Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Katte 16:38, 14 wrz 2021


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Kokesz napisał(a)
Koleżanka ma do schowania wyprowadzenie od domowej oczyszczalni ścieków , które przypadło prawie na środku ogrodu, patrząc z tarasu bardziej po prawej stronie.
Chciała to zamaskować roślinami ale wydaje mi się, że lepiej dać może coś ozdobnego, tylko co?
Ma ktoś coś na myśli?





Mam zamaskowany dekielek w trawach ozdobnych ale jak to wyszło na środku trawnika, to ciężki temat.
Ale lepiej czymś obsadzić i żeby w razie czego był. Łatwy dostęp.
Jeśli ma z osadnikiem gnilnym to szambo i tak raz na jakiś czas musi wpuścić :-/
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
Kokesz 18:04, 14 wrz 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Właśnie chodzi o łatwy dostęp...a może coś ozdobnego, co się tylko nasadza na wierzch i można szybko zdjąć.
Szukam w necie i nic ładnego nie widzę...

Trawy ozdobne po ścięciu wszystko odsłonią...
Ja bym się chyba nie zgodziła na takie usytuowanie, jeszcze gdyby w rabacie przypadało...nie znam się na tym, koleżanka mnie poprosiła o doradzenie.

Pierwotnie miały przypadać za hortensjami ale wyszło zupełnie inaczej
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Katte 12:05, 15 wrz 2021


Dołączył: 16 cze 2019
Posty: 982
Kokesz napisał(a)
Właśnie chodzi o łatwy dostęp...a może coś ozdobnego, co się tylko nasadza na wierzch i można szybko zdjąć.
Szukam w necie i nic ładnego nie widzę...

Trawy ozdobne po ścięciu wszystko odsłonią...
Ja bym się chyba nie zgodziła na takie usytuowanie, jeszcze gdyby w rabacie przypadało...nie znam się na tym, koleżanka mnie poprosiła o doradzenie.

Pierwotnie miały przypadać za hortensjami ale wyszło zupełnie inaczej


Dziwne, no ja wiedziałam gdzie chcę żeby było i trzeba było nawet poprawiać mapy do starostwa - mam biologiczną z napowietrzaniem.
Usadowione w rabacie, jeśli chodzi o szambo to łatwy dostęp raz na jakiś czas to nie problem bo jest tuż przy wjeździe.

Trzeba albo rabatę powiększyć i będzie na jej skraju ten dekiel, albo zrobić taką rabatę wyspową wsadz jakieś małe drzewko między i jakieś zimozielone buksy, Cisy i trawkę?
Bardzo będzie biło po oczach jak zostanie :-/

Gdzies kiedyś oglądałam jakiś ogród u Maji, i dekiel od szamba był ukryty na wzgórku w krzaczorach.
Tylko wlascielie wiedzieli ze ono tam jest hehe
____________________
Kasia Ogród naturalistyczny z duszą prerii [początki]
jacekste 14:39, 16 wrz 2021

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
witam, posadziliśmy taką rabatę.
hortensja bukietowa Limelight 4 szt, hortensja bukietowa Vanilla Fraise, Lawenda wąskolistna Hidcote, trzcinnik ostrokwiatowy Overdam
1) zastanawiam się nad odległościami między roślinami - czy nie za ciasno? postaram się później wrzucić rysunek z odległościami.
2) co byście do tej kompozycji jeszcze dodali? myślę by między trzcinnikami wrzuć perovskia łobodolistną bądź werbenę patagońską.
3) brakuje mi też jakiegoś "wypełniacza" z przodu, między lawendą. myślałem o wierzbie hakuro w postaci krzewiastej, nie szczepionej, ale to będzie myślę zbyt durzy krzew
4) na zdjęciu nie widać całej rabaty - z prawej ma rosnąć wąskokolumnowe drzewo, marzy nam się jarząb Flanrock.

Gardenarium 17:42, 16 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za ciasno, z czasem wszystko przykryją hortensje. Lawenda na brzeg. Za wąsko na to wszystko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jacekste 19:57, 16 wrz 2021

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
Za ciasno, z czasem wszystko przykryją hortensje. Lawenda na brzeg. Za wąsko na to wszystko.

Pani Danusiu, dziękuję za odpowiedź.
Wrzucam schemat z wymiarami...
Czy faktycznie za ciasno?
Jeśli tak, proszę doradzić na ile rozstawić. Ale trzcinniki chyba ok?

martamiroslaw 11:08, 17 wrz 2021


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
Witam

Doradźcie proszę co można by posadzić za nieduże drzewko na rabacie, na której zostały wycięte widoczne dwa modrzewie ?




____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
MMarcin 16:25, 18 wrz 2021

Dołączył: 06 wrz 2014
Posty: 20
Pomocy, jak ogarnąć ten bałagan ? Mam jeszcze do wsadzenia wrzosy i Kostrzewę i modrzew pendula (o ile tu pasuje) które są w doniczkach, możliwość przesądzenia wszystkiego i wsadzenia od nowa, trzeba ogarnąć jakoś ten nieład oczywiście jeszcze coś można dokupić

Beata36 20:51, 23 wrz 2021

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
Daniusiu nie wiem czy tu powinnam zadać to pytanie...jeśli nie to przepraszamszykuję rabatę hortensje limki a przed nimi rozplenice i mam pytanie odnośnie gruntu..No więc swój kiepski piaseczek mam zamiar przekopać z przekompostowaną korą,kompostem roślinnym mączką bazaltową i piaskiem uniwersalnym A do tego obornik koński niestety w granulkach,czy dobry mój plan czy coś powinnam zmienić?drugie pytanie czy hortensja i Rozplenica da radę w półcieniu?
LIDKA 21:36, 23 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
MMarcin napisał(a)
Pomocy, jak ogarnąć ten bałagan ? Mam jeszcze do wsadzenia wrzosy i Kostrzewę i modrzew pendula (o ile tu pasuje) które są w doniczkach, możliwość przesądzenia wszystkiego i wsadzenia od nowa, trzeba ogarnąć jakoś ten nieład oczywiście jeszcze coś można dokupić



Te rosliny pogrupuj gatunkami. Moim zdaniem ich tu zupelnie starczy. Na środku tej łezki możesz dać jakies szczepione drzewko żeby zachować równowage i byl punk najwyższy.
Rabate wysyp drobniutka kora. Dziś była w LM po 9 zl.

Te wyższe trawki co tam masz ja bym odsuneła od chodnika.
A jeszcze poczytaj jak przygotować ziemie pod wrzosy bo one nie wszędzie rosną.

Tuje i trawnik masz super.

I wcale nie musisz słuchac moich rad bo ja kocham ogrodować ale robie to krótko.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies