzi nakierunkuje mnie i coś stwórzę ładnego
Rabata z wystawą południową, od wschodu znajduje się altana, to drzewo to katalpa (jak urośnie ma dać trochę cienia przy zachodzie słońca), a z tyłu mam żywopłot z ogników (kupowałem odmianę Red column ale w zeszłym roku kilka owocowało i kulki okazały się pomarańczowe, więc chyba zrobiono mnie w konia). Żwiru z rabaty chętnie się pozbędę, jakoś mi się nie widzi. Gleba raczej normalna ogrodowa tj. nie piasek ale też nie glina.
wdzięczny będę za rady.
Ps. Rośnie tam w żwirze jaśminowiec. Ale myślałem że może by posadzić coś szczepionego wyżej i wokół jakąś obwódkę np z lawendy? Ewentualnie jaśminowca wkomponować bo ładnie pachnie... Wymiary ok 2,5x1,2.
Iwona100 22:51, 26 sty 2021


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 713
Witam. Danusiu wiem ,że masz Konwalnik i polecasz go. Mam kilka sadzonek i chcę zrobić z niego obwódkę na rabacie. Mam dwa miejsca i nie mogę się zdecydować,gdzie go posadzić. Proszę doradź mi. Jedno z nich jest przed bodziszkiem Max Frei w miejsce wrzosów. Drugie -przed różami Pashminą i Lavender Ice i dzwonkami w miejsce zawciągu. Które Ty byś wybrała?

____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 08:09, 27 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pasuje i tu i tu, ale chyba bym wybrała przy róży. Tylko na brzeg coś kontrastującego





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona100 13:00, 27 sty 2021


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 713
Bardzo mi się podoba Twój pomysł Jeszcze dodam w konwalnika może białe krokusy. Dziękuję.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 13:02, 27 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja dodaję zawsze
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 14:09, 27 sty 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Danusiu widzę nową fotkę

Bardzo zależy mi na Twojej opinii czy ten wyżwirowany placyk po powiększeniu jakie planuję będzie pasował na aranżację z lustrem. Jakie dać rośliny aby pięknie się odbijały, chciałam tam wkomponować klony palmowe, a jeśli to z czym je najlepiej zestawić? Podobają mi się klony w towarzystwie zielonych kul i niskich traw ozdobnych, czy to ma sens w ogrodzie raczej minimalistycznym i symetrycznym? O to miejsce chodzi:


Po powiększeniu wyżwirowany placyk 3x3,3m

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 14:19, 27 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Woda się dobrze komponuje z lustrem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rossellinique 05:43, 29 sty 2021

Dołączył: 10 cze 2020
Posty: 5
peter220 napisał(a)

Witam. Mogę poprosić o pomoc w zagospodarowaniu rabaty (ten kawałek wysypany żwirem). Przeglądam forum ale jakoś inspiracji brak. Może Wasze doświadczenie i podpowiedzi nakierunkuje mnie i coś stwórzę ładnego
Rabata z wystawą południową, od wschodu znajduje się altana, to drzewo to katalpa (jak urośnie ma dać trochę cienia przy zachodzie słońca), a z tyłu mam żywopłot z ogników (kupowałem odmianę Red column ale w zeszłym roku kilka owocowało i kulki okazały się pomarańczowe, więc chyba zrobiono mnie w konia). Żwiru z rabaty chętnie się pozbędę, jakoś mi się nie widzi. Gleba raczej normalna ogrodowa tj. nie piasek ale też nie glina.
wdzięczny będę za rady.
Ps. Rośnie tam w żwirze jaśminowiec. Ale myślałem że może by posadzić coś szczepionego wyżej i wokół jakąś obwódkę np z lawendy? Ewentualnie jaśminowca wkomponować bo ładnie pachnie... Wymiary ok 2,5x1,2.

Jak wysoko będzie prowadzony ten żywopłot? I jaka jest odmiana tego jaśminowca? Pytam, bo jaśminowce w większości to docelowo dość spore krzewy, więc na pewno dałabym go w prawy górny róg tej rabaty, ale jeśli zaś żywopłot będzie dosyć niski to nie widzę jakoś tego. Co do tego? Może powtórzyć coś co już jest w ogrodzie? Jeśli nie ma nic to róże jakoś widzę i w przód jakieś byliny, może bodziszki+astry/chryzantem by było coś na jesień kwitnącego.
peter220 10:44, 29 sty 2021

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Rossellinique napisał(a)

Jak wysoko będzie prowadzony ten żywopłot? I jaka jest odmiana tego jaśminowca? Pytam, bo jaśminowce w większości to docelowo dość spore krzewy, więc na pewno dałabym go w prawy górny róg tej rabaty, ale jeśli zaś żywopłot będzie dosyć niski to nie widzę jakoś tego. Co do tego? Może powtórzyć coś co już jest w ogrodzie? Jeśli nie ma nic to róże jakoś widzę i w przód jakieś byliny, może bodziszki+astry/chryzantem by było coś na jesień kwitnącego.


Żywopłot chcę wysoko prowadzić (o ile pozwoli na to odmiana) Krzew również będzie wysoki (nie wiem jaka odmiana ale sadzonkę brałem z egzemplarza ok 2,5 m)
Dziękuję za sugestię faktycznie jak posadzę jasminowca z prawej strony zasłoni tył wiaty gdzie jest składzik sprzętu ogrodniczego.
Gardenarium 19:05, 29 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
peter220 napisał(a)

Witam. Mogę poprosić o pomoc w zagospodarowaniu rabaty (ten kawałek wysypany żwirem). Przeglądam forum ale jakoś inspiracji brak. Może Wasze doświadczenie i podpowiedzi nakierunkuje mnie i coś stwórzę ładnego


Katalpa wygląda nie za bardzo, psuje cały efekt, dlatego że ma bardzo krzywy pieniek i brzydką koronę, ponadto została niedbale przywiązana. Wygląda jak biedny osiołek przy płocie Nie obraź się za tego osiołka
Moim zadaniem aby poprawić to, odwiąż ten kołek i wywal tę szmatę, może uda się jakoś naprostować ten pieniek? Albo przyciąć koronę, aby katalpa wyglądała jak ładne drzewo? Bo jak taka zostanie, to nici z wyglądu całości.

Mam dla ciebie propozycję

Ognik niezależnie od koloru owoców jest bardzo ładny, poprowadź go na taką wysokość jak narysowałam. W rabacie zostawiłabym żwir. Jaśminowca przesadź, będzie krzaczorem, a tutaj potrzebujesz konkretnych kolorów i małej listy gatunków a nie wielkich krzaków

Moja propozycja.

Ja bym wywaliła tę katalpę i dała tutaj proste efektowne drzewo o purpurowych liściach w skarpecie np. z żurawek lub trzmieliny ciętej potem w poduszkę.
A na rabacie pienne trzmieliny żółtolistne różnej wysokości lub iglaki na pniu, do tego byliny- lawenda, szałwia Caradonna, ewentualnie perowskia, na brzegu turzyce Evergold, w to posadź czosnki lub tulipany w dwóch tylko kolorach.
A na kolumnę pnącze kwitnące, żeby nieco przytłumić zielenią tę przytłaczającą i dominującą budowlę






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies