Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Katte 23:31, 07 lip 2021


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
szarotka napisał(a)


Dziękuję Kasiu za opinię :*
Właśnie wczoraj o tym myślałam! ( hortki plus trawy).
Ponieważ u nas mamy drogę z piasku i strasznie się kurzy pomyślałam o ekranie ze szmaragdów. Nie było by to całe ogrodzenie tylko fragment, wiec myśle że wbrew obecnym standardom gdzie uważa się, że tuje są nie modne. Nie wyglądało to by chyba tak źle.

Myślałam tylko o miskancie Variegatus. Morning light byłby lepszy?


Variegatus, poniekąd ma barwę w tonacji ML.
Także nie głupi pomysł

Jak mają się kierunki świata odnosząc się do tej rabaty bo tuje jeśli od południa to będą zasłaniać wszystko.
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
szarotka 08:38, 08 lip 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Katte napisał(a)


Variegatus, poniekąd ma barwę w tonacji ML.
Także nie głupi pomysł

Jak mają się kierunki świata odnosząc się do tej rabaty bo tuje jeśli od południa to będą zasłaniać wszystko.



Super ML wydawał mi się ciut za delikatny. Kierunki zaznaczyłam na rysunku. Tuje są od strony wschodniej. Słonko po chwili przesuwa się na południe, więc rabata jest przez kilka godzin atakowana przez południowe słońce (patrząc na rzut z góry od prawej). Po południu zaczyna się robić cień (od domu).
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
bettka 17:07, 12 lip 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Wracam z moją małą rabatą, która w tzw. międzyczasie wzbogaciła się o sosnę WinterGold na pniu i dwie trzemieliny. Tak więc wygląd zimową i wczesną wiosną już mam Zastanawiam się co dalej i robię przymiarki. Mam takie pomysły:
1) mała trawa / mała hortensja / mały berberys - nie wiem czy nie za dużo...
2) mała trawa / jeżówki / mały berberys
3) mała trawa / szałwie / mały berberys
?


Czy możecie polecić małą zieloną trawę (maks. 90 cm wysokości, mało ekspansywną)?
bettka 17:10, 12 lip 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Skoro już jestem to zapytam jeszcze o drugą moją rabatę: czy coś mogę tutaj jeszcze dosadzić? Jakie ewentualnie rośliny zadarniające jako najniższe piętro poradzą sobie od południa?
Aktualny stan jest taki, że zdjęłam "szmatę" i ściółkuję korą. Chętnie coś jeszcze dosadzę.
koculka 14:47, 13 lip 2021


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
bettka napisał(a)
Skoro już jestem to zapytam jeszcze o drugą moją rabatę: czy coś mogę tutaj jeszcze dosadzić? Jakie ewentualnie rośliny zadarniające jako najniższe piętro poradzą sobie od południa?
Aktualny stan jest taki, że zdjęłam "szmatę" i ściółkuję korą. Chętnie coś jeszcze dosadzę.


Ja bym póki co puste miejsca obsadziła zurawka marmalade. Jalowiec pewnie zajmie pół rabaty za jakiś czas. Zurawka marmalade zmienia kolor. Wiosna u mnie jest pomarańczowawa, potem miodowa a później wpada w zieleń. Albo inna o pomarańczowych liściach. Ja mam ale nie znam odmiany. Bardzo szybko się rozrasta, wiec jak kupisz kilka dużych sadzonek to może nawet uzyskasz więcej z jednej donicy. Będziesz miała kolor cały rok. Jak ci się znudzi to przeniesiesz gdzie indziej.

Marmalade


Pomaranczowa

Agni_78 09:03, 28 lip 2021


Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 153
Witam mam rabatę na której jest śliwa wiśniowa i dwie kule bukszpanu w tym roku posadzilam tam jeżówka, krwawnik,przetacznik i stipa czy powinnam coś dosadzić czy całkiem zmienić?
____________________
Aga Aga w ogrodzie
aniaod 13:10, 01 sie 2021

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 113
Dzień dobry
Czy ktoś z Was kochani jest po zdjęciu podpowiedzieć mi co to za odmiana krzewuszki? Dostałam w prezencie prowadziłam z przodu rabaty i zastanawiam się czy nie będzie trochę za duża...
Z góry dziękuję za pomoc Ania
Anna_I 08:57, 03 sie 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
aniaod napisał(a)
Dzień dobry
Czy ktoś z Was kochani jest po zdjęciu podpowiedzieć mi co to za odmiana krzewuszki? Dostałam w prezencie prowadziłam z przodu rabaty i zastanawiam się czy nie będzie trochę za duża...
Z góry dziękuję za pomoc Ania


Możliwe, że jest to krzewuszka 'Wings of fire', ale pewności nie mam (zdjęcia różnie oddają kolorystykę) Krzewuszka na przodzie rabaty może okazać się za wysoka jeżeli za nią masz roślinki o niższym pokroju. Jednak krzewuszka potrzebuje cięcia, więc zawsze możesz trochę "korygować" jej formę.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Weronikad2 16:47, 04 sie 2021

Dołączył: 04 sie 2021
Posty: 2
Witajcie. Chciałabym się was poradzić co posadzić w obrzeżach pod płotem. Niestety jestem laikiem w tym temacie i nie za bardzo wiem jak połączyć rośliny. Ogród jest od strony południowej, od strony północnej zasadziłem tuje ale nie chcę mieć zrobionego całego żywopłotu z tych roślin. Myślałam o trzmielinie pnącej lub berberysach kolumnowych. Czy moglibyście proszę doradzić na podstawie szybko narysowanego ogrodu jak skomponować rośliny z już istniejącymi?
Nie zależy mi na wysokim żywopłocie (najlepiej tak do 150cm) dookoła mamy pola i pustostany więc bardzo dużo tam chwastów które rozsiewają się na naszą posesję.
Bardzo dziękuję za podpowiedzi
Gardenarium 07:21, 05 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rysunek jest mały a napisy są napisane bardzo niewyraźnie, popraw ten rysunek i zrób lepsze (czytelne) opisy. Nie da się pomóc obecnie.

Pomoc w wyborze

https://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82oty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies