Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

MartaKOL 10:16, 14 sty 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16

Dzień dobry,

Potrzebuję Waszej pomocy.
Chcę lekko odświeżyć i nadać charakter staremu ogrodowi.
Mamy działkę, która ma jakieś 40 lat i na niej stare drzewa, których wolałabym się nie pozbywać (chyba że te przy domu), a wkomponować w istniejący krajobraz nowe rośliny. Dodatkowo w południowo-wschodnim rogu po usunięciu starego budynku powstało spore pole do popisu.
Jeśli chodzi o żywopłot od frontu waham się między laurowiśnią, a świerkiem serbskim.

Na ten moment dysponuję:

5 x Miskant memory
7 x Rozplenica japońska
2 x Ambrowiec Amerykański
1 x trzmielina oskrzydlona
2 x krzewuszka cudowna
2 x różanecznik (czerwony i fioletowy)
1 x Magnolia (niestety nie pamiętam jaka)
1 x lilac fioletowy
4 x berberys thunberga

3 x cyprisik lawsona
1 x sosna bośniacka
3 x sosna z długimi igłami


odczyn gleby kwaśny, podłoże gliniaste.

Czy byłaby szansa na podpowiedź?



MartaKOL 16:30, 14 sty 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji




Dzień dobry,

Potrzebuję Waszej pomocy.
Chcę lekko odświeżyć i nadać charakter staremu ogrodowi.
Mamy działkę, która ma jakieś 40 lat i na niej stare drzewa, których wolałabym się nie pozbywać (chyba że te przy domu), a wkomponować w istniejący krajobraz nowe rośliny. Dodatkowo w południowo-wschodnim rogu po usunięciu starego budynku powstało spore pole do popisu.
Jeśli chodzi o żywopłot od frontu waham się między laurowiśnią, a świerkiem serbskim.

Na ten moment dysponuję:

5 x Miskant memory
7 x Rozplenica japońska
2 x Ambrowiec Amerykański
1 x trzmielina oskrzydlona
2 x krzewuszka cudowna
2 x różanecznik (czerwony i fioletowy)
1 x Magnolia (niestety nie pamiętam jaka)
1 x lilac fioletowy
4 x berberys thunberga

3 x cyprisik lawsona
1 x sosna bośniacka
3 x sosna z długimi igłami


odczyn gleby kwaśny, podłoże gliniaste.

Czy byłaby szansa na podpowiedź?
Basia_KRK 16:30, 14 sty 2022


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji

Witaj Marta

Wydaje mi się, że inne wątki będą bardziej odpowiednie do Twojego zapytania, np. tutaj:
Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat


Jako posiadaczka starego ogrodu z jabłoniami, orzechem włoskim, sosnami i innymi wieloma starymi drzewami, zachęcam do ich pielęgnacji i do wkomponowania w nowe nasadzenia, wszystko jest możliwe, ja swój ogród urządzam w ten sposób od 2014 roku końca nie widać, ciągle jakieś zmiany
Nowe nasadzenia zrób przede wszystkim dużymi plamami tych samych odmian, to pozwoli Ci uspokoić trochę Twój ogród i da lepszy efekt
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
MartaKOL 16:30, 14 sty 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji

Basia,

dziękuję za podpowiedzi. Spróbuję coś zaplanować, chociaż po części chciałabym go odświeżyć o ulubione rośliny. Ale faktycznie może powstać z tego niezły bałagan.

ps. właśnie obejrzałam Twój ogród. Jest przecudowny! Gratulacje.
właśnie taki efekt mi się marzy.
Gardenarium 16:31, 14 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pragnę dodać, że początkowa metamorfoza ogrodu Basi odbyła się przy pomocy mojej propozycji wstępnej projektu ogrodu (a nawet jakiejś poprawki), projekt co prawda nie został skończony, ale podstawy zmian z pewnością były Co by nie mówić, nie powinna Basia jakby tego pominąć.

Jeśli Marto nie chcesz się motać z ogrodem latami, zwróć się do mnie może zdecydujesz się na profesjonalny projekt, a jeśli dasz sobie radę, rób tutaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:42, 14 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przede wszystkim nie powinnaś skupiać się co dodać i jak w to co rośnie, a wytyczyć linię rabat (proste, owalne czy mieszane), zaplanować poszczególne funkcje ogrodu (wypoczynkowa, ozdobna, warzywna itp) i dopiero to tak zak=planowanych rabat dokomponować rośliny. Przewidzieć żywopłoty gdzie są potrzebne, jakieś fajne elementy przyciągające uwagę itd.

To czym dysponujesz zginie w potrzebach roślinnych jakie ma twój ogród niestety, dwa różananeczniki czy dwie trawy to kropla w morzu potrzeb.

Planuj rabaty, a nie rośliny.
Laurowiśnia nie sprawdza się wymarza, chyba że mieszkasz w "innej" Polsce.
To na razie tyle mogę poradzić.

Ogrodu nie zaczyna się od "jakie rośliny dosadzić" bo z tego oczywiście powstanie dalszy bałagan
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaKOL 22:24, 14 sty 2022

Dołączył: 13 sty 2022
Posty: 16
Gardenarium napisał(a)
Pragnę dodać, że początkowa metamorfoza ogrodu Basi odbyła się przy pomocy mojej propozycji wstępnej projektu ogrodu (a nawet jakiejś poprawki), projekt co prawda nie został skończony, ale podstawy zmian z pewnością były Co by nie mówić, nie powinna Basia jakby tego pominąć.

Jeśli Marto nie chcesz się motać z ogrodem latami, zwróć się do mnie może zdecydujesz się na profesjonalny projekt, a jeśli dasz sobie radę, rób tutaj.


Ogród Basi bardzo mi się podoba. Ktokolwiek przyczynił się do jego stanu wielkie chapeau bas. Na pewno z Pani doświadczeniem i wiedzą profesjonalny projekt byłby wspaniały, ale wydaje mi się że nie mogę sobie na niego pozwolić. I Chciałabym spróbować własnych sił z pomocą wskazówek, które mam nadzieję tutaj znaleźć.
Zdaję sobie sprawę, że to co mam na obecną chwilę to kropla w morzu, ale to są rośliny w które chciałabym iść.
Basia_KRK 12:40, 17 sty 2022


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Gardenarium napisał(a)
Pragnę dodać, że początkowa metamorfoza ogrodu Basi odbyła się przy pomocy mojej propozycji wstępnej projektu ogrodu (a nawet jakiejś poprawki), projekt co prawda nie został skończony, ale podstawy zmian z pewnością były Co by nie mówić, nie powinna Basia jakby tego pominąć.

Jeśli Marto nie chcesz się motać z ogrodem latami, zwróć się do mnie może zdecydujesz się na profesjonalny projekt, a jeśli dasz sobie radę, rób tutaj.

Dzień dobry Danusiu Oczywiście, ogromna zasługa metamorfozy mojego ogrodu, to pomoc oraz wstępny projekt i poprawki Danusi. Bardzo wiele się nauczyłam od Danusi i całego forum Ogrodowiska i tylko dlatego ogród u mnie tak się zmienił
Temat u mnie nie był łatwy, bo w moim ogrodzie błędy zostały zrobione już na początku budowy domu. Projekt pierwszej firmy ogrodniczej zawierał już błędy, które ciągną się do dziś. Były źle naniesione poziomy w ogrodzie i totalnie wszystko się posypało... potem cieżko było już mi z tego wybrnąć...
Żałuję, że zabrakło mi odwagi do całkowitej metamorfozy, tak jak mi ją Danusia zaprojektowała.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Truskolasy 19:06, 22 sty 2022

Dołączył: 22 sty 2022
Posty: 4
Dzień dobry,

Proszę doradźcie czym zasłonić domy w tle.

Przy płocie są posadzone śwerki serbskie, z przodu derenie białe i trzmieliny.

Myślałam o dodaniu przed serbami drzewa lub drzewek, ale nie wiem jakie spełni swoją rolę i będzie pasowało.

Pozdrawiam,
Kasia



____________________
Kasia Truskolasy wizytówka
Anus9 21:03, 27 sty 2022


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 32
Gardenarium napisał(a)
Ja bym tu nic nie wykańczała, chyba że tej kocimiętki dosadzić. Na obwódkę za wąsko jest i pewnie wszystko się "wyłoży" na trawnik.

Danusiu, trawnik nie jest problemem bo i tak ciagle go zmniejszam, tutaj też jeszcze chcę powiększyć rabatę i uzyskać ładniejszy kształt. Niestety pomysłu brak, ten bukszpan mi tylko pasuje
____________________
Pusto-ale-kiedyś-będzie-pięknie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies