Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

LIDKA 21:38, 23 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
Beata36 napisał(a)
Daniusiu nie wiem czy tu powinnam zadać to pytanie...jeśli nie to przepraszamszykuję rabatę hortensje limki a przed nimi rozplenice i mam pytanie odnośnie gruntu..No więc swój kiepski piaseczek mam zamiar przekopać z przekompostowaną korą,kompostem roślinnym mączką bazaltową i piaskiem uniwersalnym A do tego obornik koński niestety w granulkach,czy dobry mój plan czy coś powinnam zmienić?drugie pytanie czy hortensja i Rozplenica da radę w półcieniu?


Nie dawaj piasku do piasku. Reszta ok.
Hortki możesz podlewać w 1 roku. Rozplenice u mnie bezproblemowe a mam ciężką ziemię.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Gardenarium 21:38, 23 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Beata36 napisał(a)
Daniusiu nie wiem czy tu powinnam zadać to pytanie...jeśli nie to przepraszamszykuję rabatę hortensje limki a przed nimi rozplenice i mam pytanie odnośnie gruntu..No więc swój kiepski piaseczek mam zamiar przekopać z przekompostowaną korą,kompostem roślinnym mączką bazaltową i piaskiem uniwersalnym A do tego obornik koński niestety w granulkach,czy dobry mój plan czy coś powinnam zmienić?drugie pytanie czy hortensja i Rozplenica da radę w półcieniu?


Do piasku nie mieszaj już kolejnego piasku. Bez piasku to zrób. Jak najwięcej materii organicznej zatrzymującej wodę.

Czy wytrzyma w półcieniu, nie wiem, zalezy jaki to półcień. Spróbuj, zobaczysz. Ja nie wiem. Półcienie są różne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LIDKA 21:49, 23 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
jacekste napisał(a)
witam, posadziliśmy taką rabatę.
hortensja bukietowa Limelight 4 szt, hortensja bukietowa Vanilla Fraise, Lawenda wąskolistna Hidcote, trzcinnik ostrokwiatowy Overdam
1) zastanawiam się nad odległościami między roślinami - czy nie za ciasno? postaram się później wrzucić rysunek z odległościami.
2) co byście do tej kompozycji jeszcze dodali? myślę by między trzcinnikami wrzuć perovskia łobodolistną bądź werbenę patagońską.
3) brakuje mi też jakiegoś "wypełniacza" z przodu, między lawendą. myślałem o wierzbie hakuro w postaci krzewiastej, nie szczepionej, ale to będzie myślę zbyt durzy krzew
4) na zdjęciu nie widać całej rabaty - z prawej ma rosnąć wąskokolumnowe drzewo, marzy nam się jarząb Flanrock.



Posadż to rzędami. Lawenda z brzegu
Potem trzcinnnik.
Potem hortki .
Rzedy od siebie co 80 cm
Hortki krzak od krzaka 80-100 cm.
Rzad zrób z jednego gatunku .
Ewentualnie vanilke daj w rogu budynku. Ona u mnie wysoka 150 cm w 2 roku i sie kładła po deszczu.


Pani Danusia dobrze radzi że za wąsko. A moja obserwacja taka że wiosną do czerwca to tu pusto będzie bo wszystko do cięcia masz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:09, 23 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
szarotka napisał(a)


Dziękuję Kasiu za opinię :*
Właśnie wczoraj o tym myślałam! ( hortki plus trawy).
Ponieważ u nas mamy drogę z piasku i strasznie się kurzy pomyślałam o ekranie ze szmaragdów. Nie było by to całe ogrodzenie tylko fragment, wiec myśle że wbrew obecnym standardom gdzie uważa się, że tuje są nie modne. Nie wyglądało to by chyba tak źle. Powstał mi taki projekt:


Myślałam tylko o miskancie Variegatus. Morning light byłby lepszy?



Ten bukszpan przemyśl. To coroczna walka z wiatrakami. Może cis???reszta mi sie podoba jak zaplanowałaś.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:23, 23 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
BeataMMM napisał(a)

Witam.
Potrzebuję pomocy z zaprojektowaniem ogrodu za domem. Cała przestrzeń jest pusta, przy ogrodzeniu (tam gdzie czarne linie) zasadzone są tuje. Nie mam pomysłu co do kształtu rabat.


Musisz pochodzic po wątkach ogrodowych. Dużo.
I zobaczyc co sie podoba. Linie proste czy fale. Zastanowic sie gdzie kompostownik altanka itp.
I narysowac . Kup sobie duży brystol i przez zimie zaprojektujesz.
Chodząc po watkach wpisuj sie. Załóż własny wątek i dziewczyny beda ci pomagać .


I uwaga: ogrodowisko i ogrodowanie uzależnia i to jest niewyleczalne.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agni_78 08:12, 25 wrz 2021


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153
Witam. Zawilec bressingham glow, miskant adiago i hortensja vanille fraise czy te rosliny można posadzić na jednej rabacie ?
____________________
Aga Aga w ogrodzie
Beata36 09:01, 25 wrz 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Dziękuję Daniusiu bardzo tak zrobię słońca będzie od wschodu tak do godzin 11 i od zachodu
Beata36 11:42, 29 wrz 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Głowie się z dylematem żywopłotu ogólnie nie przepadam za tujami ale nie jestem pewna czy rabata na tle takiego ogrodzenia bez nich to dobry pomysł...No więc sadzic te szmaragd czy nie sadzic..?tam gdzie zielony pasek z czasem będzie rabata z trawami i hortkami
Gardenarium 14:30, 29 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żywopłoty mogą być różne, akurat tuje są na końcu rankingu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Beata36 15:43, 29 wrz 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Hmmm...Danusiu A masz jakąś propozycję..?to ogrodzenie sąsiada więc winorośl odpada i musi to być wąskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies