Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Llea 13:13, 22 sty 2021

Dołączył: 15 kwi 2019
Posty: 9
Gardenarium napisał(a)


Nooo, mnie też by to kusiło, drzewa posadzisz.
Ale jeszcze mi się tliło zrobienie skośnego ogrodu do tej skośnej linii, ale na razie nie mam czasu o tym myśleć i za dużo byłoby do zmiany. Opcja 3 w grze


Dziękuję Pani Danusiu. Tak myślę, sobie, że ta opcja 3 będzie najlepsza, jeszcze dla lepszej geometrii wyrównam do linii nowej trójkątnej rabaty szerokość rabaty po drugiej stronie chodnika, żeby były w jednej linii.

Jej... 130m2 rabaty to będzie wyzwanie
Najśmieszniej to będzie wyglądało przez pierwszych 3 sezony zanim to wszystko urośnie, będą takie mikrusy
Po lewej stronie chodnika to część leśna więc tam pójdzie łatwiej i szybciej z zagospodarowaniem, prawa strona to będzie zabawa. Już się nie mogę doczekać aż nadejdzie wiosna.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak stworzę plan rabaty to się pochwalę!
Kayanna 14:02, 25 sty 2021


Dołączył: 24 sty 2021
Posty: 5
Kochani poproszę o pomoc w urządzeniu strefy ,,przedogródka,, za płotem. To nietypowy fragment ogrodu za domem, ale przy uczęszczanej scieżce- ruch pieszy. Moj ogrod w zasadzie jest bardzo naturalistyczny mieszany- ozdobne zakątki przy strefie wypoczynkowej i druga część użytkowa.


Ten niby przedogródek był przeze mnie od czasu kupna domu niezbyt lubiany ze względu na duże zacienienie i jakość gleby. To kwadrat o wym 7x8. Od jednej strony mamy kuty plot, z prawej stoi moj dom, z lewej plot z siatki, no i kwadrat zamyka stary - myślę, że okolo 30 letni bukszpan (kiedyś przez nas cięty, teraz puszczony samopas). Problemem jest teraz to, że wycięliśmy uschniety świerk (opryski w ub sezonie stosowane 3 krotnie przez ogrodnika nie pomogły i drzewo obumarło). Ten zakątek był celowo zarośnięty,gdyż oslanial nas i poprzednich wlascieieli przed gapiami i wścibskimi sąsiadami. Za plotem rosną bzy sąsiada, za naszym bukszpanem mamy rozłożysty orzech i starą jabłoń, więc nie chcę ich ciąć, ewentualnie mogę rozstać się z bukszpanem.

Nie mam pomysłu na ten rewir
Posadziłam kiedyś przy plocie tuje,ale uschly- zostało raptem 3 sztuki. Dosadzone zostały migdałki,wisnie japonskie i zlotlin w miejscach pustych między tujami. Jak zagospodarować ten teren? Proszę was o pomoc...zależy mi by było ładnie, ale też zasłaniało to, co mamy za starym bukszpanem- czyli ogrod domowy. Nie wiem czy przesadzić tuje i male krzewy przy plocie i przesunąć aranżacje w stronę bukszpanu, czy też zagęścić to, co blisko plotu....mam mętlik w głowie,pomocy- oglądam wasze wizytówki i czytam posty i wiem, ze jest tu sporo znawców tematu. Poratujcie dobrą radą.

Gardenarium 14:41, 25 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przede wszystkim to nie wiadomo jak to się ma do domu, gdzie ściana domu, gdzie wejście, furtka. Druga sprawa to korzenie po świerku, jak będą usunięte i czy będą usunięte. Czy da się ewentualnie podsypać świeżej ziemi, wykopać dół do sadzenia? Trzecia sprawa jaka wystawa słoneczna. Nie co posadzić ale czy na tym eksploatowanym terenie da się w ogóle coś posadzić. Takie wpisywanie nowego w stare nie zawsze się udaje albo głupio wygląda. Muszą to być:
coś dużego 1 2-3 sztuki i zapewne krzewy towarzyszące.
Dobrej rady nie zawsze się daje w sposób oczywisty udzielić. Trzeba widzieć to miejsce a sytuacji ze zdjęć nie sposób rozpoznać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kayanna 15:15, 25 sty 2021


Dołączył: 24 sty 2021
Posty: 5
Dziekuję za odpowiedź...nie jest to typowy przedogrodek, gdyż wejście do domu jest z zupełnie innej strony- nazwałam ten zakątek tak, gdyż zależy mi by byl on reprezentacyjny...
Nie uda nam się usunąć korzeni swierka z uwagi na brak możliwości wjazdu ciężkim sprzętem. W zasadzie to moj ogrod jest zamknięty z każdej strony, a wjazd prowadzi nietypowo, bo przez zabytkową bramę garażu.
Dołączam odręczny szkic usytuowania względem domu
Kayanna 15:24, 25 sty 2021


Dołączył: 24 sty 2021
Posty: 5
Zastanawiam się czy zaaranżować fragment przy bukszpanie- zaznaczony na szkicu na różowo, czy też pójść w uporządkowanie nasadzeń przy plocie i zagęszczenie ich (tutaj musiałbym przesadzić tuje by kaskadowo wg wysokości umieścić tez inne krzewy i mniejsze zimozieline).
Pani Danusiu, ktora z tych koncepcji ma jakiś sens?
A może całkiem inaczej na to spojrzeć? Ręce mi opadają, bo wolałabym mieć pusty kawałek ogrodu...
pawel2806 16:20, 25 sty 2021


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Usunięcie korzeni świerka wcale nie wymaga ciężkiego sprzętu wystarczy łopata mała i duża, piła, sekator i przede wszystkim chęci, wiem bo też miałem taki problem z dwoma 25letnimi żywotnikami i trzema świerkami koło 30stki. Używanie ciężkiego sprzętu w przypadku usuwania karp drzew w bliskiej odległości od domu nie jest poza tym wskazane ze wzglądu na możliwość wysadzenia np podjazdów chodników a nawet uszkodzenia fundamentów. Praca mozolna ale z doświadczenia mogę powiedzieć że warto się tego pozbyć.
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Kayanna 17:23, 25 sty 2021


Dołączył: 24 sty 2021
Posty: 5
Przedyskutowalam sprawę z mężem po przeczytaniu postu powyżej. Dziękuję pawel2806 korzenie będę usunięte. Wyobrażałam sobie, że to trudne logistycznie no cóż... mężczyźni nieraz wiedzą więcej.
Gardenarium 20:14, 25 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Llea napisał(a)



Jej... 130m2 rabaty to będzie wyzwanie


Co najmniej 3 jednakowe drzewa liściaste na wysokich pniach musisz zastosować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LLEA 08:09, 26 sty 2021


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Myślałam o takim polaczeniu: trzy brzozy doorenbos, kule cisów, stipa lub rozplenica, laurowisnia jako duży soliter, kosodrzrwina lub inna sosna może Alice verkade (bardzo ja lubie) a dla koloru i wypełnienia krwawnica, liatra lub różowa szałwia. Może poidełko okrągłe ze stali cortanowej lub jakiś karmnik. Całość wypelniona kora w połączeniu z kamieniem. Do tego kilka dużych głazów.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Wiaan 08:53, 26 sty 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5189
Danusiu zajrzyj proszę do 1009 str. do Wiaan, potrzebuję porady na dokończenie rabaty pomogłaś mi już tam gdzie dorysowane i muszę konsekwentnie zaplanować resztę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies