Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

monikamit 20:47, 14 mar 2022

Dołączył: 14 mar 2022
Posty: 4
Witam!
Widzę, że tutaj jest dużo ludzi chętnie pomagającym początkującym ogrodnikom!
W związku z tym ośmielę się i ja zapytać o poradę.

1. Klony
Chciałabym w ogródku zrobić miejsce zacienione. W tym celu posadziłam w odległości ok 4 - 5 m od siebie 3 klony: czerwony Brandywine, czerwony Sun Valley oraz jesionolistny Odessanum.
W głowie miałam, żeby dosadzić jeszcze coś o pokroju parasolowatym typu wiąz górski (ale to na szerokość strasznie duże rośnie!) czy brzozę Yonguii (ale zdjęcia mnie niezbyt przekonują)... Ale może niepotrzebnie kombinuję i te trzy klony zrobią robotę?

2. Rabato-żywopłot
Chciałabym część ogrodu oddzielić czymś lekkim w wyglądzie. Wysokość jaką bym chciała uzyskać to około 1,2 - 1,5. Myślałam o "trawach" typu proso rózgowate, rozplenica japońska. Niemniej trawy ruszają dość późno a ja bym bardzo chciała by już gdzieś najpóźniej w czerwcu mój "żywopłot" miał tak z metr chociaż.
Czy można by coś dorzucić tutaj by uzyskać efekt którego szukam?
(mam kilka tawuł szarych do przesadzenia, czy można by je tutaj użyć może? Pasowałyby do traw?)

Ziemia raczej wilgotna, kwaśna, stanowisko słoneczne.

będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki!
z góry dziękuję!
Martaka88 11:28, 17 mar 2022

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Witajcie!

Czy mogę was prosić o poradę? Pod płotem wycięliśmy stare chore tuje jest to wystawa Południowo Zachodnia. Ponadto poniżej takt jak widać jest mały spad terenu, gdzie na niższym piętrze rosną trawuly japońskie ( chyba tez do usunięcia?) co Radzicie posadzić pod ten płot, chciałabym też usunąć darni i zrobić jakąś Warstwowe rabatę boję się tylko że wszystko mi się będzie osuwało na dół, Więc tą skarpę malutka też dobrze by było czymś wzmocnić albo obsadzić? Będę Wdzięczna za rady
Martaka88 11:29, 17 mar 2022

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
LIDKA 13:03, 17 mar 2022


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
Idz do Olcimanolci i zobacz jej skarpę. Też nie duża a jak pięknie obsadzona.

Tawuły nie wywalaj pochopnie. Można ciąć , można przesadzić a przy okazji podzielić.
To fajna roślina.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Kokesz 21:29, 17 mar 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Pytam w imieniu koleżanki.
Ma niewielki ogródek przy domu, chusteczkowy trawnik, jest totalnie nieogrodowa.
Lubi proste, nowoczesne linie.
Chciałaby ogród zielono-biały ale dopuszcza też trochę fioletu i zgaszonego różu.
Nie lubi żółtego.
Chciałaby rośliny bezobsługowe, kwitnące cały sezonraczej na słoneczne i suche stanowisko.

Pokazała mi takiego pina
ale wg mnie te rośliny nie będą kwitły cały sezon.
Te różowe kulki to chyba czosnek.

Zaproponowałam jej :
laurowiśnię na pniu
seslerię jesienną, w niej schowane narcyze Thalia
lawendę Hidcote
białe jednoroczne margaretki lub białe wysokie jeżówki z tyłu i różowe jeżówki Butterfly kisses z przodu.
Na tyłach werbetę patagońską ( nie wiem co jest na zdjęciu, delikatnie fioletowo kwitnące - przetacznikowiec, lawenda?)i fioletową szałwię omączoną - będzie kwitła cały sezon.
Dałabym rozchodniki...
Co zamiast kostrzewy?
Nie mogę rozpoznać tych wylewających się z rabaty białych, drobnych kwiatków, bardzo jej się podobały.

Może ktoś coś podpowie?








____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Agatorek 22:31, 17 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Martaka88 napisał(a)
Witajcie!

Czy mogę was prosić o poradę? Pod płotem wycięliśmy stare chore tuje jest to wystawa Południowo Zachodnia. Ponadto poniżej takt jak widać jest mały spad terenu, gdzie na niższym piętrze rosną trawuly japońskie ( chyba tez do usunięcia?) co Radzicie posadzić pod ten płot, chciałabym też usunąć darni i zrobić jakąś Warstwowe rabatę boję się tylko że wszystko mi się będzie osuwało na dół, Więc tą skarpę malutka też dobrze by było czymś wzmocnić albo obsadzić? Będę Wdzięczna za rady


Możesz tam zrobić murek oporowy i np zrobić dwupoziomową rabatę.
Pierwszy poziom - na wysokości trawnika, później dajesz murek, równasz teren i masz rabatę wyżej.

Twoja skarpa nie wydaje się zbyt wysoka, jaka jest różnica w wysokości?

Lidka poleciła Ci zobaczyć skarpę u Olcimanolci.
Możesz też zajrzeć do Magleski i jej Wilczego ogrodu. Skarpę ma przepiękną .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 22:35, 17 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Kokesz napisał(a)
Pytam w imieniu koleżanki.
Ma niewielki ogródek przy domu, chusteczkowy trawnik, jest totalnie nieogrodowa.
Lubi proste, nowoczesne linie.
Chciałaby ogród zielono-biały ale dopuszcza też trochę fioletu i zgaszonego różu.
Nie lubi żółtego.
Chciałaby rośliny bezobsługowe, kwitnące cały sezonraczej na słoneczne i suche stanowisko.





Hmm, to może
-trzmielina na pniu
-gipsówka biała albo różowa
-liatra fioletowa

Na razie tyle
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Kokesz 22:57, 17 mar 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Myślałam o trzmielinie jak u Violi ale koleżanka nie lubi żółtego i pstrokatego. Kulek na pniu ze szmaragda nie chce, myślałam o lilaku Palibin ale mają być zimozielone, dlatego laurowiśnia.

Też myślałam, że to gipsówka rozesłana ale chyba ma inne kwiatki.

Liatra, chyba aż tak długo nie kwitnie, dlatego szałwia omączona.
Ona jest dekoracyjna aż do mrozów.



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Wiolka5_7 06:52, 18 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
To może trzmielina na pniu Emerald gaiety.. ona nie jest żółta
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Kokesz 07:16, 18 mar 2022


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Wiolka5_7 napisał(a)
To może trzmielina na pniu Emerald gaiety.. ona nie jest żółta


Nic pstrokatego, jak wcześniej pisałam...dlatego laurowiśnia.
A reszta?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies