Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Julka 14:43, 03 paź 2021


Dołączył: 27 paź 2020
Posty: 530
Dzień dobry. Czy mogę prosić o pomoc w zaprojektowaniu rabaty przed domem?? Mam mnóstwo pomysłów i już nie wiem który najlepszy. Rabata ma prawie 2 metry szerokości, jest to rabata przed domem, w większości dnia jest tu cień. Chciałam posadzić rząd tui, przed nimi gracki i rząd hortensji plus kulki danica żeby było zimozielone. Teraz myśle ze to za wąsko i czy nie zrobić rabaty angielskiej, trochę taki „ miszmasz” ??? Pomoże ktoś??? Wrzucam zdjęcia co mi się podoba i jak to wyglada teraz.
To mi się podoba ;



Tak jest ( wiem ze przyszłe oczko wodne wyglada komicznie) będzie obudowana drewnem i wylewka czarna, coś w tym stylu:

Rabata wyglada dzisiaj tak :


____________________
Spełnione marzenia
Wrzos 20:06, 04 paź 2021


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Soniagliwice napisał(a)
Dzień dobry wszystkim

Mam prośbę o pomoc- chciałabym mieć w ogrodzie niewielki (3 szt) szpaler drzew, przy czym muszą to być drzewa małe a nawet bardzo małe- max do 3 m wysokości i ok.1,2 średnicy korony.

Bardzo chciałabym drzewka z liśćmi w kolorze bordo.


Ładne są śliwy dziecięce, wolno rosną, małe i mają śliczne listki i pachnące kwiatuszki; wg mnie najładniejsze ze wszystkich śliw wiśniowych.
Beata36 16:13, 09 paź 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Mam pytanie czy sadzenie tuji szmaragd o odległości ok 2m od oczyszczalni domowej i drenażu to dostateczną odległość i czy możecie mi powiedzieć jak to jest z rabatami przy budynku bo miałam taka w planach natomiast słyszałam że przy elewacji lepiej nie sadzic nic że względu chyba na wilgoć dodam że rabata od połódniowej strony i bez nawodnienia?
LIDKA 20:58, 09 paź 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Soniagliwice napisał(a)
Dzień dobry wszystkim

Mam prośbę o pomoc- chciałabym mieć w ogrodzie niewielki (3 szt) szpaler drzew, przy czym muszą to być drzewa małe a nawet bardzo małe- max do 3 m wysokości i ok.1,2 średnicy korony.

Bardzo chciałabym drzewka z liśćmi w kolorze bordo.

Wstępnie myślałam albo o klonie kulistym Purple Gobe albo o śliwie wiśniowej Pissardii albo Nigra.
Z opisów gatunków wyczytałam, że te drzewka maja docelowo ok 5 m wysokości i trzymetrowa koronę.
Pytanie, czy jest możliwe takie ich prowadzenie (przycinanie), aby zmieściły się w wymiarach, które mnie interesują i czy ich tym bardzo nie skrzywdzę

I jeszcze jedno- na jakiej wysokości powinno być szczepienie, bo w dostępnych ofertach są od 80 cm do 1,40.

Z góry dziękuję za pomoc


Klon crimson sentry. Podpowiadam.
Szczepienie musi być tak wysoko żeby dało się przejsć pod drzewem .Tak uważam.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Monika83 14:17, 12 paź 2021


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2973
Beata36 napisał(a)
Mam pytanie czy sadzenie tuji szmaragd o odległości ok 2m od oczyszczalni domowej i drenażu to dostateczną odległość i czy możecie mi powiedzieć jak to jest z rabatami przy budynku bo miałam taka w planach natomiast słyszałam że przy elewacji lepiej nie sadzic nic że względu chyba na wilgoć dodam że rabata od połódniowej strony i bez nawodnienia?
Beata36 Można mieć rabate przy ścianie domu, tylko zachowaną odległością ja np mam szpaler hortensji ogrodowych 1m-1,20 od ściany domu strona północno-wschodnia i od zachodniej.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
agrafka1802 20:17, 17 paź 2021

Dołączył: 17 paź 2021
Posty: 1
Dobry wieczór, bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu małego ogródka przy domu szeregowym. Ogród malutki bo razem z tarasem ma 6,9 m szerokości i 11,5 m długości. Chciałabym mieć tu drzewka jakieś nieduże, trawy ozdobne, hortensje, czosnki, berberysy może, jakieś iglaki żeby były zimozielone, rododendrony no i trawnika chociaż kawałek Chciałabym żeby w ogródku cały czas coś się działo ale nie mam pomysłu jak to wszystko rozplanować, ze względu na ten mały metraż. Pomóżcie mi proszę
Goosieq27 11:56, 21 paź 2021

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 30



Witam serdecznie, chciałabym pokazać jedna z rabat ,która moim zdaniem jest totalnym chaosem, przyznam się ,ze chwilowo ja zaniedbałam i powierzyłam komuś innemu teraz jednak chce o nią zawalczyć ale chyba nie wiem jak, widziałabym w niej na pewno hortensje polar Bear , trawy ,które są , a wszystko inne wyrzucić, nie wiem jak ustawić krzewy aby ładnie sie komponowały, rabata jest w pełnym słońcu,. Danusiu jeśli pomożesz znów, będę dozgonnie wdzięczna , rabataz horetnsjami jest twojego projektu i jestem z niej bardzo zadowolona



woyytas 19:55, 01 lis 2021

Dołączył: 01 lis 2021
Posty: 1
Dzień dobry Wszystkim forumowiczom

Mam prośbę o pomoc w rozplanowaniu ogrodu.

Strona północna (obrzeże 60cm)
- tutaj chciałbym jakiś żywopłot o wysokości ok 120-150cm. Zastanawiam się nad Ognikiem szkarłatnym lub Berberysem. Coś "czerwonego", z całorocznymi liśćmi

Strona wschodnia (do dyspozycji 100 cm)
- zastanawiam się nad Hortensjami, które byłby przy płocie. Przed nimi trawa np. Rozplenica japońska

Rabata - strona południowo wschodnia (długość 500cm od narożników)
-kącik z drzewkami Myślałem o o kompozycji: Brzoza pożyteczna, Klon Palmowy, Świerk srebrny. Dodatkowo może coś niższego, ale niestety tutaj nie wiem co.

Strona południowa (100 cm do dyspozycji)
- żywopłot z Laurowiśni

Rabata - strona południowo zachodnia (250cm x300cm)
- jakie drzewko mogłoby tu pasować? Zastanawiam się nad Brzozą...

Strona zachodnia (od drogi) - do dyspozycji 100cm
- Zastanawiałem się nad drzewkami kulistymi np. Katalpa lub Śliwa wiśniowa. Dodatkowo trawa.

Będę wdzięczny za wszystkie uwagi, sugestie
Dołączam fotki rozplanowania działki i dwóch rabat (większej od strony pd-wsch) i mniejszej (od strony pd-zach).

Z góry dziękuję za pomoc



kami 18:15, 10 lis 2021

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Mam 7 sztuk małych cyprysików nana gracilis. Z czym je połączyć ?
Pomysł na 7 sztuk kosodrzewiny niskiej też przydałby mi się.
W dowolnym układzie, miejsce dopasuje. Tylko z czym połączyć te iglaki, żeby nie wyłysiały.
Martynek 08:40, 15 lis 2021

Dołączył: 16 lut 2014
Posty: 7

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogrodowisko- ogrody pokazowe Nasza Anglia

Gardenarium napisał(a)


Martynek, taka rada musi być poprzedzona wizją lokalną, nie da się doradzić. A dlaczego akurat co 4 metry, skoro aleja ma 50 m? Może rzadziej, a większe drzewa. Tego nie da się tak po prostu doradzić, za duża odpowiedzialność. Ja mam swoje ulubione drzewa, ale mogą zupełnie nie pasować. Ważna architektura domu, styl ogrodu,m nawet rodzaj kostki brukowej i kolorystyka... kochana - to nie takie łatwe, jeśli ma być mądrze doradzone, a nie przypadkowo.
. Dziękuję Danusiu, że odpowiedziałaś , przepraszam , że tutaj . Ta alejka ma tylko 5m szerokości, dom się buduje a za domem mieszany las.Mieszkam w górach , teren zróżnicowany .Myślałam o kolumnowych bukach , ale nie wiem, czy będą tu pasowały. Mam tylko takie zdjęcie . Przepraszam , że tutaj , ale Ty tylko rzucisz okiem i wiesz o co chodzi .
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies